Sari la conținut
Forum Roportal
passingby

Neincredere...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

avand in vedere ca se zice ca banii invart lumea, as paria pe nevasta :hi:

asa este...,,,

problema este ca ,,,,,,,,,, sansele de a avea o sotie "adevarata" scad considerabil---( avand aceste date ale problemei --bani si insucces sentimental, sau sai zicem nesansa)

 

stiu bine faptul ca oamenii sunt diferiti...unii merita increderea si o confirma, altii nu. dar nu despre asta este vorba.

si, da e safe sa nu ai incredere...dar ce sa fac? sa stau sa o urmaresc toata ziua ce face cu cine se intalneste, sau si mai interesant sa pun un detectiv sau ceva de genul pe urmele ei...? ar fi ceva injositor si sunt sigur ca nu mi-as permite niciodata sa fac astfel de gesturi...pe care uneori totusi ma vad dorindu-ma sa le fac....

e drept...e foarte safe sa nu ai incredere...dar ce sa faci? cum sa procedezi...? pentru ca pe mine neincrederea asta nu ma ajuta in vreun fel...este ceva care dupa cum am spus ma roade cu atat mai mult cu cat trebuie sa incerc pe cat posibil sa o reprim

iaurtul...sunt eu, ea, situatia in sine...nu stiu, poate totul nu e decat un mare iaurt :D

wrong...

trebuie sa ai incredere in apropiatul tau pana la proba contrarie..

si aici ma refer la relatia bazata pe sentimente...

( nu la cea strict profesionala )

esti gelos patologic si nu ai incredere in tine---asta e...NU AI INCREDERE IN TINE..

fi si tu mai "viril"--( viril la figurat)..mai sigur pe tine..

incearca sa conferi un aer de stabiitate--( incepe cu cea financiara :crazy: --dragostea trece prin stomac )

ea trebuie sa gaseasca la tine tot ce gaseste si la altii si in plus iubirea..

( depinde acum si ce fel de aspiratii are ea....aici nu mai tine de tine )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-are cum sa nu aiba incredere si sa o iubeasca in acelasi timp, e un chin ingrozitor. Cand iubesti, iti doresti sa poti avea incredere in celalalt. Iubirea si neincrederea nu pot merge impreuna.

din pacate, eu cred ca te-ai molipsit de gelozia aia nasoala, patologica si daca o alimentezi, se transforma intr-un monstru. De ce folosesc termenul de gelozie, pentru ca esti tot timpul cu gandul ca poate fi in alta parte cu altcineva.

Cred, totusi, ca e destul de usor sa-ti dai seama daca te insala sau nu, cel putin mie asa mi se pare.

Locuiti impreuna? Are un comportament liniar fata de tine, sau s-a schimbat la un moment dat?

Eu zic sa nu-ti faci probleme aiurea, pentru ca faci rau atat ei, tie cat si relatiei voastre. Ia-le pe rand, nu vedea monstri in dulap... Ai vreun motiv pentru neincrederea asta? Vreo dovada palpabila? Daca nu, toarna-ti o galeata de apa rece in cap si revino-ti.

Bine ca ea inca nu stie ce e in capul tau. Dar nu va dura mult pana sa afle, dupa parerea mea :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
insa ma roade...si ar fi oarecum absurd sa ii pretinzi cuiva:"stii, te iubesc si tin la tine, dar am nevoie sa stiu ce faci in absolut orice moment al zilei ca sa nu ma sui pe peretei" :D

e ... frica celui ce sufla in iaurt ...nu prentru ca s-a fript in ciorba...ci pentru ca a fost destul de ghinionist ca cineva odata sa ii fi pus la fiert chiar iaurtul mai sus mentionat

 

 

Asta e problema ta, nu si a ei!

Nu ii poti pretinde ei sa iti dea raportul, pentru ca alta, acum cativa ani, te-a inselat. Dar stii asta. :crazy:

 

 

Eu nu stiu cum vedeti voi asta... aaa cum ii zice, ma? Asa, INCREDEREA. Eu am incredere ca nu se culca cu oricine, ca nu afla toti prietenii si mai ales ca nu aflu eu. NICIODATA. Mai multa incredere decat atat nu pot sa am. La un moment dat, toti... bine, fie! nu vreau sa fiu acuzata ca generalizez... majoritatea insala. Am cunoscut oameni cu principii sanatoase care pana la urma au inselat, deeeeci....eu nu pot sa zic "am incredere in tine ca nu ma vei insela". Dar pot sa zic "nu sunt geloasa". :hi:

 

 

Cat despre sufaltin iaurt.... crezi ca daca o tii din scurt, o sa o ai toata viata langa tine?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"N-are cum sa nu aiba incredere si sa o iubeasca in acelasi timp, e un chin ingrozitor. Cand iubesti, iti doresti sa poti avea incredere in celalalt."exact despre asta e vorba... imi doresc sa pot avea incredere in ea, macar pana la proba contrarie, sau pana ar aparea niste motive...si intr-un fel ma simt prost ca traiesc cu indoiala asta.

da, locuim impreuna, si nu, comportamentul ei nu s-a modificat in vreun fel. tocmai asta este...nu au existat niciodata motive de neincredere...fata de cealalta relatie, cand au existat semnale si ar fi trebuit sa-mi pun semne de intrebare ...si n-am facut-o...deh, eram mai tanar si eram absolut convins ca tot ce zboara se mananca...dar probabil tocmai asta imi lipseste...naivitatea aia...

daca afla...este putin probabil...o respect prea mult ca sa fac o faza aiurea...am mai spus-o sunt perfect capabil sa ma abtin de la tampenii de genul...stii cum este...e ca un pantof cu 2 numere mai mici: poti merge bine cu el, si chiar daca nimeni nu observa...te bate ingrozitor. galeata...sa stii ca e greu sa nu mai simti ceva care vine peste tine de la nivelul instinctual al fiintei tale. daca ti-e frica de intuneric...poate cineva sa iti aprinda lumina din 3 in 3 minute...cand se stinge din nou te apuca panica. ( si nu, nu sufar de frica de intuneric :))

gelos "patologic"...personal imi suna a pleonasm...nu prea ai cum fi gelos fara a fi mai mult sau mai putin...patologic :)

iar ce simt eu nu stiu daca deriva din lipsa de incredere in propria persoana. repet...nu este vorba de un sentiment de frica... e ca atunci cand ai o presimtire ca ceva nasol urmeaza. ca si cand astepti securea sa cada.nu este vorba ca incerc sa o recuceresc si vreau sa o inchid in colivie-deja este a mea si stiu asta- si deja m-a ales pe mine...deci...

stabilitate...este in cuplu...in interiorul meu e alta poveste. e greu sa ai un echilibru in situatii de genul. partea financiara...deh...aici e greu pentru cei mai multi dintre noi, dovada fiind ca ferrariurile se fabrica in serii limitate :D. banii n-aduc fericirea, dar o intretin, stiu. sa zicem ca aici nu ar fi probleme. fac o paranteza...daca as ajunge intr-o relatie cu o persoana pentru care reprezint doar un "portofel" crede-ma ca nu mi-as face astfel de procese de constiinta. amandoi lucram si avem o situatie materiala destul de buna, dupa standardele noastre.

"de exemplu nu procedezi in niciun fel , efectiv nu te mai gandesti, dar ai intotdeauna o portita deschisa (gen un loc al tau in suflet, unde nu intra nimeni)" daca ma inveti cum anume faci treaba asta, promit ca dau un suc. ti s-a intamplat vreodata sa te doara o masea? ai reusit sa faci sacaiala aia sa dispara nemaigandindu-te la ea?:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da` io n-am priceput-ai prins-o cu cineva ?

Nu a prins-o.

E aceiasi poveste cu drobul de sare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gelos "patologic"...personal imi suna a pleonasm...nu prea ai cum fi gelos fara a fi mai mult sau mai putin...patologic

 

-deja este a mea si stiu asta- si deja m-a ales pe mine...deci...

:D

daca stii ca te-a ales pe tine..... Linisteste-te.. Si, la urma urmei, nici de tine nu poti fi sigur ca nu vei insela intr-o buna zi...

 

Gelozia patologica este acea gelozie sufocanta, neintemeiata, suspiciuni nejustificate, care il fac pe celalalt sa vrea sa fuga incotro vede cu ochii.

gelozia sanatoasa e aia justificata, toata lumea e geloasa cand iubeste, daca i se dau motive, ca doar n-o sa fiu impasibila cand el ii face avansuri alteia cu mine de fata... aia nu inseamna ca-s bolnava, intelegi?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut,

e ... frica celui ce sufla in iaurt ...nu prentru ca s-a fript in ciorba...ci pentru ca a fost destul de ghinionist ca cineva odata sa ii fi pus la fiert chiar iaurtul mai sus mentionat

 

Mi se pare normal ca nu ai putut sa o ierti pe aceea care te-a inselat, pentru ca, doar, ea a gresit...

Cea pe care o iubesti acum poate ca nu te va insela niciodata, ea este o alta femeie decat cea care te-a inselat... dar viata ofera multe surprize si nu ai cum sa stii niciodata ce se va intampla...

Poti doar sa analizezi putin situatia, chiar ai motive de ingrijorare? Nu-i spune si ei la ce te gandesti... dar, o data trecut prin asta, cred ca iti poti da seama daca e cazul sa o suspectezi sau nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×