Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

vreau sa stiu daca o fata are 15 ani si baiatul 20 pot sa locuiasca impreuna pana ce fata implineste 16 ani pe baza unui act sau nu stiu...va rog sa ma ajutati.multumesc anticipat

Si daca ea implineste 16 ani, ce face ? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

disperată eşti să te muţi cu el :doh:

 

vrei să-l bage pe sărmanul om la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca ea implineste 16 ani, ce face ? ;)

Eu stiam ca la 18 ani este legal plecatul de acasa. Dar ma rog, poate sunt prost informata. :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau sa stiu daca o fata are 15 ani si baiatul 20 pot sa locuiasca impreuna pana ce fata implineste 16 ani pe baza unui act sau nu stiu...va rog sa ma ajutati.multumesc anticipat

 

Da, pot sa locuiasca impreuna fara nici un act...poate cu acceptul parintilor....

 

Cu conditia ca fata sa nu ramana putin gravida si sa se sesizeze organele statului - "o fata de 15 ani a ramas gravida cu un barbat de 20 ani".

 

Cuplul trebuie sa foloseasca metode contraceptive care sunt benefice pentru evitarea unei sarcini nedorite la femeile tinere de 15-18 ani. Barbatul de 20 ani nu trebuie sa lase gravida o femeie de 15 ani. Pentru o femeie de 15 ani avortul nu este o solutie sanatoasa....deci folositi contraceptive, nu uitati de igiena intima si, locuiti impreuna...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiam ca la 18 ani este legal plecatul de acasa. Dar ma rog, poate sunt prost informata. :huggles:

Asa este .Sexul cu persoane ce nu au implinit varsta de 18 ani este considerat infractiune.

Chiar si daca persoana in cauza isi da acceptul.

 

Da, pot sa locuiasca impreuna fara nici un act...poate cu acceptul parintilor....

 

Cu conditia ca fata sa nu ramana putin gravida si sa se sesizeze organele statului - "o fata de 15 ani a ramas gravida cu un barbat de 20 ani".

 

Cuplul trebuie sa foloseasca metode contraceptive care sunt benefice pentru evitarea unei sarcini nedorite la femeile tinere de 15-18 ani. Barbatul de 20 ani nu trebuie sa lase gravida o femeie de 15 ani. Pentru o femeie de 15 ani avortul nu este o solutie sanatoasa....deci folositi contraceptive, nu uitati de igiena intima si, locuiti impreuna...

Si poate ramane gravida daca nu face sex ? :pardon:

 

Pana la 18 ani , nu poti face nimic fara incuviintarea parintiilor sau a tutorelui .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de la 16 ani se poate muta/căsători cu el cu acordul scris al părinţilor sau tutorelui legal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este .Sexul cu persoane ce nu au implinit varsta de 18 ani este considerat infractiune.

Chiar si daca persoana in cauza isi da acceptul.

Si poate ramane gravida daca nu face sex ? :senile:

Pana la 18 ani , nu poti face nimic fara incuviintarea parintiilor sau a tutorelui .

 

Intrebarea lui asdf a fost simpla: "vreau sa stiu daca o fata are 15 ani si baiatul 20 pot sa locuiasca impreuna pana ce fata implineste 16 ani "

 

In afara unor sfaturi bune primite anterior, raspunsul practic este "da" - sub acelasi acoperis pot sa locuiasca impreuna orice oameni de orice varsta...

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea lui asdf a fost simpla: "vreau sa stiu daca o fata are 15 ani si baiatul 20 pot sa locuiasca impreuna pana ce fata implineste 16 ani "

Avand in vedere ca topicul a fost deschis la legislatie, cred ca fata are nevoie de un un raspuns ce depinde de lege, nu de practicitate.

Deci raspunsul e nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×