Sari la conținut
Forum Roportal
mirvan

Portrete creion

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iti poti face autoportretul uitandu-te in oglinda.

Am incercat dar cred ca nu sunt un model bun...plec ochii in jos ca sa mai desenez, apoi ridic privirea si constat ca mi s-au modificat usor umbrele pe fata...adica nu reusesc sa revin in exact aceeasi pozitie :) Si daca reusesc pana la urma va fi un portret...in oglinda...deci cu toate trasaturile inversate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am incercat dar cred ca nu sunt un model bun...plec ochii in jos ca sa mai desenez, apoi ridic privirea si constat ca mi s-au modificat usor umbrele pe fata...adica nu reusesc sa revin in exact aceeasi pozitie :) Si daca reusesc pana la urma va fi un portret...in oglinda...deci cu toate trasaturile inversate.

Pai..da normal ca tre sa vezi ce faci pe foaie. Sa nu crezi ca exista careva care se uita fix in oglinda in timp ce mana ii lucreaza mecanic. Iti poti gasi o pozitie cat sa muti doar ochii, fara sa schimbi pozitia capului. Si nu conteaza daca iesi "invers", ca doar nu stie nimeni pozitia exacta in care erai.

Nici toate detaliile alea, gen reflectia din ochi, fiecare margeluta de la colier, firele de par, etc, nu conteaza. Te pierzi in ele si iti scapa proportiile. Plus ca la un portret in creion, ideea merge pe intreg, nu pe detalii.

Spor in continuare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La asta ti-a iesit excelent expresia fetei tipei - insa proportiile corporale scartzaie - mana dreapta e uriasa :)

mana e foarte bine facuta...proportiile sunt bune :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfat: studiaza constructia fetei calumea,fa exercitii desenand ochi ,buze,nasuri. Exerseaza ,exerseaza,exerseaza!

Te pricepi cat de cat la hasura :pardon:

 

Din imaginatie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×