Sari la conținut
Forum Roportal
AdiSal

Top-range PC

Postări Recomandate

Salut! As dori sa-mi cumpar un calculator mai avansat. Am nevoie de el pentru animatie si grapica asa ca m-am gandit la sistem de 64 biti cu vreo 8-10 gb RAM si un Windows 7 64x.

Deocamdata ce am eu in minte ar fi un procesor Intel iCore 5 sau poate un iCore 3 ceva mai bun (nu stiu exact daca aceste doua suporta si programe de 32 biti, dar stiu ca exista procesoare ce permit utilizarea fara probleme si a programelor facute sa functioneze pe 32 biti), vreo 8 gb RAM DDRIII caci ma gandesc ca DDRIII ar trebui sa fie destul de buni desi la un pret mai ridicat, dar sincer nu am vazut placi DDRII mai mari de 2 gb corectati-ma daca gresesc. Sau poate nici nu am nevoie de 8 gb si 6 ar ajunge, nu stiu sunt putin indecis. Apoi la placa video: NVidia de 1 sau 2 gb DDRIII. La placile de baza recunosc ca nu prea ma pricep... desi ma gandesc ca placile mai recente suporta procesoare de 64 biti si implicit si cantitati mari de RAM. Sursa si carcasa sunt mai putin importante desi ar trebui sa aiba o aerisire buna si un sistem de racire bun. Hard disk-ul din nou mai putin relevant... Sistemul de operare cred ca ar fi cel mai indicat Windows 7, caci XP nu cred ca suporta 64 biti.

Cam asta ar fi ce cred eu. Fiind destul de indecis apelez la putin ajutor de la voi. Orice sfat, indicatie, exemple de componente sau chiar sisteme intregi ar fi folositor. Apropo de asta stau in Baia Mare, poate cineva sa-mi recomande un magazin bun de it? Primul meu calculator l-am luat de la One-IT si l-am imbunatatit tot de acolo deci probabil o sa apelez la ei daca nu aveti alte sugestii.

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Mai întâi de toate:

- Buget!

- Faci overclock?

- Vrei ceva silenţios?

 

Acuma să o luăm pas cu pas:

- memorii: ajung şi 8 GB DDR3

- procesor: AMD phenom II X4 960T e cam peste orice I3 din punctul meu de vedere, iar un I5 2500K e peste orice AMD.

- DDRII este folosit pentru soclurile mai vechi (775, AM2+, etc.). Acum a apărut DDR3, iefitn şi bun.

- Plăcile de bază suportă marea majoritate 32 GB ram (DDR3)

- Placa video: Obligatoriu! DDR5 (sau GDDR5),

 

 

Dar răspunde la cele 3 chestii de mai sus şi te voi ajuta.

Editat de Alex_bt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×