Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

In ce consta practicarea crestinismului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faptul ca Pamantul exista si e locuit nu-i un argument pentru existenta lui Dumnezeu

Pamantul nu putea exista decat facut de un dumnezeu.

Asa cum faptul ca exista o Biblie nu insemna ca exista si Dumnezeu

Biblia nu putea exista decat inspirata de Dumnezeu.

Restul inventiilor omenesti sunt cunoscute cum arata..

Editat de -altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Non sequitur.

Faptul ca Pamantul exista si e locuit nu-i un argument pentru existenta lui Dumnezeu la fel cum nu-i nici un argument pentru existenta lui Zeus sau Thor.

 

Ba da.

E cea mai mare dovada. Ca si Biblia, Chivotul, Giulgiul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite un argument foarte simplu: existenta Pamantului locuit de oameni si alte vietuitoare.

 

Dragul meu... daca tu crezi ca aici te combat oameni inocenti, care nu stiu despre ce-i vorba, te inseli. Toti am citit biblia, toti suntem doxa cand vine vorba de crestinism, ce inseamna el, cum trebuie sa fie etc etc etc. Daca tu crezi ca poti sa vii sa-mi spui ca existenta pamantului e o dovada a existentei lui Dumnezeu, ori ne crezi pe noi prea naivi, ori esti tu mult prea naiv. Stiu ca in biblie scrie sa fim ca niste copii, dar totusi...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba da.

E cea mai mare dovada. Ca si Biblia, Chivotul, Giulgiul.

Biblia e o dovada? -pe bune? -giulgiul -despre care cercetatorii au concluzionat ca e un fals medieval?

chivotul -care nu se stie unde este ori daca exista macar?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia e o dovada? -pe bune? -giulgiul -despre care cercetatorii au concluzionat ca e un fals medieval?

chivotul -care nu se stie unde este ori daca exista macar?

 

Biblia este o dovada de netagaduit atat timp cat toate lucrurile prezise s-au implinit sau se implinesc.

Mai citeste. Giulgiul s-a dovedit veritabil dupa ce au fost analizate fibrele originare, si nu cele inlocuite la incendiul din secolul XII(parca, sau XIII) si un Inalt al Bisericii din Etiopia a spus ca Chivotul este la ei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Intelegem destul de bine cum poate exista pamantul si fara interventia unei zeitati.

Sunt absolut convins, doar ca nu se doreste facuta publica. E un secret mai ezoteric asa, tinut doar pentru "initiati"

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba da.

E cea mai mare dovada. Ca si Biblia, Chivotul, Giulgiul.

 

Ce vrei sa facem acum? un concurs de Ba da, Ba nu? In asta consta pentru tine o discutie civilizata pe un termen?

Cum demonstreaza existenta pamantului existenta zeitatii la care te inchini?

 

Cat despre Biblie, Chivot, Giulgiu... la ce te referi mai exact? La o carte veche de 2000 de ani, plina de absurditati, cruzime si norme morale antice? La un obiect descris in cartea respectiva despre care nu mai stie nimeni nimic de mii de ani? La giulgiu din Torino, un fals dovedit si rasdovedit?

Cum constitue astea trei dovada? CUM?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum il cheama p-ala de conduce biserica romana? daniel nu stiu cum...Misto vapor si-a tras. Ala e sefu' vostru? ala e capul reprezentativ al crestinilor?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×