Sari la conținut
Forum Roportal
luciro70

Divort si partaj - topic combinat

Postări Recomandate

De ce se presupune ca-i vorba de donatie?

Tot asa de bine s-ar putea presupune ca-i imprumut.

Daca darurile sunt intre parinti si copii, atunci darul respectiv nu ar fi un bun propriu al fiului lor?

daca ar fi imprumut, s-ar recupera doar partea sotiei,fiind datorie comuna, nu intreaga suma, pe considerent ca e bun propriu al sotului-copil gratificat de parinti.

"Daca darurile sunt intre parinti si copii, atunci darul respectiv nu ar fi un bun propriu al fiului lor?" Ba da, tocmai asta e.

se presupune ca e donatie(dar manual defapt) pentru ca pe acea chitanta scrie ,,am primit"

daca era specificat cu ce titlu s-a primit suma respectiva, imprumut, donatie era altceva; nu s-a prevazut nici termen de restituire al ,,imprumutului'' sau precizarea ca va fi stabilit ulterior.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspuns.

 

Eu faceam analogie cu legea societatilor comerciale unde creditorii au prioritate la recuperarea creantelor, in fata asociatilor/proprietarilor. Daca e datorie partajul ar fi vizat doar ce ramanea dupa stingerea obligatiei.

 

Daca e donatie si ambii au semnat ca primitori se poate interpreta ca este bun comun.

Daca ful semna ca primitor si sotia ca martor sau nu semna chitanta, era bun propriu.

 

Sunt prea multe lacune si totul e interpretabil, in final se poate orice, depinde de cine si cum judeca si de partea adversa cum reuseste sa incadreze cazul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut partaj in anul 1999 intre mine si fosta mea sotie.In urma partajului ,apartamentul a fost dat sotiei urmand sa ma despagubeasca cu jumatate din valoarea lui .Din 1999 am continuat sa locuiesc in apartament si au trecut 11 ani .Perioada in care am adus unele imbunatatiri apartamentului.Valoarea apartamentului a crescut si acum fosta sotie vrea sa facem partaj vrand sa ramana cu apartamentul .Intrebare va rog:Vreau sa stiu daca trebuie facut un nou partaj actualizat preturilor din ziua de azi sau ramane valabil partajul efectuat in anul 1999.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o problema la fel de delicata - sunt casatorita din 2003,avem un copil,acum sunt in divort - locuim intr-un apartament achizitionat in timpul casniciei pe numele sotului si in actul de vanzare - cumparare e specificat ca banii necesari achizitionarii imobilului provin de la socri.Cand l-am cumparat apartamentul era o ruina si eu,bineinteles,l-am renovat, utilat,etc.

Stie cineva,inainte de-a ajunge la partaj ,daca am dreptul la o parte din aceasta locuinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am o problema la fel de delicata - sunt casatorita din 2003,avem un copil,acum sunt in divort - locuim intr-un apartament achizitionat in timpul casniciei pe numele sotului si in actul de vanzare - cumparare e specificat ca banii necesari achizitionarii imobilului provin de la socri.Cand l-am cumparat apartamentul era o ruina si eu,bineinteles,l-am renovat, utilat,etc.

Stie cineva,inainte de-a ajunge la partaj ,daca am dreptul la o parte din aceasta locuinta?

daca sunt mentionati ca fiind donatie sigur nu ai dreptul la o parte din locuinta. Dupa cum a spus si Bydy, doar la o parte din banii cheltuiti pe imbunatatiri si numai cu dovezi (chitante si facturi). Dar nu stiu daca poti obtine ceva pentru copil (asta in cazul in care primesti custodia). Cel mai bine va poate indruma un avocat. Si numai daca faceti partaj in instanta. Poate va intelegeti fara scandal in instanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La partaj, daca apartamentul e pe numele sotului si in act e specificat ca banii necesari cumpararii acestuia sunt de la parintii acestuia( apartamentul a fost cumparat dupa ce ne-am casatorit )ramane totul sotului???(eu l-am cam renovat..si mobilat) :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1000 roni iti ia avocatul? Pentru? Ti-a spus ca, daca faci partaj, platesti si taxa e timbru? E 3 % din valoarea imobilului.

1000 pt desfacerea casatoriei? Mai sa fie!

Deocamdata - s-ar putea sa-mi mai ceara ceva pe traseu in functie de evolutia lucrurilor - m-a informat vis-a-vis de taxa uriasa de timbru pentru partaj care-i returnabila cica dupa ce sentinta judecatoreasca devine irevocabila - e drum lung si complicat - sa nu treaca nimeni prin asta :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×