Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Eu sunt Dumnezeu!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Crestinismul(si nu numai)vorbeste de un Dumnezeu omni-prezent...daca e omniprezent,nu exista loc in care sa fie absent,fiinta din care sa fie absent...e la fel de prezent in tomberonul de langa bloc,ca si in templele pe care i le ridica oamenii...e la fel de prezent in tine,cititorule,ca si in Isus,Buddha sau...Hitler...

Ni se spune ca Dumnezeu,e atotstiutor(omniscient),dar o constiinta omniprezenta in felul asta,nu are cum sa fie undeva,la distanta de mine sau de tine...a stii totul,nu inseamna a sti DESPRE tot...ci a FI totul.

Isus a replicat celor care il numeau blasfemiator(pentru ca ,,se facea pe sine Dumnezeu'')ca in scripturile lor e scris ,,Dumnezei sunteti''...totusi,popii de toate felurile,insista sa ne spuna ca Isus e mai...altfel...mai ,,special''...e ,,altfel'' de fiu al lui Dumnezeu...adica el nu e creeat...Astea sunt tampenii.

Popii au nevoie de un Dumnezeu intangibil,inaccesibil...care sa poata fi contactat doar prin ei,bisericile lor si ritualurile lor penibile...ei nu vor ca voi sa va intelegeti divinitatea!

Nici ei nu-si inteleg divinitatea...

Nu e vorba de o intelegere teoretica...nu e vorba sa intelegeti doar ,,despre'' asta...nu e suficient.

Ati simtit vreodata prezenta cuiva in...voi(of...nu e vorba de sex!)sau prezenta voastra in cineva...sau macar vi s-a intamplat vreodata sa simtiti emotiile altcuiva? sau senzatiile,sau gandurile...sau natura...chiar nu ati simtit ploaia in voi...sau pe voi in natura...atat de mult,incat sa schimbati starea meteo...

Pentru cei care au avut asemenea experiente,care au avut o sclipire a unitatii lor cu totul,pentru ei scriu: asumati-va divinitatea.

 

Interesanta viziunea dvs. dar nereala. Eu ma uit in oameni si vad ca au o "inima deznadajduit de rea si nespus de inselatoare".

Si aflandu-ma in mocirla lumii acesteia, am sesizat ca daca ma trag singur de par nu ies.,ci am nevoie de o forta dinafara. De DUMENZEU.

Interpretati gresit textul care spune "Dumnezei sunteti..."

Editat de Chirila Carol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interpretati gresit textul care spune "Dumnezei sunteti..."

 

Ca sa nu mai fie interpretat , s-a scos cuvanul cu pricina si acum scrie "Puternici sunteti..."

O fi corect gestul? :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa nu mai fie interpretat , s-a scos cuvanul cu pricina si acum scrie "Puternici sunteti..."

O fi corect gestul? :unsure:

In nici un caz.

Traducerea Cornilescu spune "Sunteti Dumnezei".

Sunt curios in ce traducere a-ti gasit scris asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In nici un caz.

Traducerea Cornilescu spune "Sunteti Dumnezei".

Sunt curios in ce traducere a-ti gasit scris asa?

 

Am cumparat o psaltire de buzunar, este editie noua si asa scrie. Probabil de acu' incolo asa se vor tipari. Nu o am acu la mine, dar cum dau de ea ofer detalii referitoare la an etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cumparat o psaltire de buzunar, este editie noua si asa scrie. Probabil de acu' incolo asa se vor tipari. Nu o am acu la mine, dar cum dau de ea ofer detalii referitoare la an etc...

 

Multumesc pentru raspuns.

Care este parerea dvs. legata de topic? O curiozitate daca imi permiteti. :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspuns.

Care este parerea dvs. legata de topic? O curiozitate daca imi permiteti. :unsure:

 

Un topic ca multe altele...

2-3 cuvinte am spus aici .http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...mp;p=1059647985

 

Si , hai , fara "dvs" ... :doh: Asa vorbesti cu toti cei de pe forum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interpretati gresit textul care spune "Dumnezei sunteti..."

Tocmai asta e problema,,dumneavoastra''...ca NU-l interpretez deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei ca tine,l-au numit pe Isus blasfemiator,si indracit ,,pentru ca se facea pe sine Dumnezeu".Apoi l-au crucificat,ca sa dovedeasca tutoror ca e un mincinos...

Calambururile nu sunt adevaruri...doar jocuri de cuvinte,nu demonstratii logice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×