Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

islam, islamism sau islamofascism

Postări Recomandate

"The term, "Islamofascism" has been criticized by Western scholars and journalists alike. One of the world's leading authorities on Fascism, Walter Laqueur, after reviewing this and related terms, concluded that "Islamic fascism, Islamophobia and antisemitism, each in its way, are imprecise terms we could well do without but it is doubtful whether they can be removed from our political lexicon."[19]

 

Cultural historian Richard Webster has argued that grouping many different political ideologies, terrorist and insurgent groups, governments, and religious sects into one single idea of "Islamofascism" may lead to an oversimplification of the phenomenon of terrorism.[20] In a similar vein the left-wing National Security Network argues that the term dangerously obscures important distinctions and differences between groups of Islamic extremists while alienating moderate voices in the Muslim World because it "creates the perception that the United States is fighting a religious war against Islam."[21] Other critics, such as former National Review columnist Joseph Sobran, and New York Times columnist Paul Krugman argue that it is predominantly a propaganda term used by proponents of the War on Terror.[22][23][24] Yet others, such as security expert Daniel Benjamin, political scientist Norman Finkelstein and The American Conservative columnist Daniel Larison, highlight the claim that despite its use as a piece of propaganda the term is inherently meaningless, since as Benjamin notes, "there is no sense in which jihadists embrace fascist ideology as it was developed by Mussolini or anyone else who was associated with the term."[25][26][27] Conservative British historian Niall Ferguson points out that this political use of what he calls a "completely misleading concept," is "just a way of making us feel that we're the 'greatest generation' fighting another World War."[28] Harping on the claimed incongruity between the "Muslim World" and "industrial state fascism," American journalist Eric Margolis claims that ironically the most totalitarian Islamic regimes, "in fact, are America's allies."[29]"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Islamul e o religie pentru oamenii care o sustin.

Fiecare om,conform chartei O.N.U. a drepturilor omului,are dreptul sa creada in ce doreste atat timp cat nu incalca legea penala a statului in care sta.

Dreptul la credinta e un drept universal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare om,conform chartei O.N.U. a drepturilor omului,are dreptul sa creada in ce doreste atat timp cat nu incalca legea penala a statului in care sta.

Dreptul la credinta e un drept universal.

 

Daaaaa...vezi sa nu. Incearca sa le explici asta nazistilor europeni. Se sterg ei cu chartul ONU si cu dreptul universal la fund,la fel ca si unii useri pe aici care propovaduiesc interzicerea islamului ca religie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"The term, "Islamofascism" has been criticized by Western scholars and journalists alike.

Da, termenul a fost criticat. Iar dacă a fost criticat,

Editat de Hellena MD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vad care ar fi problema ta cu titlul acela "preferential" decit sa comentezi si tu asa aiurea ca ai de ce te lega. O iei pe urmele celora care se leaga de absolut tot in ceea ce priveste un user? Avatar,semnatura,titlu...etc.... :good:

 

Ce e surprinzator e ca niste maimute fara multi bani si tehnologie dăr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu-s de ce tot imi raspunzi, te simti asociata la caracterizarile mele?

 

La topic. Islamul e religia maimutelor orientale iar Allah e d-zeul maimutelor.

Numarul maimutelor in orient il intrece cu mult pe al celor din Africa, cat despre comportamentul lor, trebuie sa recunosc ca e mai elaborat, se aseamana cu cel din filmul planeta maimutelor, au temple, covorase, stiu sa calareasca camila, din pacate au ramas la fel de sexoase ca maimutele, fac sex cu tot ce le iese in cale, inclusiv cu proprii bebelusi.

Editat de Darianna
citat sters

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-s de ce tot imi raspunzi, te simti asociata la caracterizarile mele?

 

La topic. Islamul e religia maimutelor orientale iar Allah e d-zeul maimutelor.

Numarul maimutelor in orient il intrece cu mult pe al celor din Africa, cat despre comportamentul lor, trebuie sa recunosc ca e mai elaborat, se aseamana cu cel din filmul planeta maimutelor, au temple, covorase, stiu sa calareasca camila, din pacate au ramas la fel de sexoase ca maimutele, fac sex cu tot ce le iese in cale, inclusiv cu proprii bebelusi.

 

Pai logic ca ma simt asociata mai geniule din moment ce sunt musulmanca si in parte de nationalitate araba...iar tu ne numesti pe toti maimute. Nu ai logica nici macar de doi bani. :good:

Daca eu as face niste caracterizari din astea la adresa crestinilor si a romanilor,tu fiind roman si (daca) crestin nu te-ai simti jignit ca atare? Comprende?

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai logic ca ma simt asociata mai geniule din moment ce sunt musulmanca si in parte de nationalitate araba...iar tu ne numesti pe toti maimute. Nu ai logica nici macar de doi bani. :

 

Toata lumea vede ca aratati ca maimutele, va comportati ca maimutele. Din pacate niste maimute teroriste cuprinse de turbarea intolerantei religioase. Pana nu veti fi bombardati nuclear nu cred ca va veti potoli.

Mecca si Medina impreuna cu cele doua moschei musulmane de pe Muntele Maslinilor trebuiesc sterse/daramate de pe fata pamantului. Asa cum au fost si cele doua turnuri din NY, impreuna cu multe alte cladiri victime ale atentatelor maimutelor teroriste.

 

Si atentie. Orice maimuta musulmana e o potentiala maimuta terorista. Chiar daca astazi nu face nimic, maine nu se stie. Nebunia in capul lor se agraveaza.

Editat de Kebab toxic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×