Sari la conținut
Forum Roportal
Piepor

Stefan cel Mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce de "toapice" ai deschis. Puteai sa-i pui pe toti pe topicul meu :)

 

 

De ce ai subliniat cel Mare si Sfant ? Din cate stiu eu era mic de statura , iar sfintenia departe era de el ... Ia sa vad niste argumente :dance2:

 

 

Sincer,nu stiu ce e in capul membrilor Sf.Sinod al B.O.R. cand realizeaza procesele de canonizare. Este ilogic sa declari un razboinic,un ucigas - sfant. "Sfant" inseamna "fara prihana" ori stim cu totii ca numai fara prihana nu a fost.Chiar daca imi place mult istoria nu poti declara pe cineva ca fiind "sfant" doar pentru ca si-a aparat hotarele tarii. Eu cred ca ar trebui sa existe un echilibru si,mai ales,niscavai limite.

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer,nu stiu ce e in capul membrilor Sf.Sinod al B.O.R. cand realizeaza procesele de canonizare. Este ilogic sa declari un razboinic,un ucigas - sfant. "Sfant" inseamna "fara prihana" ori stim cu totii ca numai fara prihana nu a fost.Chiar daca imi place mult istoria nu poti declara pe cineva ca fiind "sfant" doar pentru ca si-a aparat hotarele tarii. Eu cred ca ar trebui sa existe un echilibru si,mai ales,niscavai limite.

a fost declarat Sfant pentru ca si-a aparat tara si pentru ca a construit nenumarate manastiri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a fost declarat Sfant pentru ca si-a aparat tara si pentru ca a construit nenumarate manastiri...

 

 

Si cu omorurile pe care le-a savarsit cum ramane ? Si multe altele,stim prea bine cum se comporta un razboinic. Nu ma intelege gresit,il apreciez enorm pe Stefan,dar sa nu amestecam lucrurile. Sfintenia nu are nicio treaba cu razboiul;in razboi nu e nimic sfant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta nu trebuie sa stabilim noi....sa-i lasam pe cei care stiu mai multe

 

 

LYDYA niciun razboi nu e sfant. N-am nevoie de popi barbosi ca sa-mi spuna contrariul.

Cineva spunea ( i-am uitat numele din pacate) in felul urmator: "Sa nu credeti nicio clipa ca razboiul,oricat de justificat ar fi,nu reprezinta o crima".

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atentie, usili si-nchid.

Urmeaza statia Stefan cel Mare, cu podisca pi partea driapta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta nu trebuie sa stabilim noi....sa-i lasam pe cei care stiu mai multe

totusi e absurd sa fie canonizat un barbat care a avut o droaie de copii ,de la femei diferite bineinteles...a trait in desfrau(parca-s bunica) ..nu mi se pare un exemplu moral,demn de urmat .

Hai sa-l canonizam si pe Tepes , doar si el s-a luptat cu turcii pentru tara lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
totusi e absurd sa fie canonizat un barbat care a avut o droaie de copii ,de la femei diferite bineinteles...a trait in desfrau(parca-s bunica) ..nu mi se pare un exemplu moral,demn de urmat .

Hai sa-l canonizam si pe Tepes , doar si el s-a luptat cu turcii pentru tara lui

Crezi sau nu,aici sunt total de acord cu tine. Stiu,Stefan si-a aparat credinta si tara,insa de aici pana la a-l face sfant este cale lunga. Cineva afirma in felul urmator:"Sa nu crezi niciodata ca razboiul,oricat de justificat ar fii,nu reprezinta o crima".

Crima este crima si nu are nimic in comun cu sfintenia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×