Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Postări Recomandate

Am facut si mancat clatite ca mi-era foame si pofteam la ele de o vreme.    Restul de material e in frigider,  doar cat am mancat am facut, ca se usuca aici repede orice chiar si invelit. 

Va trebui sa fac umplutura cu branza si marar verde pe langa altele pentru restul, dar n-am avut rabdare.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.KoSn004w7IJukZoaZ0Z4aQHaEK&pid=Api&P=0&w=305&h=171    Zserbópalacsinta = Tort Zserbó din clatite folosit in loc de foi subtiri de copt 

Chiar ca o sa incerc poate azi mai tarziu ca am cumparat deja lapte pentru clatite, doar am de macinat nuci si de facut glazura ca extra pasi in munca de asamblare.

Nimic deosebit decat de pus gem de caise si nuci macinate amestecat cu zahar, dar merge si fara ca dulceata este destul de dulce iar eu mai adaug coji de citrice: Lamai, Portocale si Limes razuite si tinut cu zahar in borcan de sticla in frigier pentru extra aroma si gust dar si un pic de Cardamom praf/macinat sau spart in mojar. 

Mai si insiropez foile cu Grand Marnier sa mearga mai bine la o cafea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noh, Olga, ai facut tort de clatite?

Este foaarte bun. Deloc pretentios iar la umplutura poti alege dupa gust chiar ce crema vrei. Mie imi place cu crema de vanilie intre ele si glazura de ciocolata peste. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut cum, nu se poate amesteca cu facut de sarmale si alea erau prioritate ca erau de impartit.   Noroc ca pe aici asta nu conteaza, oricand este bine venit mancare deja facuta.             Am dus la o vecina care a nascut al 4-lea copilas acum 3 zile, asa de bine a prins o cratita mare de mancare!!!  Aici nu te tine in spital decat un minimal timp sa fie siguri ca totul e bine si acasa te recuperzi mai departe.   O sa-i mai fac si o oala mare de supa de pui peste cateva zile.   

Extrem de obosita sint dupa sarmale.  Am cumparat si nuci Pecan, sint mai gustosi aici decat cei cunoscuti ca mereu sint proaspeti, pana ce Walnuts mereu sint ranceziti.  Si eu mai adaug la umplutura si-l asamblez intr-un vas de sticla sa fie mai usor de impins in frigider.  Maine merg la 2 doctori, iar la revenire dupa ce ma mai opresc prin magazine, n-am chef de nimic dupa ce ca nici nu mananc toata ziua, sa fiu mai usoara pe cantar eventual daca decid sa ma cantareasca. 

De obicei ma intreaba doar ce am gatit in ultimele zile ... dar nu voi mentiona sarmalele.   Odata la un doctor am zis ca am facut piftie, credeam ca o sa aibe frisoane ca americanii, dar ii placea ca si bunica a gatit din asta la New York pe vremuri.  Colagen-ul, ca parte din Ancient Nutrition, cica ne face frumoase, mi-a spus!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut 16 clatite sarate, dar sint foarte bune, se poate unge cu gem cine vrea. 

Pe ziua de azi am muncit deja destul, deja sint 40*C, merg sa ma mai culc ca m-am trezit devreme si am obosit langa aragaz, mi-am facut si cafea la filtru prin picurare.

5 picaturi unu dupa altu, de ploaie am avut si azi noapte desi a tunat parca voia sfantu' petru sa coboare cu cerbii lui Santa.  Doar praf si mizerie ne-a bagat in curte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/clatite-pufoase-si-fragede-ingredientul-secret-din-reteta.html      - reteta -

Intr-adevar se poate schimba compozitia la oricare mancare, dar nu stiu daca se merita.   

Nimic nu-i de invidiat din reteta oferita, eu n-as incerca, pare a fi prea  exagerata in toate si eu nu fac concurs cu nimeni niciodata.    Mancarea mai saracacioasa are gust mai bun, toate alea la un loc n-au gust aparte.   Eu folosesc coji de citrice razuite fin si conservate in zahar in frigider dar adaug cate un pic de ulei la fiecare, le-am mancat si rece a 3-zi si tot erau fantastice.  Nu sint zgarcita, tot ce-i trebuie unei retete va fi acolo incorporat, dar nu excese din nimic.   

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=AwrO_uhFOd9i.lcyqKtXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=palacsinta+kepek&fr=mcafee   - poze -

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu făină self raising și puțin ulei ies perfecte. Nu mai trebuie nimic să le facă pufoase.

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clatitele nu trebuie a fie pufoase in opinia mea si nici ulei sau alta grasime inafara de lapte nu intra in compozitie.   Dar asta e reteta mea ca asa-mi plac mie!!!

Faceam si noi in Secuime ceva pufos si gros de 1 cm cel putin si tot Palacsinta se numeau.   Se facea mai ales cand erau muncitori de pe camp la masa de seara, si ce ramanea mergea dimineata tot pe camp pentru oameni.   

In America sint cunoscuti ca Pancakes si sint localuri unde doar asta se ofera pentru micul dejun cu Sirop de Artar, canadian sau american dar mie nu-mi plac nicicum.   Si cand mai vad ca pune si carnati langa pancakes peste care frisca, siropul ala de care nu vreau sa aud cu care se ung si carnatii sau si slanina prajita un pic, simt ca-mi curge altceva in vene nu sange.    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac putin pufoase, de aia pun apa minerala si le coc rapid sa nu iasa bulele. Dar nu  mai consum ca am cateva kile minus si vreau sa mentin.

Din aceeasi gama, vafe am facut ultima data. Cu iaurt si dulceata imi plac cel mai mult.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×