Sari la conținut
Forum Roportal
Justine_

Anxietatile multiple

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In legatura cu dentistul justine, nu cred ca in ziua de azi trebuie sa mai mergi la cineva care te trateaza "dureros".

Mie o doctorita care chiar lucreaza brutal si cu mult anestezic mi-a salvat 2 dinti de la operatie, asa ca uneori si un medic "dureros" poate fi bun. Insa aici apelez la cazuri de urgenta, in rest imi pastrez medicul care face de altfel treaba f buna, dar care i-a lipsit curajul sa incerce sa-mi salveze o masea. La doctorita de unde mi-a provenit al doilea dinte cu probleme (din vina ei ca mi-a plombat un dinte cu infectie) nu ma mai duc in veci, eram mai mic si nestiutor pe atunci. :unsure:

Editat de Dimebag

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie o doctorita care chiar lucreaza brutal si cu mult anestezic mi-a salvat 2 dinti de la operatie, asa ca uneori si un medic "dureros" poate fi bun. Insa aici apelez la cazuri de urgenta, in rest imi pastrez medicul care face de altfel treaba f buna, dar care i-a lipsit curajul sa incerce sa-mi salveze o masea. La doctorita de unde mi-a provenit al doilea dinte cu probleme (din vina ei ca mi-a plombat un dinte cu infectie) nu ma mai duc in veci, eram mai mic si nestiutor pe atunci. :unsure:

 

Da dragutule. Dar un adevarat profesionist poate fi eficient= fara dureri

 

Deja m-am interesat si am aflat de un cabinet destul de aproape de mine, si cat mai curand am sa incep.

 

 

Legat de dentist, ca sa gasesc un dentist bun va trebui mai intai sa "testez" cativa, sa ma las consultata de ei. Cel mai greu e la inceput, sa ma acomodez cu mirosul ala specific, sa ma asez pe scaun, sa privesc instrumentele. Dar vreau, pentru ca stiu ca fiecare amanare inseamna si mai mult chin atunci cand intr-un final ma decid

 

Da, din pacate asa e, trebuie sa testezi intai. Mie un amic medic mi-a recomandat dentistul.Clinica e plina mereu si se lucreaza in echipa.........Daca ai nevoie de tehincian , ortodont sau implantolog nu trebuie sa te deplasezi in alta parte.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da dragutule. Dar un adevarat profesionist poate fi eficient= fara dureri

Ce bine functioneaza intuitia feminina, chiar sunt dragut :o:

Totusi, aproape on topic, un "adevarat profesionist" reprezinta mai mult un ideal. E dificil sa incerci toti medicii ca sa-l evidentiezi pe cel mai bun, mai ales in orasele mai mici. Insa aceasta incercare probabil va atenua din anxietatea fata de ei.

Doua probleme sunt in curs de rezolvare, si anume cainii si alegerea medicului stomatolog ideal, mai raman animalele posibile din locurile montane pustii si zburatoarele. Ar fi buna o racheta de semnalizare. Se aprinde aproape singura, tine cateva minute, face o flacara de jumatate de metru si sigur va speria orice animal, urs, caine, sau ce-o fi. Cu zburatoarele e mai dificil, pentru ca le intalnesti mai frecvent, incerci sa le ignori, sa-ti ocupi mintea cu altceva cand esti la plimbare...ai prieten?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul fobiilor este destul de simplu: se numeste terapie prin "expunere"!

 

Toate fricile tale au un sambure comun, care poate sa fie "frica de frica"..fie "frica de moarte"!

Primul pas pe care l-ai facut deja consta in rationalizarea acestor frici.:lol:

 

Frica cu autoturismul am avut-o si eu in momentul in care am experimentat anxietatea generalizata...aveam siguranta cand stateam eu la volan dar mi se punea un nod in gat cand mergeam cu altcineva. la fel mi se intampla si cu mijloacele de transport in comun...dar, dupa cateva drumuri mi-am revenit si mi-am stapanit frica!!!!

 

Frica de apa, e probabil declansata de un incident...si anume ai vazut ceva la TV(ca ne omoara astia cu stirile lor deprimante!) cazul unei persoane care s-a inecat si te-a marcat fara sa vrei...esti mai sensibila ca fire...sau i s-a intamplat ceva asemenator unei persoane apropiate...sunt multe variante... TE INTELEG cand zici ca ai o imagine care iti apare obsesiv, e dureros dar am trait si eu acest aspect in fobia de inaltime!

Treptat,tb sa iti scoti imaginea asta din minte..sti cum? Nemaigandindu-te la ea sau inlocuind imaginea cu ceva "+"!

 

Frica de dentist mi se pare cea mai importanta si mai agravanta pentru ca tine direct se sanatatea ta!

Incearca atunci cand ai pb sa iti faci o programare rapida, fie in ziua respectiva, fie a 2 zi, asta ca sa nu te gandesti prea mult!

De asemenea ca sa iti fie mai usor, repeta-ti ca in aceasta experienta NU VEI SIMTI NIMIC si roaga medicul sa iti faca anestezie de cate ori lucreaza cu tine!

 

POate iti va fi mai usor!

 

SI nu uita: cateodata ne trebuie o viata sa luptam cu propriile noastre frici! Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce bine functioneaza intuitia feminina, chiar sunt dragut :P

Totusi, aproape on topic, un "adevarat profesionist" reprezinta mai mult un ideal. E dificil sa incerci toti medicii ca sa-l evidentiezi pe cel mai bun, mai ales in orasele mai mici. Insa aceasta incercare probabil va atenua din anxietatea fata de ei.

Doua probleme sunt in curs de rezolvare, si anume cainii si alegerea medicului stomatolog ideal, mai raman animalele posibile din locurile montane pustii si zburatoarele. Ar fi buna o racheta de semnalizare. Se aprinde aproape singura, tine cateva minute, face o flacara de jumatate de metru si sigur va speria orice animal, urs, caine, sau ce-o fi. Cu zburatoarele e mai dificil, pentru ca le intalnesti mai frecvent, incerci sa le ignori, sa-ti ocupi mintea cu altceva cand esti la plimbare...ai prieten?

Chiar esti dragut :lol:

Aaaa, eu mi-am nimerit bine dentistul..........Fiind clujeanca a trebuit doar sa aleg, da, in orasele mici e mai greu insa vestea buna e ca orasele mici sunt relativ aproape de cele mari :o: .Daca ai o carie e ok sa o rezolvi acolo,daca ai "lucrari" du-te la "municipiu". Insa sunt stomatologi buni care au deschis cabinete si in comune.....

Uneori recomandarile prietenilor sunt importante, iar daca acestia sunt din "bransa" se poate sa te trimita la fix :P

Nu am caine, nici zburatoare iar "prietenul" a ramas acasa de muuult timp :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate fricile tale au un sambure comun, care poate sa fie "frica de frica"..fie "frica de moarte"!

 

Interesant... cred ca e vorba de amandoua. Adevarul este ca vazand ca se tot acumuleaza fobii, am ajuns sa ma protejez exagerat de mult si uneori ma gandesc cu groaza ca ar putea foarte bine sa imi mai apara vreo 2-3 astfel de fobii, daca tot am asa o colectie mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×