Sari la conținut
Forum Roportal
abandonero

Limbajul trupului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista o stiinta care studiaza efectele mintii asupra trupului, sau viceversa, stiinta se numeste psihomorfologie. Conform psihomorfologiei daca o femeie isi inclina capul spre dreapta, descoperindu-si partea stanga, inseamna ca isi acopera latura masculina a propriei personalitati, etalandu-si in schimb latura feminina, adica prezinta o atitudine seducatoare fata de sexul opus, atitudine insotita de tandrete si senzualitate :lol2: . Daca o femeie isi inclina capul spre stanga inseamna ca adopta un stil rigid si rational gata pentru a se afirma in lumea profesiunii, nefiind interesata de a flirta sau de a fii sedusa :roll: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da...dilatarea pupilelor cand te uiti la cineva este cel mai bun limbaj al trupului :scare:

 

Te-ai gandit ca poate aia la care i se dilatau pupilele statea in umbra, adica mai la intuneric? :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te cred ca nu stii :o: , dar hai acum, sa explicam. Sa zicem ca Ea si El sunt undeva, intr-un local. Pot fi la aceeasi masa sau deocamdata doar isi trimit priviri si zambete. Uneori o surprindem pe Ea(mi s-a intamplat sa ma surprind si pe mine, recunosc), jucandu-se cu piciorul paharului de vin (sau ce o bea don'soara); degetele ii aluneca in sus, si in jos de-a lungul piciorului, si tot asa in sus, in jos, in sus... Gestul se pare este un mesaj subtil ca respectiva ar fi dornica de un contact mai intim, mesaj pe care il transmite inconstient, micsarile du-te vino imitand miscarile din timpul actului sexual. Sau, daca vrei sa gandesti un pic si mai departe, piciorul paharului ar fi organul sexual masculin.

 

Te-am invatat acum 8) . Doar prima lectie a fost gratis :good:

 

si cand ma gandesc ca si eu am obiceiul asta ...si nu stiam ca asta inseamna. :no: :spiteful:

 

da...dilatarea pupilelor cand te uiti la cineva este cel mai bun limbaj al trupului :cheer:

mai tot timpul am pupilele dilatate :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma fascineaza chestia asta cu limbajul trupului dar nu atat prin faptul ca este un fel de instrument de cunoastere in profunzime a celuilalt, sau de modelare constienta a propriului comportament. Ce ma fascineaza este ca, desi stiu si eu nitelusa teorie, cand s-a intamplat sa ma simt atrasa de un barbat, ma lua cu ameteli subit, retrogradam mental si se ducea naibii toata strategia de seducere. Parca aveam creierul undeva deasupra crestetului capului si ramaneam doar cu "simturile", care se amplificau mult. Ma mai gandeam eu atunci ce picior sa cracanez si cat, si ce mana sa duc la care ureche? Dar stiu cert ca aia cu parul o fac! Deci, de asta sunt sigura.

 

Totusi, pentru mine seductia activa, constienta, cu scop este un mister.

 

Mai mult, cand ma simt si eu foarte... stapana pe mine si vreau sa fiu admirata, sunt dichisita si multumita de cum mi-a iesit "machiajul care imita non-machiajul", nu se uita nici dracu la mine. Dar cand nu mai sunt atenta la detaliile astea, hop si privirile, si micile gesturi tacite de apreciere. In momentele alea parca ma trezesc din somn: cine, eu? cand? de ce? Is complet nedumerita. Asta-mi spune ca farmecul personal sta in naturalete si firesc... pentru ca altfel nu-mi explic. Si nu ai cum sa-ti descoperi farmecul personal, pana cand nu te cunosti- ca femeie, ca barbat. Atunci se aseaza si piesele de puzzle.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ala de a scris cartea ar trebui sa vina in Romania si v-a vedea ca este plin Meteoul de barbati din astia perversi care privesc asa . :sorry:

Dar ce nu a mentionat autorul este ..balele ce le curg la astia in timp ce privesc mijit asa dupa vre-o minora. :crazy:

Deci da..am recunoscut comportamentul. :focus:

 

 

Sexualitatea mai ales dupa comunism, ramane inhibata omule. Crezi ca e corect sa judeci monstri? Eu m-am intrebat de ce au ajuns asa si mi-am gasit raspunsurle.

Cum spune si vorba: Daca un barbat admira un pom, lumea exclama: Ce poetic, romantic, contempla.../// dar daca un barbat admira la fel de vizibil frumosul unei femei este considerat aproape fara exceptie pervers. Tot timpul va exista admiratia pentru frumos, privirile ascunse si balele vin din dopul pus acestui tip de admiratie. In final nu admiri decat un tablou, este ceva ce nu poti avea, nici macar nu-l poti cumpara, este o femeie, un om in sinea ei. Dar pentru tine? Cum este? Ai admirat vreodata, aceasta opera de arta ? Femeia ? :yes:

 

Exista o stiinta care studiaza efectele mintii asupra trupului, sau viceversa, stiinta se numeste psihomorfologie. Conform psihomorfologiei daca o femeie isi inclina capul spre dreapta, descoperindu-si partea stanga, inseamna ca isi acopera latura masculina a propriei personalitati, etalandu-si in schimb latura feminina, adica prezinta o atitudine seducatoare fata de sexul opus, atitudine insotita de tandrete si senzualitate :lol2: . Daca o femeie isi inclina capul spre stanga inseamna ca adopta un stil rigid si rational gata pentru a se afirma in lumea profesiunii, nefiind interesata de a flirta sau de a fii sedusa :roll: .

 

 

Mama, mama, ce balbe tari o sa trageti daca vorbiti de fazele astea. Partea stanga a corpului este cea masculina si cea dreapta este cea feminina. Omule, conteaza foarte mult la ce te raportezi, "noua stiinta" este un fel de wow artificial, in vechea stiinta de mii de ani, carti cu invataturi de pe timpurile adevaratilor observatori si curiosi ai omenirii (tao, yoga, budism,) Sau daca exemplele sunt pe stil vag, du-te mai adanc si mai concis catre Eliade, Iulius Evola, si sunt mii de exemple cand ai sa te bagi. E bine sa aduci in discutie o tema de gandire, dar se pare ca putini se intreaba de cat de adevarate sunt aceste mici gesturi din dorinta vie de a controla constant pe ceilalti. Sa stii toate semnele femeilor, nu te vor face un amant bun. Ce sens are sa le stii gandurile daca tu esti praf(nu ma refer la nimeni in special). Sa-ti maresti atentia atat de mult pentru ce? Oricum din momentul in care ai intrat intr-o camera stii clar ca persoana x nu te suporta si o alta e in limba dupa tine. Chimia cat timp transpiram se produce cu succes, atentia lipseste.

 

Voie buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×