Sari la conținut
Forum Roportal
spider

creme cu protectie solara

Postări Recomandate

eu chiar am o problema cu acste creme. Pielea mea e foarte alba si orice crema as folosi ma arde soarele de zici ca-sa fiarta un homar fiert. :) 

:dee Frantuzoaicele alea cu fata alba si restul corpului bronzat....nu aratau ciudat? ::):

 

un lucru important cind alegi o crema protectoare, trebuie sa fie "oil free", si cu cit mai mare SPF (sun protector factor), cu atit mai bine, si sa protejeze impotriva razelor A Si B ( UVA si UVB, cred ca A cauzeaza ridurile si B te "prajeste" ), si toate cremele trebuiesc reaplicate dupa un timp de stat la soare, max 1.5 ore, ori daca transpiri, intri in apa sau te'ai sters cu prosopul, trebuie aplicata din nou.Cele mai bune sint cele care contin Titanium (oxide??), Zinc oxide, Parsol 1879 (neutrogena) Crema de zi care o folosesc are SPF 15 care inseamna aproape nimic, si chiar daca nu merg la plaja eu folosesc in fiecare zi SPF 50 cu zinc oxide imi place foarte mult, deoarece folosesc crema de fata exfolianta,pielea mea se poate arde mult mai usor....oh si sa nu uit, si cremele astea au data de expirare, cred ca daca nu scrie pe ele expira la un an dupa ce la'ai deschis prima data....dar trebuie sa scrie....si de obicei au tot felul de instructiuni pe ele...Coppertone Spectra 3 SPF 50 UVA/UVB este cea mai buna incercata de mine si dupa 2 ore de stat la soare nu m'am bronzat deloc pe fata, ceea ce si vroiam....

cu tot felul de creme, pudre bronzante nu cred ca este prea greu sa potrivesti bronzul fetei cu cel de pe corp, imi plac pudrele mai ales ....

 

si cu cremele autobronzante, mi se par foarte bune acum in comparatie cu 2 ani in urma, cea mai buna si usoara de aplicat si arata cel mai natural, se usuca si repede si te poti imbraca in 5-10 minute in comparatie cu 30 la altele, este Banana Boat VitaScain light/medium, si poti aplica de doua ori intr'o zi la interval de 3-4 ore si poti arata perfect.... si sint si cu asta citeva lucruri de tinut seama inainte de aplicare, de obicei au instructiuni pe spatele ambalajului. cu cit practici mai mult devii expert....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cu cremele autobronzante, mi se par foarte bune acum in comparatie cu 2 ani in urma,  cea mai buna si usoara de aplicat si arata cel mai natural, se usuca si repede si te poti imbraca in 5-10 minute in comparatie cu 30 la altele,  este Banana Boat VitaScain  light/medium, si poti aplica de doua ori intr'o zi la interval de 3-4 ore si poti arata perfect.... si sint si cu asta citeva lucruri de  tinut seama inainte de aplicare, de obicei au instructiuni pe spatele ambalajului. cu cit practici mai mult devii expert....

 

Cand vine vorba de bronz, mi se pare mai convenabil solarul... :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand vine vorba de bronz, mi se pare mai convenabil solarul...  :)  :)  :)

 

hey si mie imi place solarul, cel mai rapid, nici nu te "sufoci" ca la soare si in 25 min, 2 ori pe saptamina( in functie de lampi poate si mai putin) ai cel mai perfect bronz. si fara liniiiiiiiiii ...... dar gindindu'ne cum functioneaza solarul, are mult mai mult concetratia de raze A si B (sau numai una din ele) decit soarele, ca sa te poti bronza asa de repede. Si dupa ce platesti atit ca sa te bronzezi, bineinteles ca nu folosesti crema cu SPF ( cel putin eu nu foloseam) ptr. ca intr'adevar vrei sa arati bronzat......

si in cazul asta riscul de cancer la piele este mult mai mare decit la soare, de ceva o sa murim fiecare !!!!! :socca: :socca: :socca: ...hey fiecare isi asuma riscul cum i se potriveste, eu nu mai folosesc solarul ptr. ca imi cam vine peste mina se ma duc, dar crema care am mentionat'o mai sus ma salveaza, sa nu arat ca o "brinza" alba.... ::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija pe la ce solare mergeti (aparatele sa fie bine intretinute) deoarece eu am auzit de la cineva ca in Timisoara la un solar (anul trecut) sa-a spart un neon in timpul unei sedinte si fata care era inauntru a avut de suferit. Am inteles ca a fost dusa la spital dar persoana care mi-a povestit nu stia sa-mi zica mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveti grija pe la ce solare mergeti (aparatele sa fie bine intretinute)

 

 

 

ohhhh yeah!!!!! am uitat sa mentionez ca trebuie sa fie "sanitanizate" dupa fiecare persoana, nu vrei sa te pomenesti cu cine stie ce :o :o :o

este "locul numai potrivit" ptr tot felul de bacterii sa cresca si etc....... :socca: :socca: :socca: :socca: :socca: :socca: :socca:

de obicei lampele trebuiesc schimbate la fiecre anumit nr. de ore de folosire, in functie de "puterea lor", unde eu mergeam ERAU SCHIMBATE la 400 de ore. Poate in Ro nu sint chiar asa de "precauti", dar in America, sint ptr. ca stiu ei ca si din "nimic" se poate naste un law suit....bineinteles se mai intimpla unele lucruri.....dar si noi trebuie sa fim precauti....

si cred ca asta ar fi un topic in sine insusi, bronzatul la solar, soare ori cremele auto bronzante. ca topicul original a fost cremele cu protectie solara :dee :dee :dee :dee :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pielea foarte alba!!! asta vara am fost la mare si am stat 10 zile!!! pot sa susitin sus si tare ca m-am intors asa cum am plecat adica tot alba!! nici macar urma de la costum nu se vedea. am mai folosit creme pentru protectie solara!! insa nu ma bronzez daca ma dau cu ele. daca nu ma dau ma ard si mor de intepaturi de ma duc urland la farmacie. ce sa fac ca vreau sa vad si eu cum e sa fii tiganca macar pentru o vara!!!.....? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×