Sari la conținut
Forum Roportal
Cela

discutii pe marginea unor citate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

un citat care aparent e banal eu cred ca e defapt destul de profund

"Dreptatea este una singura,nedreptatzile sunt mai multe" Jocul Ielelor-Camil Petrescu

:hi:

Editat de steal_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu i-am lasat. Insa am facut doar observatia ca el (Isus) nu a fost crestin.

Tu insa, n-ai raspuns cum ai numi pe unul care se da dumnezeu, ca apoi cand e bagat la mantinela, zice ca de ce l-a parasit Dumnezeu.

 

Sper ca citatul urmator sa dea raspuns intrebarii tale, ca apoi sa poti raspunde intrebarii mele.

 

"Şi acum Domnul slavei era pe moarte, o jertfă de răscumpărare pentru neamul omenesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca citatul urmator sa dea raspuns intrebarii tale, ca apoi sa poti raspunde intrebarii mele.

 

Sa ma scuzi ca nu voi citi tot textul pe care mi-l propui, insa acesta nu are indicat nici autor, nici lucrarea in care se gaseste. In atari conditii, nu prea poti trezi interesul . . . caci daca imi dai citat din lovita cu bolvanu'? :spiteful:

 

Caci de unde ar putea cineva sa stie sigur, ca: "

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca citatul urmator sa dea raspuns intrebarii tale, ca apoi sa poti raspunde intrebarii mele.

 

Sa ma scuzi ca nu voi citi tot textul pe care mi-l propui, insa acesta nu are indicat nici autor, nici lucrarea in care se gaseste. In atari conditii, nu prea poti trezi interesul . . . caci daca imi dai citat din lovita cu bolvanu'? :spiteful:

 

Caci de unde ar putea cineva sa stie sigur, ca: "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cela, tu ai vrut un raspuns la intrebarea: "De ce s-a simtit Isus pe cruce parasit de tatal Sau?"

 

Desigur!

S-a crezut dumnezeul evreilor, insa cand s-a trezit cocotzat pe schela cu piroane strapungandu-i trupul, a avut un moment de trezire la realitate. In plus de necazul ca dobitocii de romani l-au luat in serios ca element recalcitrant, servindu-i o portie de tortura, saracu' a avut surpriza sa constate ca nici nu e Iehova . . . stii tu vorba aia:

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cela, tu ai vrut un raspuns la intrebarea: "De ce s-a simtit Isus pe cruce parasit de tatal Sau?"

 

Desigur!

S-a crezut dumnezeul evreilor, insa cand s-a trezit cocotzat pe schela cu piroane strapungandu-i trupul, a avut un moment de trezire la realitate. In plus de necazul ca dobitocii de romani l-au luat in serios ca element recalcitrant, servindu-i o portie de tortura, saracu' a avut surpriza sa constate ca nici nu e Iehova . . . stii tu vorba aia:

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-a crezut dumnezeul evreilor, insa cand s-a trezit cocotzat pe schela cu piroane strapungandu-i trupul, a avut un moment de trezire la realitate. In plus de necazul ca dobitocii de romani l-au luat in serios ca element recalcitrant, servindu-i o portie de tortura, saracu' a avut surpriza sa constate ca nici nu e Iehova . . . stii tu vorba aia:

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa incerc sa-ti raspund la intrebarea ta, dar parerea mea este ca vreun preot (sau calugar) iti poate da un raspuns mai bun decat mine.

 

Fiind Om-Dumnezeu, Iisus a trebuit sa treaca prin toata suferinta omeneasca atat fizica cat si sufleteasca. De suferinta fizica e clar, a suferit groaznic. Acum suferinta sufleteasca, ea se manifesta cel mai dureros in momentul in care omul se simte parasit de Dumnezeu, cand sufletul este singur in tot universul. Atunci tristetea si suferinta omului ating cel mai inalt grad. Iar Iisus trebuia sa sufere toata suferinta posibila fizica si sufleteasca. Cam acestea sunt suferintele duhovnicesti prin care trecea in acel moment Fiul lui Dumnezeu. Ca Om, El trebuia sa-si rabde toata greutatea Crucii sale. El a suferit cu toata natura Sa omeneasca:fizic si sufletesc. Daca in aceste minute, Tatal ar fi fost cu El si l-ar fi ajutat, suferintele lui Iisus nu aveau sa fie depline pentru a ispasi pacatele oamenilor. (Din cartea "Cele sapte cuvinte ale Mantuitorului pe cruce".)

 

 

E greu de surprins de catre mine, si de catre multi altii, acest concept care presupune ca Isus era Dumnezeu, insa stai ca totusi exista momente in care nu era, caci trebuia sa treaca printr-o experienta a deznadejdiei, ca si cum acesta n-ar fi presupus atotstiutor, si ca si cum e entitate absolut buna, are nevoie de astfel de artificii pentru a ierta o omenire vai de mama ei . . . .

Pentru cineva care nu accepta din start aceasta dogma crestina, e greu de crezut ca poate exista un sens ca o entitate atotputernica si atotstiutoare sa se autocanoneasca, si de ce maniera, pentru a putea ca tot ea, sa ierte pacatele unei omeniri cam greu de invinuit de ceva.

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E greu de surprins de catre mine, si de catre multi altii, acest concept care presupune ca Isus era Dumnezeu.

 

nici un concept nu spune ca Isus era Dumnezeu

Isus este Dumnezeu in credinta crestina

putem intelege cradintele diferite ale oamenilor asa cum intelegem (daca intelegem) diferentele dintre geometria plana si in spatiu, sau alte asemennea difetrente (spatiul nu este tridimensional in realitate, dar este vorba de o realitate pe care omul nu o percepe inca)

 

 

Pentru cineva care nu accepta din start aceasta dogma crestina, e greu de crezut ca poate exista un sens ca o entitate atotputernica si atotstiutoare sa se autocanoneasca, si de ce maniera, pentru a putea ca tot ea, sa ierte pacatele unei omeniri cam greu de invinuit de ceva

dar acest adevar este adevar doar pentru crestini - Crestinismul nu impune Crezul decat crestinilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici un concept nu spune ca Isus era Dumnezeu

Isus este Dumnezeu in credinta crestina

putem intelege cradintele diferite ale oamenilor asa cum intelegem (daca intelegem) diferentele dintre geometria plana si in spatiu

 

Adica o diferenta de o dimensiune: ateii si musulmanii percep

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×