Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Dostoievski - titanul

Postări Recomandate

Poti compara Umberto Eco cu Sadoveanu?!

Pui problema infantil, pentru ca nu exista termen de comparatie.

 

 

Eu imi permit sa compar pe oricine cu oricine ....am mai scris ....stiu o sa iau multe jigniri precum ca sunt infantil etc...oricum nu le iau in seama sunt rubish ....

De aia exista LITERATURA COMPARATA...de aia exista PREMIUL NOBEL.....de aia ca sa fie comparati ...oamenii trebuie sa fie comparati la fel si scriitorii ....binenteles s-ar putea sa fie cativa care sa fie impotriva multimii ...foarte bine ..asta este ...nu putem decat sa-i acceptam ...ei sunt cei care spun ceea ce simt nu sunt un patefon care imita la nesfasit ,melodiile altora

 

 

Balzac este un ratat inca odata repet in comparatie cu D... A scris numai porcarii ..nimeni numai citeste mizeriile lui ...dar sa revenim la D. da Idiotul ,rar mai gasesti un roman din celelalte literaturi ....forta rascolitoare care izbucneste dinauntru cititorului este magnifica ..faptul ca ramai pur si simplu IDIOT parcurgand paginile din romanele lui sunt e un lucru pe care putini idioti il inteleg ....

Dar oare ce roman se compara cu Fratii Karamazov ???as compara romanul ca o harta a spiritului pe care incercam sa vedem daca vom ajunge vreodata la destinatia finala cu bine sau nu ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare e unic prin ceea ce a scris.

 

 

De unde scoateti fratilor stereotipurile astea parca as fi intr-un joc ...originalitatea asta este definitia ....unicului...dragul meu ...restul e mizerie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte frumos ....cat despre ce ai zis cu Balzac ...e parerea mea ..pot spune ce vreau despre orice scriitor .....normal ca unii o sa ma injure ...

Mda, poti spune orice vrei , dar asta nu inseamna ca dai dovada de inteligenta .

Deci nici ce a ce spui de D nu se iau in calcul.

Sunt precum mazgalelile cu rahat , ale unui biet nebun, pe peretii unui wc public. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred sincer ca tu abia acum incepi sa descoperi parti ale literaturii, mai ai pana sa te definesti... mai e pana ajungi la "produsul final"

Sper sa nu te superi ca zic asta 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu imi permit sa compar pe oricine cu oricine ....

 

Bravo tie...Dar intelege te rog si tu ca noi,plebea,nu ne permitem :P

 

Balzac este un ratat inca odata repet in comparatie cu D...A scris numai porcarii ..nimeni numai citeste mizeriile lui ...

:P Ma declar nimeni .

 

Subscriu si la ce a scris Anca/Maria .

 

Balzac e-n treaba lui,Dosto-n treaba lui.N-are a face.Compara-l pe Balzac cu Stendhal sau cu Flaubert si pe Dostoievski cu Tolstoi. Comparatia ta e ca si cum te-ai apuca sa compari ciocolata cu cozonacul. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde scoateti fratilor stereotipurile astea parca as fi intr-un joc ...originalitatea asta este definitia ....unicului...dragul meu ...restul e mizerie

Sper ca nu mi te-ai adresat mie cu "dragul meu" ...

 

Bine,Demi-urgule, succes cu topicul, ca vad ca nu ne intelegem.. ai o obsesie pentru Dostoievski..si daca tot eram aici,de ce nu te preocupa sa-ti faci o pasiune pentru un scriitor de-al nostru?

E mai frumos sa ridicam strainii in slavi,nu-i asa?

 

eu cred sincer ca tu abia acum incepi sa descoperi parti ale literaturii, mai ai pana sa te definesti... mai e pana ajungi la "produsul final"

Sper sa nu te superi ca zic asta :P

8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda, poti spune orice vrei , dar asta nu inseamna ca dai dovada de inteligenta .

Deci nici ce a ce spui de D nu se iau in calcul.

Sunt precum mazgalelile cu rahat , ale unui biet nebun, pe peretii unui wc public. :P

oricum se vedde ca am nimerit prost ...in wc ul asta public ...oricum esti materie neglijabila ,,,, nu te iau in calcul ...esti la fel de inteligent precum un ogar ..si oricum mai bien nebun decat mancator din wc public ////

 

eu cred sincer ca tu abia acum incepi sa descoperi parti ale literaturii, mai ai pana sa te definesti... mai e pana ajungi la "produsul final"

Normal si tu esti Alice in tara minunilor ...ironii ieftine de duzina ,,,,nu le iau in calcul ..oricum ...eu descopeream parti ale literaturii cand tu descopereai alte parti ....sper sa nu te superi ...

 

.. ai o obsesie pentru Dostoievski..si daca tot eram aici,de ce nu te preocupa sa-ti faci o pasiune pentru un scriitor de-al nostru?

E mai frumos sa ridicam strainii in slavi,nu-i asa?

8)

In sfarsit un om care are tot respectul meu bravo omule ...mi-ai dat replica cea ma inteligenta de cand am revenit pe forumul asta ...gasim omule alti scriitori stai linistit ...doar mi-am reintrat in mana ..

 

Referitor la Dostoievski ...

 

With the publication of Crime and Punishment in 1866, Fyodor Dostoevsky became one of Russia's most prominent authors in the nineteenth century. Dostoevsky has also been called one of the founding fathers of the philosophical movement known as existentialism. In particular, his Notes from Underground, first published in 1864, has been depicted as a founding work of existentialism. For Dostoevsky, war is the rebellion of the people against the idea that reason guides everything. And thus, reason is the ultimate principle of guidance for neither history nor mankind. Having been exiled to the city of Omsk (Siberia) in 1849, many of Dostoevsky's works entail notions of suffering and despair.

 

Nietzsche referred to Dostoevsky as "the only psychologist from whom I have something to learn: he belongs to the happiest windfalls of my life, happier even than the discovery of Stendhal." He said that Notes from the Underground "cried truth from the blood." According to Mihajlo Mihajlov's "The great catalyzer: Nietzsche and Russian neo-Idealism", Nietzsche constantly refers to Dostoevsky in his notes and drafts through out the winter of 1886-1887. Nietzsche also wrote abstracts of several of Dostoevsky's works.

 

Freud wrote an article entitled Dostoevsky and Parricide that asserts that the greatest works in world literature are all about parricide (though he is critical of Dostoevsky's work overall, the inclusion of The Brothers Karamazov in a set of the three greatest works of literature is remarkable).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca tie ti se pare cel mai bun, e una. Ca incerci sa ne convingi pe noi ca restul sunt mizerii, e altceva. Iar daca varsta de la profil e cea reala, am ceva ani deasupra ta. In plus, nu stiam ca varsta e importanta cand e vb de literatura, pt ca la urma urmei habar nu ai cat si ce am citit eu.

Te las sa aberezi in voie, cu tine nu se poate discuta. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te las sa aberezi in voie, cu tine nu se poate discuta. 8)

 

nu eu te las sa aberezi ...tu ai intrat pe topicul meu ...si ai inceput sa iti dai aere de mare cititoare de literatura ...daca cineva are sange sa spuna lucrurilor pe fata uite scumpo eu sunt ala ....nu ma ascund dupa pereti ca majoritatea miscand capul in sus si jos .....eu spun lucrurilor pe nume ......nu spun vai ce frumos RILKE ,da deosebit ,,,Esenin ...foarte frumos ....spun asta a fost un dobitoc iar celalalt un idiot depresiv ,,,,asta inseamna sa stii literatura sa te iei la harta cu toti ...nu sa dai din cap da e bun ...da e deosebit..da e perfect ..da da,da,da,,,da ....

Referitor la celalalt personaj care nu are ce cauta pe topicu meu ,,,Laurent .... ai auzit de SADE ,,,obisnuia sa mazgaleasca peretii cu rahat .....dar era nebun ....la fel ca Schopenhauer...ca Cioran...ca Evola .....ca Bakunin ...ca Cervantes .....astia toti erau considerati nebunii de astia de teapa ta .....pentru ca aveau originalitate... ceea ce putini au ...

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×