Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Intrebarea lui asdf a fost simpla: "vreau sa stiu daca o fata are 15 ani si baiatul 20 pot sa locuiasca impreuna pana ce fata implineste 16 ani "

Avand in vedere ca topicul a fost deschis la legislatie, cred ca fata are nevoie de un un raspuns ce depinde de lege, nu de practicitate.

Deci raspunsul e nu.

 

Eu si alti forumisti am incercat sa dam niste raspunsuri practice...ca teoria si legislatia ne "omoara". Fata poate sa citeasca si se inteleaga printre randuri ce vrea...

 

DAR, daca tu afirmi "NU" la intrebarea "vreau sa stiu daca o fata are 15 ani si baiatul 20 pot sa locuiasca impreuna pana ce fata implineste 16 ani " SI CONSIDERI ca fata are nevoie de un raspuns LEGAL ce depinde de lege...chiar te rog, daca sti sa-i dai un raspuns "legal"... lege, articol...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de la 16 ani se poate muta/căsători cu el cu acordul scris al părinţilor sau tutorelui legal

Si de la 15 ..se poate. Daca doreste sa se casatoreasca .

 

Intrebarea lui asdf a fost simpla: "vreau sa stiu daca o fata are 15 ani si baiatul 20 pot sa locuiasca impreuna pana ce fata implineste 16 ani "

 

In afara unor sfaturi bune primite anterior, raspunsul practic este "da" - sub acelasi acoperis pot sa locuiasca impreuna orice oameni de orice varsta...

Pentru ca este MINORA. Si pana la 18 ani este in grija parintilor, legal.

Scrie in Codul Familiei. Vrei si Art ?

Daca in schimb doreste sa se casatoreasca o poate face de la 16 ani , si cu dispensa speciala de la 15 ani . Dar numai in cazuri speciale, daca este gravida, boala, nasterea unui copil.

Pentru casatorie nu ii trebuie acordul nimanui, daca a implinit 16 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu si alti forumisti am incercat sa dam niste raspunsuri practice...ca teoria si legislatia ne "omoara". Fata poate sa citeasca si se inteleaga printre randuri ce vrea...

 

DAR, daca tu afirmi "NU" la intrebarea "vreau sa stiu daca o fata are 15 ani si baiatul 20 pot sa locuiasca impreuna pana ce fata implineste 16 ani " SI CONSIDERI ca fata are nevoie de un raspuns LEGAL ce depinde de lege...chiar te rog, daca sti sa-i dai un raspuns "legal"... lege, articol...

Teoria si legislatia nu omoara. Ele sunt chiar foarte importante, ca de facut, pot sa fac si eu ce vreau, dar atat timp cat legea ma tine legata de maini si de picioare, nu prea e dupa mine. Deci raspunsul ramane tot nu. Ca nu e de capul ei, are si ea niste parinti si se supune anumitor legi.

 

 

 

Pentru ca este MINORA. Si pana la 18 ani este in grija parintilor, legal.

Scrie in Codul Familiei. Vrei si Art ?

Daca in schimb doreste sa se casatoreasca o poate face de la 16 ani , si cu dispensa speciala de la 15 ani . Dar numai in cazuri speciale, daca este gravida, boala, nasterea unui copil.

Pentru casatorie nu ii trebuie acordul nimanui, daca a implinit 16 ani.

Sa fim seriosi, laur. La 15 ani si io vroiam multe si visam la multe. Cate pustoaice teribiliste de 15 ani s-au maritat cu iubitul lor de 19 ? Sa fim seriosi.

Astea-s drame idioate. Imi vine sa le dau cap in cap pe astea care se cred femei mature la 15 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink: Astia s-au tampit.

 

Adevarat, are dreptate Bydy.

Pana acum un an, te puteai casatori de la 16 ani fara incuviintarea parintilor.

Si dispensa era de la 15 ani. Acum e de la 16 ani. Deci un motiv in plus sa te bage la parnaie mai repede.:lol: in caz ca ramane gravida la 15 ani.

Sa fim seriosi, laur. La 15 ani si io vroiam multe si visam la multe. Cate pustoaice teribiliste de 15 ani s-au maritat cu iubitul lor de 19 ? Sa fim seriosi.

Astea-s drame idioate. Imi vine sa le dau cap in cap pe astea care se cred femei mature la 15 ani.

La 15 ani obtineai dispensa speciala doar in cazuri majore si care sunt grave.Adica daca esti insarcinata, daca stai sa mori, daca ai nascut..astea sunt exceptii.

Acum e la 16. :tease:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este .Sexul cu persoane ce nu au implinit varsta de 18 ani este considerat infractiune.

Chiar si daca persoana in cauza isi da acceptul.

Si poate ramane gravida daca nu face sex ? :lol:

 

Pana la 18 ani , nu poti face nimic fara incuviintarea parintiilor sau a tutorelui .

 

Ei nu....vrei sa zici ca toate fetele pana in 18 ani sunt virgine? In urechi poate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei nu....vrei sa zici ca toate fetele pana in 18 ani sunt virgine? In urechi poate...

Draga suntem la legislatie nu la sex. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×