Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Locuri celebre

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spania este toata un muzeu si cred ca fiecare loc merita un capitol aparte , din nefericire nu putem vedea tot ce dorim ...intr-o viata.

Imagineaza-ti Toledo , Valencia , Bilbao , Malaga , Cordoba , Sevila ,Granada , ca sa amintesc doar cateva centre importante...dar cine stie ....eu arunc un banut pe unde trec.... sa ma intorc ...

 

Momentan fac calatorii imaginare, pe net, atlase, filme documentare.

La vara, da da, le voi vizita. Aleg Spania. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Momentan fac calatorii imaginare, pe net, atlase, filme documentare.

La vara, da da, le voi vizita. Aleg Spania. ;)

 

 

ana_, si Barcelona e superba! m-am indragostit de orasul asta: Parcul Guell, bulevardele La Rambla si Passagio de Gracia, Sagrada Familia, colina Montjuic cu El Pueblo Espanol, fantanile muzicale, muzeele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ana_, si Barcelona e superba! m-am indragostit de orasul asta: Parcul Guell, bulevardele La Rambla si Passagio de Gracia, Sagrada Familia, colina Montjuic cu El Pueblo Espanol, fantanile muzicale, muzeele...

 

Da, e superba, dar tosca_5 mi-a facut pofta de...toata Spania, in Barcelona am fost doar odata...mi-a placut Sagrada Familia!

 

Sa ne amintim...

post-133995-1233683111_thumb.jpg

post-133995-1233683139_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, e superba, dar tosca_5 mi-a facut pofta de...toata Spania, in Barcelona am fost doar odata...mi-a placut Sagrada Familia!

 

Sa ne amintim...

 

 

Pe urmele lui Gaudi prin Barcelona , un minunat itinerar.

 

Casa Vicens care pare iesita dintr-o poveste ca mai toate casele lui ,Casa Guell,Casa Calvet ,Casa Batlo ,La Pedera , Parcul Guell , si mai ales Sagrada Familia cu istoria ei .

 

Casa Batlo fatada si scara in forma de sira spinarii

post-87259-1233689116_thumb.jpg

post-87259-1233689142_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe urmele lui Gaudi prin Barcelona , un minunat itinerar.

 

Casa Vicens care pare iesita dintr-o poveste ca mai toate casele lui ,Casa Guell,Casa Calvet ,Casa Batlo ,La Pedera , Parcul Guell , si mai ales Sagrada Familia cu istoria ei .

 

Casa Batlo fatada si scara in forma de sira spinarii

 

In iulie, pe la inceputul lunii vom merge. Apoi, vine Italia.

 

Gaudi e impresionant....ce viata simpla, ce opera grandioasa. Imaginile sunt superbe! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In iulie, pe la inceputul lunii vom merge. Apoi, vine Italia.

 

Gaudi e impresionant....ce viata simpla, ce opera grandioasa. Imaginile sunt superbe! :cry:

 

natura l-a inspirat iar marele lui noroc a fost intalnirea cu Guell ,care a fost Mecena pentru el .

 

O sa ai o vara splendida :Spania si Italia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
natura l-a inspirat iar marele lui noroc a fost intalnirea cu Guell ,care a fost Mecena pentru el .

 

O sa ai o vara splendida :Spania si Italia.

 

Multumesc!

 

Sper din suflet, la fel si tie, dar mai vorbim noi pana atunci! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile care au transformat China și au determinat construirea Marelui Zid

Femeile care au transformat China și au determinat construirea Marelui Zid   

Femeile de elită, probabil prințese, au jucat un rol crucial în menținerea laolaltă a Xiongnu, unul dintre primele imperii nomade din estul stepei eurasiatice, sugerează un nou studiu.   Xiongnu, care s-ar putea să se fi numărat printre strămoșii străvechi ai mongolilor, au format o confederație de popoare nomade care au controlat o mare parte din Asia Centrală, din Kazahstanul de astăzi până în Mongolia, din secolul al II-lea î.Hr. până în secolul I d.Hr.    Se știu puține lucruri despre ei, cu excepția unor înregistrări chinezești și a unor studii genetice recente bazate pe ADN-ul antic provenit din rămășițele lor îngropate, a declarat Bryan Miller, arheolog la Universitatea din Michigan.   „Acesta a fost un imperiu cu o diversitate genetică extremă”, a declarat el pentru Live Science. „Să te numești Xiongnu în acea perioadă însemna să te numești participant la acest imperiu masiv”.

https://evz.ro/femeile-care-au-transformat-china-si-au-determinat-construirea-marelui-zid.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×