Sari la conținut
Forum Roportal
passingby

Neincredere...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut,

problema mea poate parea oarecum amuzanta sau in cel mai fericit caz...absurda...probabil marii majoritati a persoanelor care nu au avut "norocul" meu. sunt convins insa ca exista macar cineva pe aici care se/s-a confruntat cu o problema asemanatoare macar si mi-ar fi de mare folos daca mi-ar spune o parere...ceva.

povestea e simpla...acum mult timp m-am indragostit de cineva....si stiu ca a fost prima femeie pe care pot spune ca am iubit-o..."cu adevarat"-ca tot am vazut ca se foloseste sintagma.

nu am fost genul suspicios, banuitor si gelozia nu prea imi statea in caracter...nu mi-am batut prea tare capul si nu am fost curios de ce se prelungeau anumite sedinte de shopping, de ce anumite prietene faceau anumite fete mirate cand aflau ca au fost intr-o zi nu stiu unde...ma rog...finalul este oarecum previzibil...intr-o zi am devenit curios si am aflat ca este posibil ca cineva pe care iubesti sa te insele timp de sase luni cu un oarecare...nici in ziua de azi nu stiu de ce a facut gestul respectiv... si nici nu am putut trece peste ce a facut, si chiar daca am incercat sa fim impreuna...ceva nu mai era la fel.

stiu...daca as fi iubit-o cu adevarat ar fi trebuit sa fiu capabil sa o iert....mi-a spus-o multa lume...am vrut si eu sa cred lucrul asta...dar...dar ea era alt om pentru mine. vreo doua luni am murit incet incet, in fiecaredimineata cand o priveam cum doarme, de fiecare data cand ma atingea, de fiecar data cand intarzia 5 minute cand era plecata pe undeva...si nu am mai putut continua. nu stiu daca am facut bine sau nu plecand...si oricat m-a durut de mult, oricat mi-a fost de greu sa nu nu o mai stiu langa mine...cand totul s-a terminat m-am simtit usurat.

povestea e oarecum banala ...acum...

in timp au fost alte femei...unele au insemnat mai putin pentru mine, altele mai mult...

insa de fiecare data cand am gasit pe cineva pentru care incepeam sa simt ceva...incepeau si problemele...de cele mai multe ori le-am tinut inauntru...nu le-am lasat sa iasa la suprafata...

acum sunt cu cineva de destul de mult timp...si simt ca o iubesc.situ chestia asta, si stiu ca este un om in care pot avea incredere...si totusi...sunt momente in care ma indoiesc de tot..."ce face? pe unde este? s-o sun sa vad ce face...aha....de ce nu raspune"...stiu, poate parea absurd si de domeniul ridicolului...insa oricat mi-as dori...nu pot avea investi incredere in cineva...de fiecare data imi dau seama cat de fraier sunt...si totusi nu pot stapani senzatia de furie si neputinta care ma cuprinde in anumite momente.

ea nu stie amanuntul asta.am pus-o de multe ori pe seama unei indispozitii sau a unei dureri de cap si lucrurile au fost ok...toata tampenia asta am tinut-o in frau fara probleme...si stiu ca as putea sa o tin si de acum incolo la fel fara probleme...insa ma roade...si ar fi oarecum absurd sa ii pretinzi cuiva:"stii, te iubesc si tin la tine, dar am nevoie sa stiu ce faci in absolut orice moment al zilei ca sa nu ma sui pe peretei" :lol:

e ... frica celui ce sufla in iaurt ...nu prentru ca s-a fript in ciorba...ci pentru ca a fost destul de ghinionist ca cineva odata sa ii fi pus la fiert chiar iaurtul mai sus mentionat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am fost genul suspicios, banuitor si gelozia nu prea imi statea in caracter...

 

...nici in ziua de azi nu stiu de ce a facut gestul respectiv... si nici nu am putut trece peste ce a facut, si chiar daca am incercat sa fim impreuna...ceva nu mai era la fel.

stiu.

..daca as fi iubit-o cu adevarat ar fi trebuit sa fiu capabil sa o iert....mi-a spus-o multa lume...am vrut si eu sa cred lucrul asta...dar...dar ea era alt om pentru mine.

Chiar daca a fost iubire gestul ei a ucis-o.

Nu exista iubire vesnica neconditionata.

Iubirea se acorda unei persoane care o merita, si cine inseala incredere pierde si iubirea.

 

...insa ma roade...si ar fi oarecum absurd sa ii pretinzi cuiva:"stii, te iubesc si tin la tine, dar am nevoie sa stiu ce faci in absolut orice moment al zilei ca sa nu ma sui pe peretei" :crazy:

e ... frica celui ce sufla in iaurt ...nu prentru ca s-a fript in ciorba...ci pentru ca a fost destul de ghinionist ca cineva odata sa ii fi pus la fiert chiar iaurtul mai sus mentionat

Asta pentru ca acum consideri pe toata lumea la fel, toti sunt nedemni de a le acorda incredere.

Oamenii sunt diferiti, in unii poti avea incredere in altii nu.

Unii sunt dispusi sa joace "teatru" cand relatia nu mai merge, altii o spun direct si renunta la relatie.

Trebuie sa vezi ce stil de persoana ai in preajma, una dispusa la compromisuri sau una care nu le accepta.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand o sa afli cum e sa ai incredere in cineva si mai ales de ce, sa ma anunti si pe mine :crazy:

Fara sa fie vorba de ce ai patit tu acolo, oricum nu exista incredere nelimitata in ceva si cineva, pentru simplul fapt ca totul e trecator...si mai ales sentimentele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu bine faptul ca oamenii sunt diferiti...unii merita increderea si o confirma, altii nu. dar nu despre asta este vorba.

si, da e safe sa nu ai incredere...dar ce sa fac? sa stau sa o urmaresc toata ziua ce face cu cine se intalneste, sau si mai interesant sa pun un detectiv sau ceva de genul pe urmele ei...? ar fi ceva injositor si sunt sigur ca nu mi-as permite niciodata sa fac astfel de gesturi...pe care uneori totusi ma vad dorindu-ma sa le fac....

e drept...e foarte safe sa nu ai incredere...dar ce sa faci? cum sa procedezi...? pentru ca pe mine neincrederea asta nu ma ajuta in vreun fel...este ceva care dupa cum am spus ma roade cu atat mai mult cu cat trebuie sa incerc pe cat posibil sa o reprim

iaurtul...sunt eu, ea, situatia in sine...nu stiu, poate totul nu e decat un mare iaurt :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot stau si ma intreb...pana la urma, la ce e asa de buna increderea asta? Nu e mai safe sa n-ai incredere, nu e garantia sigura ca nu vei fi dezamagit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tine de natura fiecaruia..

de educatie--perceptia--experienta--

te poate insela nevasta si in acelasi timp poti face incheia un contract de milioane la propria-ti firma..

sau invers...

..................

in care iaurt sufli?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tine de natura fiecaruia..

de educatie--perceptia--experienta--

te poate insela nevasta si in acelasi timp poti face incheia un contract de milioane la propria-ti firma..

sau invers...

..................

in care iaurt sufli?

 

avand in vedere ca se zice ca banii invart lumea, as paria pe nevasta :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu bine faptul ca oamenii sunt diferiti...unii merita increderea si o confirma, altii nu. dar nu despre asta este vorba.

si, da e safe sa nu ai incredere...dar ce sa fac? sa stau sa o urmaresc toata ziua ce face cu cine se intalneste, sau si mai interesant sa pun un detectiv sau ceva de genul pe urmele ei...? ar fi ceva injositor si sunt sigur ca nu mi-as permite niciodata sa fac astfel de gesturi...pe care uneori totusi ma vad dorindu-ma sa le fac....

e drept...e foarte safe sa nu ai incredere...dar ce sa faci? cum sa procedezi...? pentru ca pe mine neincrederea asta nu ma ajuta in vreun fel...este ceva care dupa cum am spus ma roade cu atat mai mult cu cat trebuie sa incerc pe cat posibil sa o reprim

iaurtul...sunt eu, ea, situatia in sine...nu stiu, poate totul nu e decat un mare iaurt :D

 

de exemplu nu procedezi in niciun fel :crazy:, efectiv nu te mai gandesti, dar ai intotdeauna o portita deschisa (gen un loc al tau in suflet, unde nu intra nimeni) pentru momentul in care "ti-o iei" :blink: (DACA ti-o iei).

Asta ca sa ai unde sa te aduni, dupa :hi:

Editat de X.E.N.A.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×