Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Eu sunt Dumnezeu!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La ce-ti folosesc toate experientele astea? -de ce nu esti deja perfect?

Ce rost are sa evoluezi...adica,toate astea,ar trebui sa aiba un rost...nu?

Daca as fii Dumnezeu,si as fi singura realitate,fiinta,constiinta...si nu ar mai fi nimic altceva...ce crezi ca as face? -nici macar pe mine nu m-as putea experimenta cu adevarat...nici nu mi-as putea cunoaste potentialul(ca doar ca nelimitat,am tot potentialul de a fii orice si oricine,de a evolua chiar,la infinit...)

Si din ce as putea creea ceva...cand eu sunt tot ce este?!

Ca sa ma experimentez cu adevarat,ar trebui sa creez contrariile...raul.Separarea.Primul act de creeatie-distrugere,ar fi sa devin multi...foarte multi...ca doar am puteri nesfarsite...asa,m-as putea privi ca si cum as fi altul...apoi,ar trebui sa fiu divers...pentru a-mi cunoaste puterea,ar trebui sa pot experimenta neputinta...pentru a-mi cunoaste libertatea,ar trebui sa pot experimenta limitarea si dependenta...pentru fiecare din calitatile mele extraordinare,ar trebui sa inventez defecte...

 

Care evolutie,Arcangelo?Asa ne place noua sa o consideram,dar sunt doar experiente de constientizare a informatiei creatie-distrugere,bine-rau,ce deja exista,iar fiecare actiune are consecinte proprii,care pot fi asumate si invatamintele asimilate.

Eu nu am raspuns la intrebarea "De ce a facut Dumnezeu lumea?",dar stiu ca experimentarea raului ne este adresata noua,oamenilor pentru a-l deosebi de bine.Poate ca suntem, asa cum spune Biblia,copiii lui si conditiile create sunt pentru cresterea noastra.

 

 

Isus spune undeva,,Tata,tu sti ca eu pentru ei ma rog,ca sa vada ca tu faci astea prin mine...''

El nu avea nevoie sa se roage...stia ca e ,,ascultat mai inainte sa apuce sa ceara''.Toti suntem ,,una cu Tatal'' -dar nu toti suntem constienti de asta.Nu suntem separati decat de ignoranta noastra...si ea a fost neceasra multa vreme...acum,poate fi depasita.

 

Vrei sa spui ca nu e nevoie de rugaciune ca sa se implineasca cererile?

Ma gandesc,ca atunci cand spui o rugaciune folosesti un anumit ton,ai o anumita stare, care te poate ajuta sa atragi "energiile pozitive",cum spui tu.

Caci ,daca ceri pe un ton imperativ,atragi celelalte energii.

Isus voia sa scoata in evidenta ca doar prin El -IUBIREA- se face voia Tatalui.

 

Pai ocupa-te de ,,lucrurile marunte'' -daca asta crezi ca trebuie sa faci.Cine te opreste?

 

Nu ma opreste nimeni. :stars:

 

Experientele triste,suferinta,par un fel de complot universal...vointa tiranica a unei fiinte atotputernice,si noi,niste victime sigure ale unui destin implacabil...adevarul e ca alegem sa experimentam si suferinta...avem motivele noastre sa credem ca e utila.Sa o dorim...poti sa nu crezi,dar daca o sa privesti adanc in inima ta ai sa constati aceasta uluitoare...complicitate.Tu alegi.

 

Cand spui "alegem" si "avem motivele noastre",te referi la noi ca si dumnezeu,dar de fapt stii foarte bine ca Dumnezeul din noi alege,nicidecum noi ca si personalitati distincte de El.

Este adevarat ca asta putem face noi,sa alegem din TOT, ceea ce consideram la un moment dat ca ni se potriveste sau ne-am dori.

 

Pai chiar traim asa cum vrem...nu asa cum ne dorim...asta e altceva...dar facem alegeri tot timpul,si alegerile au consecinte...ne jucam jocul...si-l jucam asa cum credem ca trebuie jucat.

 

Inainte de a fi vointa este dorinta sau altfel spus,mai intai intentia si apoi actiunea.

 

Imi aduci aminte ca sunt limitat...ca nu sunt atotputernic...nu care cumva sa uit! -crezi ca fac parada cu lucruri care ma depasesc...imi spui ca nu am puterea de a-mi decide viata si experientele...

Eu iti raspund,ca nu stiu cum sa fiu puternic...am uitat(as vrea sa-mi amintesc)ma pomenesc ca atrag probleme,uneori,si ma minunez cand vad in mine ca le vreau...chiar e uluitor...si chiar as vrea sa inteleg de ce mai simt asa ceva.

Poate ca e doar plictiseala...cine stie?!

 

Ti-ai raspuns deja,corect.Si da ,e dorinta de nou,de cunoastere,de experimente si de crestere.

 

Cat despre a determina evenimentele,pot sa-ti spun,ca asta nu tine de dorinta...

De fapt,dorind un lucru,ii simti absenta...(sigur,in chiar faptul ca-i simti absenta,ii recunosti,de fapt...prezenta!)

Simtindu-l absent,ne-prezent,il scoti din experienta ta,caci prezentul nu e un timp...esti tu.

 

Corect.

S-au poate divinitatea din noi.

 

Dorintele indeparteaza experientele prezentei...si apropie experientele absentei.Asta vroiam sa spun ca faptul ca vrei lucruri pe care nu le doresti,si doresti lucruri...insa nu le VREI.Altminteri,le-ai avea.

Vointa,nu e acelasi lucru cu dorinta.

 

Cine le vrea ,dar nu le doreste?

Cine le doreste,dar nu le vrea?

Esti tu constient de asta in momentul in care au loc?

Eu zic ca nu,le realizezi abia apoi.Deci unde este PREZENTA ta in aceste actiuni?Inainte sau dupa?

E ca si cum ar fi jocul tau inventat de tine ,tu fiind si protagonistul...dar de fapt, nu e asa.

Esti protagonist intr-un "joc" inventat de altcineva.Si il putem denumi DUMNEZEU.

 

ps. De fapt tu realizezi divinitatea din noi,dar iti place sa spui si ca noi suntem Dumnezeu,dar este un atribut prea mare pentru un om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot vorbesti de ,,divinitatea din noi''...si la ,,Dumnezeu din noi'' ,,nicidecum noi ca si personalitati distincte de El"

Dar distinctia asta,tu o faci...E ,,in noi''...sau e...noi?! -asta e punctul in care opiniile noastre sunt divergente.

Individualitatile noastre,sunt expresia unicitatii divine...asta e rostul ,,distinctiei'' intre Dumnezeu si noi...nu e o distinctie reala...ca nici separarea nu e reala,dar e utila,ca orice altceva.Prin ea ne jucam noi..

Uite cum inteleg eu Universul si pe Dumnezeu: imagineaza-ti corpul uman...sunt organe in el,cu functii diverse,cu forme si structuri diverse...totusi,corpul e UNUL.

Si mai mult,coloniile alea,organele,sunt alcatuite din celule...si celulele au ACELASI ADN.

Poti sa clonezi intreg corpul,dintr-o celula prelevata dintr-un fir de par...

Noi,suntem constiinta celulelor...(uneori,chiar a organelor -cred ca exista si ea),dar nu suntem separati de corp,de constiinta totului...nu am avea cum,suntem acest tot.Si da,totul e mai mult decat o suma a partilor,pe el il numesc oamenii in mod obisnuit ,,Dumnezeu'' -si e corect asa...dar sa stii,ca fiecare celula este corpul...intreg corpul.

Eu sunt in Tatal,si Tatal e in mine (remember).

Eu incerc sa aduc acelasi mesaj,care a fost ingropat de catre crestinism...mesajul originar,ala pe care popii se straduiesc sa-l faca sa dispara...

Mesajul este ca suntem Dumnezeu,si ca drumul nostru e sa devenim constienti de divinitatea noastra.

 

Sa stii ca si tonul imparativ e bun...Isus chiar il folosea (ar fi cazul sa invatam si noi...).

Imi pare rau ca nu ai inteles ce vreau sa spun cu diferenta dintre vointa si dorinta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Distinctia o fac tocmai pentru ca nu putem fi intr-atat de constienti de intentie-actiune-efect in acelasi timp,ca sa fim egali cu Tatal ,aici se diferentiaza pentru mine vointa de dorinta,caci doar El poate fi totul in acelasi timp;de aceea timpul este o variabila doar pentru oameni,neputand fi OMUL= DUMNEZEU.

In rest ,de acord cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu esta intradevar in tot ceea ce exista ....viata pentru ca EL e VIATA ...El traieste prin noi si prin tot ce este viu!!

 

Fiecare il are pe Dumnezeu in el!

 

Unii nu constientizeaza aceasta pentru ca sunt ABERATI(poate si printr-o ideologie religioasa:

Aberatii desi il au si ei pe Dumnezeu in ei nu Il asculta (caci EL vorbeste prin Constiinta) si se lasa condusi de aberatia lor cu urmarile binecunoscute in mizeria zilnica!

 

In lumea noastra nu exista alt Dumnezeu decat NOI!

 

In cosmos ... e posibil ...dar deocamdata doar la modul teoritic .!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu esta intradevar in tot ceea ce exista ....viata pentru ca EL e VIATA ...El traieste prin noi si prin tot ce este viu!!

Fiecare il are pe Dumnezeu in el!

Unii nu constientizeaza aceasta pentru ca sunt ABERATI(poate si printr-o ideologie religioasa:

Aberatii desi il au si ei pe Dumnezeu in ei nu Il asculta (caci EL vorbeste prin Constiinta) si se lasa condusi de aberatia lor cu urmarile binecunoscute in mizeria zilnica!

In lumea noastra nu exista alt Dumnezeu decat NOI!

In cosmos ... e posibil ...dar deocamdata doar la modul teoritic .!

 

Te contrazici ,dar nu-i bai... afli tu pana la urma ... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa spui ca avem o bucatica de divinitate in noi si altceva sa tastezi in doru lelii ca Omul egal Dzeu

Haida de............Suntem condusi de instincte, nu am reusit inca sa numaram miliardele de neuroni, despre transmiterea sinaptica si functionarea emisferelor se fac cercetari, supozitii. Omul=Dzeu????? :doh: Halal povesti aveti unii............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Una e sa spui ca avem o bucatica de divinitate in noi si altceva sa tastezi in doru lelii ca Omul egal Dzeu

Haida de...........

 

 

Nu omul este Dumnezeu ...ci OMENIREA!

De acest lucru te poti convinge cascand ochii si constatand ca nici un Dumnezeu nu a fost si nici nu este mai "mantuitor" decat societatea umana DEZVOLTATA!

 

.Suntem condusi de instincte,

 

Pai tocmai asta va face pe voi religiosii sa fiti animale (de ex oi din turma) si nu Dumnezei ptr ca oamenii Dumnezei (parte a Dumnezeului numit Umanitate) sunt condusi de CONSTIINTA! si nu de instinct!

 

nu am reusit inca sa numaram miliardele de neuroni, despre transmiterea sinaptica si functionarea emisferelor se fac cercetari, supozitii.

 

Omenirea inca progreseaza si din "fii de Dumnezeu", omenirea a evoluat si a devenit "mantuitor" adica ucenic de Dumnezeu.

Deci mai asteapta si mai ai rabdare, nu numaratul firelor de nisip este prioritatea !

 

Omul=Dzeu????? :think: Halal povesti aveti unii............

Mult mai reale decat povestea lui "King Kong del Jahwe" maimuta extraterestra cu aspect uman!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul(si nu numai)vorbeste de un Dumnezeu omni-prezent...daca e omniprezent,nu exista loc in care sa fie absent,fiinta din care sa fie absent...e la fel de prezent in tomberonul de langa bloc,ca si in templele pe care i le ridica oamenii...e la fel de prezent in tine,cititorule,ca si in Isus,Buddha sau...Hitler...

Ni se spune ca Dumnezeu,e atotstiutor(omniscient),dar o constiinta omniprezenta in felul asta,nu are cum sa fie undeva,la distanta de mine sau de tine...a stii totul,nu inseamna a sti DESPRE tot...ci a FI totul.

Isus a replicat celor care il numeau blasfemiator(pentru ca ,,se facea pe sine Dumnezeu'')ca in scripturile lor e scris ,,Dumnezei sunteti''...totusi,popii de toate felurile,insista sa ne spuna ca Isus e mai...altfel...mai ,,special''...e ,,altfel'' de fiu al lui Dumnezeu...adica el nu e creeat...Astea sunt tampenii.

Popii au nevoie de un Dumnezeu intangibil,inaccesibil...care sa poata fi contactat doar prin ei,bisericile lor si ritualurile lor penibile...ei nu vor ca voi sa va intelegeti divinitatea!

Nici ei nu-si inteleg divinitatea...

Nu e vorba de o intelegere teoretica...nu e vorba sa intelegeti doar ,,despre'' asta...nu e suficient.

Ati simtit vreodata prezenta cuiva in...voi(of...nu e vorba de sex!)sau prezenta voastra in cineva...sau macar vi s-a intamplat vreodata sa simtiti emotiile altcuiva? sau senzatiile,sau gandurile...sau natura...chiar nu ati simtit ploaia in voi...sau pe voi in natura...atat de mult,incat sa schimbati starea meteo...

Pentru cei care au avut asemenea experiente,care au avut o sclipire a unitatii lor cu totul,pentru ei scriu: asumati-va divinitatea.

Biblia nu vorbeste despre un Dumnezeu omniprezent.

Să locuiască Dumnezeu cu adevărat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Ei trebuiau deci să-şi adreseze rugăciunile unei persoane,care se află

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia nu vorbeste despre un Dumnezeu omniprezent.

Să locuiască Dumnezeu cu adevărat

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×