Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Indiferenţa omoară oameni

Postări Recomandate

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/vi...nat-106434.html

Priviti exemplul de mai sus, 3 derbedei care il atacau pe unul ca sa-i fure telefonul si nimeni nu a reactionat. Vi se pare normala reactia "publicului" ?

Voi ce ati face?

 

 

Merg mai departe ca nu imi permit spitalizarea de apoi, am vazut suficiente cazuri din astea si pentru un telefon "salvat" sau cateva sute de lei tu risti sa achiti o nota de plata mult mai mare la spital doar pt ca victima nu a fost in stare sa isi bage tel ala smecher de la promotie in buzunar.

Editat de Kukubaul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand eram solo,fara copii,adica,mi se parea de neconceput sa nu intervin daca vedeam ca incearca un borfas sa fure poseta vreunei babe...de exemplu...mi se parea scandalos cand vedeam ca nu mai incearca sa intervina nimeni,alaturi de mine...Azi,nu mi se mai pare asa!Azi,imi spun ca daca borfasul reuseste sa fure poseta babei,femeia isi merita soarta ,ca n-a stiut sa-si aiba grija de ce-i al ei...vorba unui tip in tramvai,care furase portofelul unei amarate,boboaca si ea,nestiutoare...Si aluia i s-a facut mila de fatza ei disperata,i-a golit portofelul de banutzi si i l-a dat inapoi spunand:"Auzi,fata,tu vrei sa-ti am eu grija de portofel?!?'

Asa ca...fiecare cu ..a ma-sii,pana la urma!Azi,daca vad "ceva",cu rusine recunosc:intorc capul!Nu pot sa stau cu grija ca ies cu copiii la plimbare si ma taie borfasul,sau,mai rau,imi taie copiii...

Nici macar nu mai am curaj sa le zic ceva boschetarilor care scotocesc in tomberoanele din fata blocului si rup pungile langa tomberon,semn de dispretz,probabil...

Dar un pic de curaj tot mai am,asa ca imi vars oful pe nesimtitii care-si plimba cainii pe spatiul verde din fatza blocului.Acuma,ce sa te faci cu cei ca mine,care-si plimba copiii pe spatiul verde din fatza blocului?

Diferenta e ca pe copii nu-i pui sa faca kk in iarba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un alt exemplu, alta dovada de nesimtire si de indiferenta din partea acestei societati alienate!

Un batran atins de Parkinson se pierde prin oras si ramane 2 zile in propria masina. Cere ajutor dar nimeni nu il baga in seama. (Montreal,Canada) Nu mai retin sursa.

 

 

 

 

Da oameni buni, va puteti astepta sa fiti batuti, jefuiti, violati si chiar omorati sub privirile unor vecini sau trecatori, fara ca ei sa intervina in vreun fel, pentru ca in mintea lor ei isi spun: "nu sunt obligat sa intervin, nu e treaba mea, politia e platita din impozitele mele, sa vina ea si sa intervina".

Am discutat foarte mult cu nord americani sau indivizi de alte natii crescuti de mici acolo, pe tema unui individ macelarit de un chinez in autocar. Toti cei care eram europeni(in special est europeni) insistam pe ideea ca un autocar intreg de indivizi puteau tabari pe chinezul ala si-l puteau imobiliza. Toti ceilalti sustineau cu tarie ca faptul ca acei calatori au fugit ca potarnichile din autocar si l-au lasat pe chinez sa-l mutileze pe saracul om a fost cea mai inspirata actiune posibila!

 

 

In aceasta societate bolnava, degeaba strigi dupa ajutor, degeaba iti apare fotografia la televizor ca fiind persoana data disparuta, nimeni nu te baga in seama, nimeni nu da 2 bani pe tine.

 

Asta e societatea americana si incepe sa fie la fel si in alte parti ale lumii. Conceptia asta "nu e treaba mea, nu ma bag" s-a format, totusi, ca o reactie fireasca la un comportament criminal: deseori s-a intamplat ca un om sa-l ridice pe alt om de pe jos, pentru a sfarsi prin a fi acuzat ca i-a furat portofelul celui cazut. Asta ca sa nu mai vorbim de situatiile cand un individ cazut pe marginea soselei baga cutitul in cel care a oprit ca sa-l ajute si ii fura masina! Reactie de aparare fata de o societate bolnava!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.cancan.ro/actualitate/intern/vi...nat-106434.html

Priviti exemplul de mai sus, 3 derbedei care il atacau pe unul ca sa-i fure telefonul si nimeni nu a reactionat. Vi se pare normala reactia "publicului" ?

Voi ce ati face?

Asta e inca bine. Dar gandeste-te ca se poate intampla altfel. Sa zicem ca tot 3 din astia il bat pe unu si trece lume si dintre aia care trec se opresc altii 2 si ii dau si aia in loc sa sara pt el si sa-l scoata din ghiarele la aia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa zicem ca tot 3 din astia il bat pe unu si trece lume si dintre aia care trec se opresc altii 2 si ii dau si aia in loc sa sara pt el si sa-l scoata din ghiarele la aia.

Doar daca este rrom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.cancan.ro/actualitate/intern/vi...nat-106434.html

Priviti exemplul de mai sus, 3 derbedei care il atacau pe unul ca sa-i fure telefonul si nimeni nu a reactionat. Vi se pare normala reactia "publicului" ?

Cu toata sinceritatea, pentru un telefon, nu mi-as risca pielea. Nici nu am experienta in batai, nici nu am muschi de cullturist. Daca ar fi vorba de un copil atacat de un adult..sau o femeie atacata de un violator, asa sari in aparare..de fapt am si facut-o..

Insa, cea mai buna solutie in cazul unui furt, e ca, daca nu te simti in stare, sa lasi politia sa isi faca treaba. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×