Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Postări Recomandate

Crêpes, nu pancakes, grosimea e de 2 mm, când zic pufoase mă refer la faptul că după ce se răcesc nu sunt ca o talpă de pantof uscate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg eu ce sint Crêpes, care devin talpa daca contin multe oua, Clatitele.  Insa reteta mea il folosesc de ani multi si daca le las sa se usuce pe masa, vor deveni o scoarta, chiar si cele pufoase.  Eu le invelesc in folie transparenta si mai pun ontr-o punga cu fermoar nefolosita, in frigider sa n-aibe miros ca absoarbe repede toate, dar tin si bicarbonat in frigider sa n-am nici un fel de miros!!!    Eu le fac si sarate clatitele sa le folosesc pentru Burrito.  

Am zis, ca pe la noi se faceau si groase care erau intr-adevar pufoase la care in America se spune Pancakes.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi fac Clatite Gundel ca e Duminica parca,  intre timp studiez cum se prepara ceva din Ginger un fel de dulceata, daca voi gasi informatie.  Ma va scuti de niste medicamente!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.hpknSL9vc4CfXVV4dMsGagHaEW&pid=Api&P=0   

Vor fi fara bere si acea floare frumoasa clatitele mele, poate apa minerala gazoasa.    De ce trebuie sa fie de post?   Or le fac ca lumea ori nu ma apuc, dar nu ma intereseaza nici un post cand asta nu se mananca des si pan-la urma, tot acolo ajungem cu post sau fara.   Dupa ce ma satur, postesc!!!  Sambata voi face, devreme dimineata, poate mergem la nepotul sa le mai vizitam si sa le duc ceva de mancare.   Adora toti clatitele, ca ei nu se ocupa de asa ceva.   

Ultima oara cand le-am dus clatite, snitele, orez, sauce de ciuperci ... cand noi sa iesim peste drum erau prietenii, si ce bine a prins toata mancarea!!! 

Nici n-au visat ca exista asa ceva.   Cateva voi umple si cu branza+stafide+marar proaspat+smantana dulce, bine amestecat.

https://retetesivedete.ro/reteta-clatite-de-post-cu-bere-fara-alcool-un-adevarat-deliciu-care-nu-trebuie-ratat.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clatite am facut cu Gem de Ciresi, Made in France!!!   Este o raritate pe aici, am gasit in Costco,  un borcan de 1,02 kg a costat sub 10 dolari, este foarte organic si nu prea dulce.   O sa mai cumpar cateva borcane sa am in rezerva ca este foarte reusit gemul.  Din ciresi americanii nu prea lucreaza ca lumea din Sud nu cunoaste fructul ca nu creste la caldura excesiva.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pancake-300x245.jpghttps://evz.ro/reteta-de-clatite-americane-cu-iaurt-un-desert-delicios-si-pufos-gata-in-cateva-minute.html

"Clătitele americane sau pancakes, cum mai sunt ele numite, sunt ideale pentru micul-dejun.   Pot fi servite alături de o cană de cafea sau de lapte, perfecte pentru un început de zi."

Nu sint considerate deloc DESERT in America!!!  Nu sint numite nici Clatite sau Crêpes  si se servesc traditional cu Sirop de Artar alturi de slanina prajita si niste carnati ca mici fara sa fie umpluti in ceva si pe Pancakes se mai pune si un cub de unt si miere.   Arata cam sinistru si scarbos, eu inca nu am poftit la farfuria asta de mic dejun in 37 de ani si nici n-am de gand sa le gust. De multe ori in mijloc este crud ca se fac grosi nu subtiri, iar o capsuna sau jumatate doar foarte rar va fi pe gramada asta de mancare.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Secretul clătitelor pufoase şi fragede care nu se lipesc de tigaie. Ingredientul face minuni atunci când le preparăm

Cred ca toti care activeaza intr-o bucatarie, au si retetele bine cunoscute deodata cu inceperea activitatii din cauza ca foamea si pofta erau prezenti. 

Nu cred ca erau fortati de alte imprejurari.  Asa-i si cu mine, cand decid sa fac clatite deja stiu ce intra in acea oala de  "plastic foarte tare"  in care amestec cu mana compozitia. 

Ultima oara am dus la fiul "o gramada" chiar, multe erau fara umplutura ca asa au vrut ei.  Cumva mereu se intampla ca mai vin si altii pe acolo si au vazut ca descarc chestii din portbagaj, ca nu se vedea continutul.   Erau intr-o cutie de la niste biscuiti de la Craciun ca se inchide perfect si este rotund, erau 2,27 kg de biscuiti in ea, dar clatite incap vreo 80 ca nu le fac groase.   

Fiul m-a sunat dupa ce am ajuns acasa sa-mi spuna ca nu erau deajuns, ca erau mancati de prietenii lor care n-au mai vazut asa ceva.   Stiau ca nu era sezonul biscuitilor, deci contin altceva cutiile, mie-mi plac ca stau bine in masina in timpul calatoriei ca nu stam aproape.   Cutiile astea mari dispar imediat din magazinele COSTCO ca sint mai ieftine si lumea se aprovizioneaza pentru 1 an ca ajung aici din Europa in Oktombrie sa fie vanduti pana se termina Craciun si in Amerika. 

Deja de 3 saptamani se vand marfurile de Craciun.  Prima oara se termina stocul de un Salam foarte gustos, facut local in USA dar productia de 1 an se termina intr-o zi mai nou!!!  

Oamenii cumpara 30 de bucati de 50 cm sa fie pentru impachetat la munca si scoala, iar metoda Contabila de Inventariere la marfuri rapide se numeste "garbage in - garbage out".

Nu este nevoie de o noua reteta pentru nimic pana cel vechi inca functioneaza perfect.   Deja lumea este obisnuit cu gustul si aromele, de ce l-ar schimba??? 

Poate s-ar si uita ceva din ingredientele majore cu gandul la noutatile compozitiei, nu vad rostul, nici la copiii mei nu le plac schimbarile in gusturile placute.

Asta este doar parerea mea ca sa nu se confunda lumea intre retete noi si vechi.   Se mananca oricum clatitele cu mai mare viteza decat se fac!!!   

https://evz.ro/retete-clatite-ingrediente-desert.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clătite simple rețetă pas cu pas - Laura Laurențiu

Urmeaza pe lista dar nu ma hotaresc inca pe ziua cand le voi face.   Vor fi umplute cu nuci macinati fin amestecat cu razuit de coji de Portocale, Lamai si Lime cu Zahar!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Făcut. Clătite bănățene. Ieșit bune dar trebuie mai mult sos vanilat decât zice la rețetă. Și brânza cu stafide poate fi amestecata cu mascarpone și smantana, ceva, sa nu rezulte un preparat cam sec.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×