Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Durerea fizica VS. Durerea sufleteasca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

durerea fizica te afecteaza fizic,cea sufleteasca iti afecteaza mult mai multe laturi decat cea fizica,de examplu:personalitatea,modul de gandire,spihicul in general!si cateodata te mai impinge si spre durere fizica!

Editat de sado

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
durerea fizica te afecteaza fizic,cea sufleteasca iti afecteaza mult mai multe laturi decat cea fizica,de examplu : personalitatea, modul de gandire, psihicul in general ! si cateodata te mai impinge si spre durere fizica !

 

Si durerea fizica iti afecteaza mintea daca tine o perioada mai lunga. Si e mult mai chinuitoare. Cei ce au impresia ca durerea sufleteasca e mai tare nu stiu ce vorbesc. Ori nu au suferit fizic niciodata ori sunt nebuni. In cazul durerii fizice iti sunt incercati toti nervii si daca este intrecuta limita poti muri - lucru care nu se intampla si in cazul celei sufletesti - aceasta din urma fiind o durere nobila ( daca pot spune asa ). Cei care nu stiu ce-i aia durere fizica... incercati sa tineti in mana un fier incins macar 20 de sec. sau sa stati vreo 2 saptamani fara caldura la -2 grade celsius. Cu exceptia masochistilor rezistati ?! Asa ca nu mai aiuriti cand spuneti ca o melancolie de toamna e mai tare ca o schingiuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa durere fizica distruge victima dar agresorul sau criminalul o sa simta el o durere sufleteasca ani intregi mai ales daca ajunge la puscarie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba fratilor, io nici cand ma tai nu scap de durerea sufleteasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e mai buna aia sufleteasca . aia fizica te macina si nu se poate controla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Dragostea este sentimental cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creeaza cele mai mari valori morale." - Foarte interesanta semnatura... Sa inteleg ca este Makarenko la care ma gandesc eu, cel care s-a ocupat de doctrina comunista de reeducare ? Asta apropo de durere fizica si psihica - amestecate pentru faurirea omului nou...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Dragostea este sentimental cel mai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creeaza cele mai mari valori morale." - Foarte interesanta semnatura... Sa inteleg ca este Makarenko la care ma gandesc eu, cel care s-a ocupat de doctrina comunista de reeducare ? Asta apropo de durere fizica si psihica - amestecate pentru faurirea omului nou...

:jester: e mareata ca perturba ratiunea! :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×