Sari la conținut
Forum Roportal
Googler

Mers pe patine si mers pe role.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor am si eu o dilema. De o sapt. ma cert cu un prieten care crede ca e acelasi lucru sa mergi pe patine si sa mergi pe role si eu cred ca e diferit . , el nu a mers niciodata pe patine si eu nu am mers niciodata pe role si ne certam ca chiorii , asa ca cei care au mers si pe patine si pe role sa imi spuna si mie daca e acelasi lucru sau daca e diferit . pls raspundeti-mi. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este si nici nu ar avea cum sa fie.

Pe patine ai un alt sentiment si se merge total diferit decat pe role.

Daca stii sa patinezi pe gheata, vei putea si pe role, dar invers este destul de dificil.

Asta vorbind la nivel de avansat. Ca asa de dat din picioare pas pas, ca mosii, e usor la ambele.

Desi pe gheata cred ca ar cadea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci pana la urma am avut dreptate , dar dabea astept sa il vad pe patinoar cum cade :crazy:

Nu e chiar obligatoriu sa cada. Daca intra cand este gheata oglinda,. da, va cadea.

Daca este si zapada,nu prea .

Dar depinde si de experienta care o are in patinat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai el pe patine nu a mers niciodata dar pe role merge de cativa ani .Dar si eu care patinez de cativa ani cand intru prima data dupa un an pe patinoar tot cad de vreo doua ori. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor am si eu o dilema. De o sapt. ma cert cu un prieten care crede ca e acelasi lucru sa mergi pe patine si sa mergi pe role si eu cred ca e diferit . , el nu a mers niciodata pe patine si eu nu am mers niciodata pe role si ne certam ca chiorii , asa ca cei care au mers si pe patine si pe role sa imi spuna si mie daca e acelasi lucru sau daca e diferit . pls raspundeti-mi. :blink:

 

 

Draguta, am mai scris undeva: daca stii sa mergi pe una, stii si pe cealalata.

Am role, am patine.

Am avut role (rotile se numeau pe vremea aia), am si acum rolele de acum...am avut patine, am si acum.

E firesc ca alunecarea sa fie diferita si figurile sa fie diferite. Ceea ce iti permite gheata, nu iti permite trotuarul/cimentul. Insa ca si alunecare, modalitate de mers, e aceeasi. Aceeasi echilibristica, acelasi echilibru, aceeasi flexie a genunchilor.

Pt cine a facut NUMAI hokey, mersul pe role va fi similar cu cel de pe gheata - hokey. Cine a facut patinaj artistic, la fel va merge pe role...artisitic.

 

 

Nu e chiar obligatoriu sa cada. Daca intra cand este gheata oglinda,. da, va cadea.

 

 

Gheata pt patine e musai sa fie OGLINDA.Altfel strici lama patinelor, nu mai spun de mers.

Una e patinoarul si alta e derdelusul.

 

Ca asa de dat din picioare pas pas, ca mosii, e usor la ambele.

 

 

Nu exista 'ca mosii' nici la una, nici la alta. La inceput cazi si la una, si la alta. Nu poti merge ca mosii. Ori aluneci in echilibru, ori cazi ca bolovanul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista 'ca mosii' nici la una, nici la alta. La inceput cazi si la una, si la alta. Nu poti merge ca mosii. Ori aluneci in echilibru, ori cazi ca bolovanul.

Se putea ? Sa nu spu itu ceva ? Gica contra! :blink:

Uite ca eu nu am cazut la inceput niciodata . :good:

Asta ca pentru tine asa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se putea ? Sa nu spu itu ceva ? Gica contra! :blink:

Uite ca eu nu am cazut la inceput niciodata . :good:

Asta ca pentru tine asa .

 

Nu ma forta sa spun niste adevararuri care ar suna drept rautati, da?

Cel putin nu aici.

Circul e in alta parte.

 

La varsta la care patinam eu pe patinoar, nu pe derdelus, la varsta aia tu poate nici nu faceai bastonase la scoala.

Daca un topic se numeste intr-un fel, si cineva are raspunsuri practice si la obiect, ba mai mult, avand o oarecare experienta sa zicem, permite-mi sa te contrazic, nu de dragul de a fi in top, nu de dragul de a ma impauna cu laurii cunoasterii, nu de dragul de a da peste nas nici macar celor care au impresia ca stiu totul.

Ci pt simplul motiv ca ...stiu si imi face placere sa scriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma forta sa spun niste adevararuri care ar suna drept rautati, da?

Cel putin nu aici.

Circul e in alta parte.

 

La varsta la care patinam eu pe patinoar, nu pe derdelus, la varsta aia tu poate nici nu faceai bastonase la scoala.

Daca un topic se numeste intr-un fel, si cineva are raspunsuri practice si la obiect, ba mai mult, avand o oarecare experienta sa zicem, permite-mi sa te contrazic, nu de dragul de a fi in top, nu de dragul de a ma impauna cu laurii cunoasterii, nu de dragul de a da peste nas nici macar celor care au impresia ca stiu totul.

Ci pt simplul motiv ca ...stiu si imi face placere sa scriu.

E atunci afla de la mine draga mea ca atunci cand patinam eu pe 23 August, tu ..edit. :blink:

Deci te rog respectuos sa nu te mai dai cu parerea de ceea ce nu stii. . :good:

 

Pe gheata incepatori au tendinta de a merge foarte incordati si sunt invatati sa faca pasi mici, pentru a merge,si nu a patina.

De aceia este acea senzatie ca merg ca mosii. Inteles?

Poate ca tu ai invatat prima data sa megi pe rotile si de aceia pe gheata iti era mai familiar, si te desfasurai altfel .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laur...uneori chiar nu ai limite.

A fabula e ok, uneori poate chiar de dorit, dar, pe cuvantul meu, cand esti pe dinafara, stai acolo omule, nu ma ciripi atata.

Treci la secs, ca la patinaj orium doar discuti.

Si partea proasta e ca furnizezi date eronate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×