Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Archive 81

Horor, mister, psihologic, cum vreți să-i spuneți. 

Dan Turner acceptă o slujbă misterioasă, mergând într-un fel de loc ascuns, într-un fel de cazemată împrejmuită și izolată, încercând să restaureze o colecție de casete video deteriorate, din 1994, care constituiau munca unui documentar al regizoarei Melody Pendras și investigația ei asupra unor chestii ciudate.

Am văzut două episoade azi și la prima vedere pare un film deosebit de bine făcut. Suspansul e la locul lui, misterul e gradat, acțiunea curge binișor. Și am deoscoperit o actriță faină, Dina Shihabi. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Seaspiracy - secretul pescuitului sustenabil. Un documentar facut de un cineast pasionat de viața maritima care scoate în evidență efectele distructive ale activității umane asupra faunei oceanului și demascheaza coruptia prezenta la nivel global. E pe Netflix. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă uit acum la Timeless. Călătorii în timp, ale-alea...

Deși păreau bazați, o profesoară, un om de știință și un soldat, la început se cacă pe ei de frică când li se propune să meargă, într-o capsulă a timpului, pe urmele unui criminal misterios, care , cică, plecase anterior cu o altă capsulă și încerca să schimbe timpul și să-și bată joc de oamenii care muncește. Huooo, nebunule! Până la urmă ei acceptă și hai că o să încerc să văd și io măcar vreo 2-3 episoade...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Don't look up - exceptional ca idee, manifest, satira. Un film care trebuia, de care omenirea avea nevoie.

Pe de alta parte, strict artistic vorbind, jocul lor mi s-a parut cam sters, putin ciudat, si cred ca din scenariu se putea scoate mai mult.

 

Aterrados - wow! Dupa ani intregi, in sfarsit un film de groaza pe care il vad si eu si care chiar m-a facut sa stau incordat in timpul si dupa vizionarea lui.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 24 minute, King1 a spus:

Don't look up - exceptional ca idee, manifest, satira. Un film care trebuia, de care omenirea avea nevoie.

Pe de alta parte, strict artistic vorbind, jocul lor mi s-a parut cam sters, putin ciudat, si cred ca din scenariu se putea scoate mai mult.

 

Aterrados - wow! Dupa ani intregi, in sfarsit un film de groaza pe care il vad si eu si care chiar m-a facut sa stau incordat in timpul si dupa vizionarea lui.

Mie mi-a placut cum au jucat, reflecta fix comportamentul si caracterele oamenilor "noi", goliti de sentimente sau resemnati. Să te uiți și la documentarul la care am facut referire mai sus. Pls!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Fiero said:

Mie mi-a placut cum au jucat, reflecta fix comportamentul si caracterele oamenilor "noi", goliti de sentimente sau resemnati. Să te uiți și la documentarul la care am facut referire mai sus. Pls!

Da, neaparat o sa ma uit, multumesc! :happy:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, King1 a spus:

Da, neaparat o sa ma uit, multumesc! :happy:

Neapărat. Așa ceva chiar nu e de ratat! :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
38 minutes ago, King1 said:

Don't look up - exceptional ca idee, manifest, satira. Un film care trebuia, de care omenirea avea nevoie.

Pe de alta parte, strict artistic vorbind, jocul lor mi s-a parut cam sters, putin ciudat, si cred ca din scenariu se putea scoate mai mult.

 

Satiră a fost doar așa, veșmântul, ca să-l facă accesibil, cât de cât. Foarte bun filmul și mesajul său, părerea mea!

Știi cum e? Noi ne ducem viața noastră, cu bune și cu rele, indiferent de rolul pe care-l jucăm în societate la un moment dat. Însă, în cazul unui posibil impact, suntem fix în curu' gol, suntem vai mama noastră!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Escape to Athena - un film din 1979, dureaza 2:50 h fara pauze, la TV ne-au prezentat, n-am auzit de acest film pana azi.   

Mi-a placut distributia rolurilor si peisajele, tema asemanatoare cu situatia politica actuala din Est-ul Europei.   Desi era al 2-lea Razboi Mondial, era pentru o "comoara" totul, niste farfurii de aur antice, comori pastrate intr-o manastire se ducea lupta.   Ca pan-la urma cand n-au gasit NIMIC, au inventat o afacere/muzeu unde erau expuse niste obiecte archeologige si veneau sa vada turisti.   Din lupta afacere profitabila si pace ... suna cunoscut conceptia.      https://www.imdb.com/title/tt0079117/fullcredits?ref_=tt_ov_st_sm 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×