Sari la conținut
Forum Roportal
luciro70

Divort si partaj - topic combinat

Postări Recomandate

Daca la deschiderea actiunii de partaj,in custodia mamei se afla un copil minor,are vreo influenta in ceea ce priveste impartirea bunurilor?

Din pacate nu - sunt in aceeasi situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate nu - sunt in aceeasi situatie.

din fericire nu...

mai ales prin prisma a 1 ooo 000 ooo se zuze care se marita cu unul sa-i tranteasca un plod repede si sa puna mana pe portofel...

Editat de bydy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
name='Leonking' post='1060260650' date='Jul 3 2010, 03:28 PM']din fericire nu...

mai ales prin prisma a 1 ooo 000 ooo se zuze care se marita cu unul sa-i tranteasca un plod repede si sa puna mana pe portofel..

 

 

tu stii ce presupune un partaj?....

 

hai sa te lamuresti....citeste..

Partajul - partajarea bunurilor comune din casatorie
In cazul procesului de divort, cei doi soti pot solicita si efectuarea partajarii bunurilor comune din casatorie, a partajului. Partajul se poate efectua, insa, si dupa ce hotararea de divort ramane definitiva, la solicitarea uneia dintre parti.

Existenta unor drepturi exclusive cu privire la bunuri (imobile si mobile) reprezinta, conform Codului Civil, un scop prioritar. Desi starea de indiviziune se poate sfarsi si prin alte modalitati, partajul ramane calea cea mai folosita pentru iesirea din indiviziune din punctul de vedere al proprietatii.


Acord cu privire la partaj. Acord partaj - divort. Tranzactie
In timpul procesului de divort, cei doi soti pot ajunge la un acord cu privire la realizarea impartirea bunurilor comune din casatorie, solicitand instantei care judeca divortul efectuarea partajului si luarea in consideratie a intelegerii lor.

Intelegerea celor doua parti in ceea ce priveste impartirea bunurilor comune din casatorie se redacteaza intr-un document juridic, denumit tranzactie, elaborat, de cele mai multe ori, de catre un Avocat: servicii juridice avocat divort


Partaj fara acord
Daca cei doi soti nu se inteleg cu privire la realizarea impartirii bunurilor comune, realizarea partajului se va efectua de catre instanta, pe baza dovezilor si a sustinerilor punctelor de vedere ale celor doua parti.

Realizarea partajului este un proces de complexitate medie, asistenta Avocatului intr-un astfel de proces fiind mai mult decat recomandabila.

# Printre probele implicate intr-un astfel de proces, mentionam: documente fiscale de achizitie si plata, facturi, chitante
# contracte
# martori, samd...

 

------

 

copilul are drepturi la masa succesaorala doar in urma unei succesiuni care se deschide dupa moartea unuia din parinti.

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

in mod cert ma impresionezi cu cultura ta de copy paste... daca ai fi citit si intrebarea la care eu imi formulam opinia, ai fi inteles poate mai bine...

Editat de bydy
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce la o simpla intrebare se raspunde rautacios...si ca sa fii un pic in tema am sa te anunt k persoana la care se referea intrebarea este mama mea...care din nefericire pentru tine (din prisam faptului k ti-ai dori sa crezi k toate femeile sunt la fel,dar nu e asa),s-a casatorit cu tatal meu acuma muuuulti ani fara ca tatal meu sa fie vre-o mare edeta k mama mea sa fie pe interes si au impreuna 3 copii.Ti-as sugera k data urmatoare cand nu cunosti situatia sa nu ti-o mai ia gura pe dinainte si sa jignesti persoane fara sa stii despre ce e vorba...Si ca sa raspund si celeilalte persoane care a postat...stiu ce este acela un partaj si mai ales sa fac diferenta dintre acesta si actiunea de impartire a bunurilor dupa decedarea unuia dintre soti.Eu intrebam daca are vre-o influenta copilul care este in custodia mamei prin prisma faptului k daca acestia din urma stau in apartament,instanta ar inclina sa ii lasa mamei apartamentul (pentru a nu lasa pe drmuri un copil minor) urmand ca aceasta sa-i plateasca tatalui o suma care sa reprezinte cota-parte a acestuia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×