Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Indiferenţa omoară oameni

Postări Recomandate

Am citit undeva despre un sofer care a vazut un copil legat in portabagajul automobilului din fata. Individul l-a urmarit pe soferul care rapise copilul pana la destinatie dupa care a anuntat politia.

 

Norocul copilului ca acel automobilist nu a fost un sarac cu duhul si un spalat pe creier, care n-ar fi facut altceva decat sa-si vada de treaba lui, sau in cel mai bun caz sa anunte politia dupa care sa-si vada multumit de treaba!

 

Stiu la ce faci trimitere si e de plans (incercarea ta continua de a discredita asemenea oameni).

 

In primul rand nu cred ca spus cineva ca ar trebui anuntata politia, dupa care omul sa isi vada linistit de treaba. Iti dai seama ca daca tot a anuntat politia ar ramane la fata locului sa ii si informeze macar cum decurg eveneimentele sau asteptand instructiuni daca poate interveni sau nu.

In al doilea rand, primul caz mentionat de tine (pardon, de FNF, care e cu toootul alta persoana :) :rot:) se refera la o situatie in care nu exista alta metoda de a interveni decat atacul, bataia, you get my drift, care eu zic ca nu e o metoda indicata impotriva unor necunoscuti decat in cazuri de forta majora (nu furtul unui portofel sau telefon), pentru ca ar putea fi inarmati cu orice si sansele cuiva de ai ii pune cu botul pe asfalt trebuie cantarite extrem de lucid ca sa nu se intample nenorocire. In cazul enuntat de tine, e logic ca trebuia facut ce a facut omul respectiv si nu cred ca vreun ins pe lumea asta ar fi intors capul si si-ar fi vazut de treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuia sa il chemi pe prieten ca sa o bateti amandoi. :rot:

Parerea mea e ca mai bine sa stai locului.

Total de acord

Ah, si femeia a mai stat cu ala...........Se despartise de sotul ei alcoolic si l-a gasit pe domnul din aluat identic si violent pe deasupra. Celalalt cand venea beat dormea ca pisicu in soba cateva ore, nu stia nimeni de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamna care viseaza clone,pana la urma e vorba de ignoranta si "individualism exagerat".

Daca nu se baga nimeni la o simpla altercatie,la o rapire sau viol nici atata.

Cel mai bine sa ceva arme de autoaparare .

 

Cand lucram de noapte si luam autobuzul, umblam tot timpul cu un cutit cu lama rabatabila la mine,si nici acum nu-mi lipseste bastonul telescopic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnul care si le face, avand un istoric bogat in asa ceva (:rot:), logica ta e cel putin bizara. Problema se pune altfel.

Cand intervii intr-o situatie cu astfel de "necunoscute", de fapt necunoscuti, risti enorm, lucru explicat anterior.

Sugerezi ca un posibil violator sau criminal e perceput ca fiind mai agresiv decat un hot si de aceea nu va interveni nimeni cand vede asa ceva daca nu intervine cand vede un furt. Gresit. Te astepti la orice din partea unuia pus pe magarii.

Problema se pune asa: ce situatie e suficient de grava pentru a iti asuma riscul de a fi ranit sau omorat?

Furtul unui telefon in nici un caz, fie ca e al tau sau al altuia.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am bagat fnf-ule...si-am stat cu morcovu-n kur o vreme ca ma-nteapa pe la spate!

n-as recomanda...chiar daca le-o dai pe moment,tre. sa-ti pazesti spatele apoi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×