Sari la conținut
Forum Roportal
mirela b

Boli psihice - chestionar.

Evaluează acest topic

Ati suferit sau suferiti de vreo boala psihica?  

92 membri au votat

  1. 1. Despre boli psihice.

    • Da, am suferit dar m-am facut bine.
      8
    • Da, am suferit si inca ma tratez.
      33
    • Nu am suferit dar am pe cineva in familie care sufera.
      12
    • Nu am suferit.
      16
    • Nu stiu.
      23


Postări Recomandate

Exista oare si boli NE-psihice? -ca eu am indoieli?

Da. Acelea care iti afecteaza trupul si nu mintea. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am suferit si nici nu cred ca voi suferi, pt ca la anumite aspecte ale vietii sunt nesimtita, si acest lucru asta ma protejeaza de traume.

Dar asta nu este o garantie . :spiteful:

O dementa senila poate lovi pe oricine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam unde se delimiteaza termenul de "boala psihica" de chestiile mai usoare, gen depresii, anxietati, fobii etc?

Nu stiu exact. Am vrut doar sa vad niste cifre aici fiindca la un moment dat, tot citind, mi s-a parut ca multi, prea multi sunt oarecum putin...nu stiu cum sa ma explim. Perturbati oarecum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa nu aiba dreptul? (bine, banuim noi de ce...) Daca se comporta civilizat in discutia cu persoana respectiva, atunci sigur ca ar trebui sa aiba acest drept. Dar exista precis, si pe buna dreptate, teama ca acel individ sa se comporte antisocial... de aici 'rezervele'... Trebuie totusi sa fim prudenti...

 

Un asemenea specimen nu are decat dreptul sa moara in chinuri.

Editat de Heretic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca ai ajuns in cacatul de depresie cu care ai fost "binecuvantat", incepi sa nu te mai temi de multe lucruri. Adica, din moment ce moartea reprezinta o solutie interesanta, ce mai poate sa te sperie ? As incerca sa trec cu ochii inchisi drumul, printr-un loc nemarcat, ar fi o experienta interesanta, sa vedem ... ce se intampla, sau ce nu se intampla ... O coma ar iarasi o experienta frumoasa ... de ce nu ? Practic viata e o coma, te plimbi ca un papagal 24 din 24 fara scop. Altceva ... durerea fizica, asta intodeauna parca te motiveaza un pic, durerea fizica e amicul oricarui individ nu ? Ooo da, o simti, cu cat e mai crunta cu atat existenta ta este mai aprinsa. Dereglari psihice ? .... cui ii mai pasa ? Cati indivizi sunt pe planeta ? 7 miliarde ... cine sunt eu ? Un dereglat psihic care crede ca viata nu e corecta ? Imi pare rau dar matematic vorbind ... echivalez cu ZERO. Deci practic nu exist ... atunci de ce inca ma mai aflu aici ? Inseamna ca trebuie facut ceva ... inseamna ca acum 26 de ani si 9 luni ... s-a nascut o gafa umana, un jeg multicelular, un cacat mobil, putrezit si viermanos, care nu face decat sa ocupe spatiu, sa consume resurse, sa sufere, sa experimenteze durerea, sa experimenteze diverse boli psihice, intrebandu-se de ce pana acum nu a strans destul curaj sa isi taie gatul, stiind clar ca existenta lui este o abominatie si o dereglare a naturii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost internat la 17 ani la Psihiatrie vreo doua luni... probabil am fost nebun - stiti ce se spune, un nebun nu va recunoaste niciodata boala lui. Oricum, pastilele fac minuni in momente de criza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×