Sari la conținut
Forum Roportal
Mr_joe

Exista Rai sau Iad ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa ce face aceasta judecata , sufletul este trimis impreuna cu ingerul pazitor sa viziteze toate locurile celor mantuiti ale raposatilor, timp de sase zile viziteaza toate locurile celor mantuiti si alea tuturor celor fericiti si vede "Edenul" cu toti cei ce se odihnesc in el, cu frumusetile pomilor, cu mii de feluri de flori si fructe, cu milioane de pasari cantatoare, cu covoare brazdate pe jos de paraiase, care murmura si curg printre flori, cu apele lor limpezi si racoritoare de nu te mai poti satura de privirea lor, iar sufletele celor mantuiti pline de veselie.Vede sinul lui Avraam cu toate frumusetile lui si care este fara de margini si unde sunt repausati miliane de suflete ce s-au mantuit, vede cetele celor 12 apostoli, cei 70 de ucenici apostoli, cetele proorocilor, ale ierarhilor, ale cuviosilor si miliane de mucenici, care si-au varsat sangele in groaznice chinuri pentru credinta in Hristos.Apoi in aceasta vizita de 6 zile, lacasurile ceresti sunt vizitate nu numai de cei ce se mantuiesc, ci si de cei ce se vor osindi pentru pacatele lor, la muncile iadului, ca pe langa munci sa mai fie chinuiti de constiinta ca au vazut locasurile ceresti ale celor fericiti.

Dupa a doua judecata(ce-a de la 9 zile) sufletul este trimis in iad, impreuna cu ingeru pazitor, acum numai viziteaza nu se munceste, nu se ard de dogoarea iadului, pentru k ingerul ii lumineaza ca un far, fara care nu ar putea sa vada nimic, iar puterea Dumnezeirii il fereste neatins de foc.Acum sufletul continua vizita, unde vede toate muncile, pe care dupa ce va fi asezat, chiar la loc de munca, nu le mai vede, fiind intuneric, caci nu-i va mai lumina ingerul pazitor.Si vede tartarul cu groaznicele munci ale talharilor, ale criminalilor.A vazut, Gheena, focul in care se muncesc barbatii si femeiile care au facut desfranare, a vazut muncile celor ce fura, a vazut furii de cele sfinte, care fure de la Biserici, a vazut muncile vrajitoarelor, a vazut ateii mecredinciosi, care nu cred in "Slava lui Dumnezeu"si alte munci, cum este scrasnirea dintilor si gerurile cele aspre.Pentru ca nu mai este cu putinta sa spunem din cele vazute in iad, pentru multimea lor. (Pelerinul Roman)

 

Pentru mai multe cititi la Pelerinul Roman pag 116-132.

Cine spune asta? Unul care a visat urat? :doh:

 

Hans, tu spui ca dupa ce mor, cei ce ajung in iad "nu mai stiu nimic". Dar aici ce zice?

 

Luca 16:22 Şi a murit săracul şi a fost dus de către

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: Am spus pe undeva mai devreme ca nu vorbim despre rai si iad ca loc fizic sau stare spirituala, ci despre ce spune in biblie despre iad. In special daca este o stare constienta a sufletului dupa moarte.

 

In primul rand....

Fortata si neconvingatoare explicatia.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fortata si neconvingatoare explicatia.

De ce fortata? :doh:

 

In special daca este o stare constienta a sufletului dupa moarte.

"Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune! "(Ecl.9.10)

 

"Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic, si nu mai au nicio rasplata, fiindca pana si pomenirea li se uita. Si dragostea lor, si ura lor, si pizma lor, de mult au si pierit, si niciodata nu vor mai avea parte de tot ce se face supt soare."(Ecl.9.5,6)

Deci, nu exista nici o stare constienta a omului dupa moarte.Pana la judecata care va urma la sfarsitul lumii, toti cei care au murit"nu stiu nimic". Exact aceasta este si starea bogatului si a lui Lazar.Abia dupa judecata vine eventual partea cu pedeapsa si rasplata. :cry:

Pe de alta parte. Isus Insusi a fost in iad(locuinta mortilor, Sheol, Hades):"caci nu-mi vei lasa sufletul in Locuinta mortilor, si nu vei ingadui ca Sfantul Tau sa vada putrezirea. (Fapt.2:27) " Normal, pentru ca acolo merge orice om, atat credincios cat si necredincios pana in momentul invierii pentru judecata, la sfarsitul lumii acesteia. Si asta, deoarece starea omului pacatos a fost stabilita inca de la inceput: "vei muri negresit".

 

Asa ca, daca de la crearea omului a fost pecetluit ca:"vei muri negresit" si "in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune", unde este punctul de inflexiune care schimba caracteristica acestei stari? Si mai mult, cine a stabilit acel punct de inflexiune? :doh:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atasez un mic desen. :doh:

 

post-19196-1257621377_thumb.png

 

Sa sti ca m-a distrat desenul asta tocmai din cauza ca va taiati singuri craca de sub voi ...pentru ca invierea si moartea a doua le ati plasat in "Domeniul Inexistentei" ... si zau ca ati spus macar de data asta adevarul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa sti ca m-a distrat desenul asta tocmai din cauza ca va taiati singuri craca de sub voi ...pentru ca invierea si moartea a doua le ati plasat in "Domeniul Inexistentei" ... si zau ca ati spus macar de data asta adevarul!

Ceea ce vreau eu sa arat prin desenul acesta este ordinea in care se succed punctele care marcheaza existenta unui om:nasterea, viata, moartea, invierea, judecata, si viata vesnica sau moartea a doua(dupa caz).Si totodata e bine de stiut ca nu pot fi by-passate de nici un om care a trecut de primul punct:NASTEREA. :cry:

 

Te razi ca invierea este plasata in domeniul inexistentei. Nu-i nimic de ras. :doh: La fel cum omul vine din nimic(cf. teoriei evolutionismului sau a creatiei), tot asa, invierea(readucerea la viata) lui are loc din nimic.Punctul "inviere" este plasat in domeniul "inexistentei" dar urca instantaneu in domeniul "existentei"(linia aceea verticala).Asta e invierea:din inexistenta(moarte) la existenta(viata)!

Ideea este ca aceasta inviere va avea loc la fel de sigur cum au loc si celelalte:nasterea, viata, moartea, si NIMENI nu le poate evita, chiar daca crede sau nu crede in ele.!

 

Dupa cum se vede si pe graficul acela(cu rosu!), ortocatolicii sustin ca dupa punctul "moarte", omul ramane totusi viu. Intrebare:de ce mai asteapta atunci o inviere?Sau ei nu o asteapta? Pe de alta parte, iadul ortocatolic venind imediat dupa moarte, de ce se mai asteapta punctul "judecatii". Sau nu cred ei in judecata? :doh:

 

Am sa ma explic de eu am plasat "moartea a doua" in domeniul inexistentei .La fel cum ma astept la o explicatie de ce ortocatolicii au plasat-o in domeniul existentei(linia orizontala cu rosu!).

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce vreau eu sa arat prin desenul acesta este ordinea in care se succed punctele care marcheaza existenta unui om:nasterea, viata, moartea, invierea, judecata, si viata vesnica sau moartea a doua(dupa caz).

Nu am contestat de loc asta ...ci am spus ca graficul este foarte corect facut.

Si totodata e bine de stiut ca nu pot fi by-passate de nici un om care a trecut de primul punct:NASTEREA. :doh:

Tinand cont de faptul ca umanitatea urmeaza aceasta linie accendenta incepand de la stadiul de animal, bestie > om primitiv> om simplu credincios adica nestiutor > om cu constiinta, fiu de Dumnezeu"> ucenic de Dumnezeu si mantuitor ...deci vedem ca omul EVOLUEAZA catre Dumnezeire ...nu te intrebi de ce Dumnzeu iti interzice posibilitatea de a cunoaste acea alta dimensiune cand exact acest lucru ar grabi evolutia umanitatii catre stadiul de Dumnezeu adevarat asa cum era si omul Isus?

Te razi ca invierea este plasata in domeniul inexistentei. Nu-i nimic de ras. :cry: La fel cum omul vine din nimic(cf. teoriei evolutionismului sau a creatiei), tot asa, invierea(readucerea la viata) lui are loc din nimic.

Nu stiu din care nimic veniti voi credinciosii, dar eu nu am venit din nimic ci m-a nascut Mama dintr-un ovul fecundat cu un spermatozoid adica dupa o reteta Dumnezeiasca prin care toate s-au creat!

Si cum sufletul meu nu a existat inainte de moarte ...tot asa va fi si dupa moarte ptr ca viata este o ardere, si cand focul s-a stins el nu mai arde nici macar in cer.

 

Asta e invierea:din inexistenta(moarte) la existenta(viata)!

Cum adica ...faci hocus pocus si din nimic se face ceva viu? ...asta nici macar in romanele SF nu pot fi credibile.

Din nimic se naste tot nimic ...si din nimeni se naste doar Dumnezeu ... adica Mr Nobody care este prezent peste tot asa este si nimicul!

 

Ideea este ca aceasta inviere va avea loc la fel de sigur cum au loc si celelalte:nasterea, viata, moartea, si NIMENI nu le poate evita, chiar daca crede sau nu crede in ele.!

Cred ca sti cum se numesc aceia care au tot felul de idei nastrusnice ... deocamdata de miliarde de ani nimeni nu a vrut sa evite invierea ...dar tot nimeni nu a beneficiat de ea.

 

Dupa cum se vede si pe graficul acela(cu rosu!), ortocatolicii sustin ca dupa punctul "moarte", omul ramane totusi viu.

 

Si ce criteriu este asta... unul dovedit prin legi cunoscute sau ceva doar ceea ce credem asa cum cand tuna credeam ca Sf. Ilie isi bate nevasta.

 

Intrebare:de ce mai asteapta atunci o inviere?

Evident ca numai din cauza ca sunt ignoranti ... adica tot asa cum ar fi cei care astepta tramvaiul aflandu-se in mijlocul Oceanului Atlantic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica ...faci hocus pocus si din nimic se face ceva viu?

Da.

 

...asta nici macar in romanele SF nu pot fi credibile.

Eu nu sunt pasionat de sf.Deci nu de acolo m-am inspirat.

 

... deocamdata de miliarde de ani nimeni nu a vrut sa evite invierea ...dar tot nimeni nu a beneficiat de ea.

Ba da, Omul Isus Hristos a beneficiat de inviere din plin.

 

Evident ca numai din cauza ca sunt ignoranti ... adica tot asa cum ar fi cei care astepta tramvaiul aflandu-se in mijlocul Oceanului Atlantic!

Ce are invierea, moartea, iadul cu...oceanul atlantic? :doh:

 

P.S: E ultima data cand mai dau reply posturilor tale. Mi-ai demonstrat cu varf si indesat ca noi doi nu avem ce discuta...pe tema asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cum adica ...faci hocus pocus si din nimic se face ceva viu? ...

Da.

Sti unde e greseala pe care o faceti voi credincisiosii?

Ca ne prezentati credinta voastra ca fiind o realitate, si genul acesta de abordare este un ul mincinos cu care va autoblamati, Stinta inseamna cunoastere si se bazeaza pe fenomene dovedite si oricand repetabile, iar credinta se bazeaza pe convingeri personale bazate pe nestinta.

Pai cum se poate sa sustii ceea ce doar crezi ca fiind adevar?

 

Ba da, Omul Isus Hristos a beneficiat de inviere din plin.

Nu exista nici un om Isus Christos ci doar unu care ve este cunoscut ca Isus Nazariteanul care pe numele sau real se numea Yehoshua ben Yuseff, si saracu Yeshua a murit atat de rau ca nu s-a mai trezit niciodata, ...nici macar sa lase in scris invataturile sale. Crezi cumva ca daca invia si isi termina treaba divina inceputa pe pamant, nu ii ajungea o eternitate ca sa stea la drapta Tatalui sau?

 

Ce are invierea, moartea, iadul cu...oceanul atlantic? :)

Iarasi nu pricepi ...asteptatul tramvaiului in mijlocul oceanului nu are cu legatura cu oceanul ci cu stupiditatea de a astepta ceva ce nu exista. :)

Nu ti se pare ciudat ca nici macar nu stii unde este cerul, dar stii ce se intampla acolo :)

P.S: E ultima data cand mai dau reply posturilor tale. Mi-ai demonstrat cu varf si indesat ca noi doi nu avem ce discuta...pe tema asta!

Tu aveai impresia ca eu discut doar cu tine?

Eu te contrazic orice ai zice doar pentru ca cei care ne citesc sa vada ce stupiditati vand credinciosii ca si STIINTA .... in loc sa ramana in banca lor cea a credintei si sa vorbeasca cu bun simt despre ceea ce cred si nu sa imprastie minciuna ca peste noapte Credinta a devenit Cunoastere ... si asta voi face indiferent daca imi raspunzi sau nu, pentru ce eu te voi taxa CU CONTRAARGUMENTE din scriptura la fiecare afirmatie stupida pe care o postezi aici, deci singura ta sansa este sa te aperi cu argumente si sa dovedesti ca tu ai dreptate ...ceea ce iti va fi cam greu!

 

Nu uita ...credinta este si ramane CREDINTA ... ea trebuie tratata asa cum este, ... si a o prezenta altora mai tineri si mai putin documentati ca Stiinta, nu este decat o forma de a manipula si de a prosti pe cei nestiutori folosindu-te de santajul cu o divinitate .... si ea doar crezuta!(adica inca nedovedita)!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×