Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Combustibilul masinii viitorului

Postări Recomandate

Multumesc pentru informatii mafalda si inox (bine ai venit). M-au pus si pe mine in tema cu subiectul asta pe care il consider foarte interesant. Sunt curios care va fi solutia care va fi adoptata peste cativa zeci de an cand vom ramane fara petrol (ca pana atunci nu cred ca se va dori o schmbare majora).

Nu stiti cumva cat ne mai ajunge petrolul la ritmul actual de consum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pana la urma cu Bearsare (reclama ascunsa la retele p2p ilegale) documentarul BBC / Nova denumit 'The Elegant Universe'. Il recomand indiferent de nivelul de cultura, e foarte accesibil.

Problema e ca veti avea mai multe dileme dupa ce-la urmariti, dar veti sti si ceva mai multe.

Sunt 3 episoade, dimensiunea e de cam 280MB per episod.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim la i g i u sa, este util si interesant, merita gandit..Pentru a descifra taina energiilor, trebuie sa gandim ce si cum este constituita materia pretutindeni, inclusiv din asa zisul vid..Universul nu este el peste tot asa elegant, mai bine spus este salbatic 99%..Buna crestere (eleganta) este o exceptie !..Sunt teorii peste teorii, dar numai una poate fii adevarata..Exista o disciplina, "dinamica fluidelor microcosmosului"..Daca nu mai este de gasit, atunci va trebui sa o redescoperim..Se bazeaza numai pe ciocnirea corpurilor si descrie toate cazurile posibile, evolutia tuturor formatiunilor de materie, cu referire in special la vortexuri..Rezerva de forte si energii vine tocmai din infinitul mic, minus infinit, extrem de mic. Dar cum unirea face puterea..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai colegilor, da' de un reactor mic - mic de tot, cu apa grea, U238 si tot tacamul acolo sub capota, ce ziceti? ::): ::): ::): Eu zic ca este aparat de atras ciomege de la "Green Peace"! ::): ::x: ::): LA MULTI ANI! ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×