Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Dependenta de cartofi prajiti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ma declar dependenta, dar sunt preferatii mei. Cel mai mult imi plac cartofii noi facuti in casa cu maioneza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt nici eu dependenta, dar imi plac cei de la mc. Insa nu pot spune acelasi lucru si despre fratele meu, mananca aproape zilnic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit solutia ce o sa maninc de pranz!!! de Halloween .... nimic din dovleac galben, doar niste cartofi pai crocanti si salata verde cu otet!!! Eu daca maninc de doua ori pe an aceasta specialitate asa ca nu mi-e frica sa depind de ei :doh:

Am crescut cu cartofi dar niciodata n-am mancat asa ceva in copilarie!!!!! Cartofi de soi Russet o sa prepar, sint mari ca marime dar foarte gustosi. Am ghinion cu cartofi prajit, de cate ori imi fac, cand sint gata pica cineva neinvitat si mi-le maninca ......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ador cartofii prajiti . :o:

Stiu ca nu sunt sanatatosi si am auzit ca duce la aparitia unei forme grave de celulita , una de care nu mai scapi cu una cu doua 8)

Cand am fost insarcinata a fost singurul lucru pe care l-am poftit . Nu pofteam dulce sau acru , nimic ...dar mereu voiam cartofii prajiti cu mujdei de usturoi . Ce sa fac , asta e ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai mancat cartofi prajiti de aproape un an, poate chiar mai mult, si nici nu le duc lipsa, cu toate ca imi plac. Deci dependent se pare ca nu sunt...si n-am sa fac nici celulita, hehe :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cam da. Dar deja cam simt ceva in neregula cind maninc si nu prea mai maninc. Mai bine fierti sau copti.Atentie, e unul din alimentele care contine gudroane cancerigene, ca orice prajeala de grasimi. Nu e de gluma.

Copti cu putin unt dar untul crud, sint chiar mai buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara mi-am facut Cartofi Prajiti si am constatat ca gustul depinde de uleiul in care s-au prajit care a fost super gustos, Ulei de Floarea Soarelui din Turcia!!!   In final mi-am dat seama care este partea adictiva, nu exact cartofii, ci uleiul, care la fel nu este un ingredient de neglijat.

Nu stiu de ce nu se foloseste asta in America???  Am facut si in ulei din Seminte de Struguri si te trantesc de pereti de gustosi ce sint, dar sa nu fie amestecat cu toate resturile din butoaiele inainte de spalat.   Le-am mancat cu sos de Hrean, imi iesea pe nas pe urechi pe gura taria radacinii dar am vrut asa sa nu mananc usturoi daca am de mers la doctor azi.

Imi plac si rece ramasitele ca mereu ramane, atat pregatesc sa ma satur iar eventual daca ramane, pasarile si papagalii adora tot ce-mi place si mie.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In copilarie mancam zilnic, aproape nu ma interesa altceva.

Acum sunt mai plictisit de ei, dar o data pe saptamana, merg. Cu branza si ketchup, sau cu maioneza, sau langa o carne in sos... =P~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×