Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Locuri celebre

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Carcassone

- Languedoc-Roussillon, France -

 

Inspre Bordeaux, pe drumul care trece prin Montpellier, dupa care continua pe malul Mediteranei de la Beziers pana la Narbonne, daca nu te mai opresti in nicio localitate, ajungi spre seara la Carcassonne, un oras fortificat, parte din patrimoniul UNESCO. Cetatea are stradutele inguste si e plina de mii de turisti care intra pe poarta fortaretei . Daca ai noroc, prinzi si un "festival de la cite", un spectacol de opera sau teatru, sau alte arte. Intreaga Franta pulseaza festivaluri, concerte, activitati! In centrul fortaretei, e o piateta plina te terase.

Cetatea e superba, iar noaptea are zidurile luminate pe exterior, trebuie sa te opresti sa o privesti.

 

La Carcassonne trăit-au ai Domnului copii,

post-173737-1232031260_thumb.jpg

post-173737-1232031289_thumb.jpg

post-173737-1232031303_thumb.jpg

post-173737-1232031320_thumb.jpg

Editat de lucrez!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Carcassone

- Languedoc-Roussillon, France -

 

Inspre Bordeaux, pe drumul care trece prin Montpellier, dupa care continua pe malul Mediteranei de la Beziers pana la Narbonne, daca nu te mai opresti in nicio localitate, ajungi spre seara la Carcassonne, un oras fortificat, parte din patrimoniul UNESCO. Cetatea are stradutele inguste si e plina de mii de turisti care intra pe poarta fortaretei . Daca ai noroc, prinzi si un "festival de la cite", un spectacol de opera sau teatru, sau alte arte. Intreaga Franta pulseaza festivaluri, concerte, activitati! In centrul fortaretei, e o piateta plina te terase.

Cetatea e superba, iar noaptea are zidurile luminate pe exterior, trebuie sa te opresti sa o privesti.

 

La Carcassonne trăit-au ai Domnului copii,

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un motiv in plus sa te indragostesti de Carcassonne. :pardon:

 

 

si celelate motive ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si celelate motive ?

 

Pe ale mele le-am expus mai sus, sunt evidente!

E un loc aparte pentru mine, mereu tentant si deosebit, mult mai aproape de sufletul si inima mea decat piramidele egiptene, de exemplu. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe ale mele le-am expus mai sus, sunt evidente!

E un loc aparte pentru mine, mereu tentant si deosebit, mult mai aproape de sufletul si inima mea decat piramidele egiptene, de exemplu. :P

 

 

Posibil , deoarece orice loc pe care-l vizitei sau cunosti il iubesti pentru un motiv precis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Santiago de Compostella

 

Aici te impresioneaza Catedrala din Santiago de Compostela aflata la marginea pietei centrale a vechiului oras. Centru de pelerinaj, ma refer la pelerinajul vechi de 1000 de ani care se face la mormantul Sfantului Ioan din Catedrala din Santiago de Compostela, este cunoscut sub denumirea de "calea Sfantului Ioan" sau "Camino de Santiago". Peste 100.000 de pelerini trec anual prin catedrala din Compostella.

 

"Santiago de Compostella este capitala istorica a provinciei spaniole Galicia, numele acestuia fiind numele spaniol al Sfantului Apostol Iacob. Numele a fost preluat de la sfant intrucat orasul este considerat a fi locul de odihna a celui mai in varsta dintre apostoli, fratele Sfantului Apostol Ioan".

 

Mie si familiei mele ne plac aceste locuri aparte si mereu inainte de a ne relaxa pe cate o plaja (adesea mult prea incarcata de turisti), mergem in locuri mai deosebite, cu un aer aparte, in care stilurile arhitectonice, cu precadere cele medievale, ne impresioneaza prin frumusete, grandoare, pozitie geografica, si, de ce nu, prin legenda.

Arhitectura, sculptura, vitralii, isorie, legenda, multa credinta si arta, iata un loc unde le poti gasi si admira.

Iar Spania te asteapta si cu alte locuri celebre, mie aici mi-a placut in mod deosebit. Gasesti si suveniruri interesante, pentru prietenii de-acasa.

post-173737-1233253198_thumb.jpg

post-173737-1233253218_thumb.jpg

post-173737-1233253227_thumb.jpg

post-173737-1233253235_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Santiago de Compostella

 

Aici te impresioneaza Catedrala din Santiago de Compostela aflata la marginea pietei centrale a vechiului oras. Centru de pelerinaj, ma refer la pelerinajul vechi de 1000 de ani care se face la mormantul Sfantului Ioan din Catedrala din Santiago de Compostela, este cunoscut sub denumirea de "calea Sfantului Ioan" sau "Camino de Santiago". Peste 100.000 de pelerini trec anual prin catedrala din Compostella.

 

"Santiago de Compostella este capitala istorica a provinciei spaniole Galicia, numele acestuia fiind numele spaniol al Sfantului Apostol Iacob. Numele a fost preluat de la sfant intrucat orasul este considerat a fi locul de odihna a celui mai in varsta dintre apostoli, fratele Sfantului Apostol Ioan".

 

Mie si familiei mele ne plac aceste locuri aparte si mereu inainte de a ne relaxa pe cate o plaja (adesea mult prea incarcata de turisti), mergem in locuri mai deosebite, cu un aer aparte, in care stilurile arhitectonice, cu precadere cele medievale, ne impresioneaza prin frumusete, grandoare, pozitie geografica, si, de ce nu, prin legenda.

Arhitectura, sculptura, vitralii, isorie, legenda, multa credinta si arta, iata un loc unde le poti gasi si admira.

Iar Spania te asteapta si cu alte locuri celebre, mie aici mi-a placut in mod deosebit. Gasesti si suveniruri interesante, pentru prietenii de-acasa.

 

Prima data am citit despre Santiago de Compostella in cartea lui Paolo Coelho "Il pellegrino di Compostella " , apoi m-am informat , prietenii care au vizitat Santiago de Compostella mi-au relatat cam ce ai sris si tu.

Spania o cunosc destul de putin , Madrid , Barcelona , Palma de Majorca , Ibiza , Tenerife ...din pacate.

Frumoase imagini ai postat.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prima data am citit despre Santiago de Compostella in cartea lui Paolo Coelho "Il pellegrino di Compostella " , apoi m-am informat , prietenii care au vizitat Santiago de Compostella mi-au relatat cam ce ai sris si tu.

Spania o cunosc destul de putin , Madrid , Barcelona , Palma de Majorca , Ibiza , Tenerife ...din pacate.

Frumoase imagini ai postat.

 

Spui ca o cunoasti DESTUL DE PUTIN??? ;)

Madrid , Barcelona , Palma de Majorca , Ibiza , Tenerife .....................abia astept sa o cunosc si eu la fel de putin, am fost doar in Barcelona si imprejurimi.

Si intradevar, superbe imaginile! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spui ca o cunoasti DESTUL DE PUTIN??? ;)

Madrid , Barcelona , Palma de Majorca , Ibiza , Tenerife .....................abia astept sa o cunosc si eu la fel de putin, am fost doar in Barcelona si imprejurimi.

Si intradevar, superbe imaginile! :o:

 

 

Spania este toata un muzeu si cred ca fiecare loc merita un capitol aparte , din nefericire nu putem vedea tot ce dorim ...intr-o viata.

Imagineaza-ti Toledo , Valencia , Bilbao , Malaga , Cordoba , Sevila ,Granada , ca sa amintesc doar cateva centre importante...dar cine stie ....eu arunc un banut pe unde trec.... sa ma intorc ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×