Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi^

Alimentare Amplificator

Postări Recomandate

Salutare... Am achizitionat acum cateva zile o placa de amplificare audio de putere 2x160 watti , problema e sursa acum, are nevoie de tensiune intre 25v-45v si de in jur de 6 Amperi(recomandabil pentru 8 ohmi 35v). Am un transformator de 40v si 1,9 Amperi c.c redresat, cu condesatori de 40 V 1000 microF, in schimb mai am un transformator cu mai multe tronsoane de 24, 32, 42 v la 3,4 amperi. Pot obtine de la aceste doua transformatoare o intensitate mai mare?

AD020V1V3.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare... Am achizitionat acum cateva zile o placa de amplificare audio de putere 2x160 watti , problema e sursa acum, are nevoie de tensiune intre 25v-45v si de in jur de 6 Amperi(recomandabil pentru 8 ohmi 35v). Am un transformator de 40v si 1,9 Amperi c.c redresat, cu condesatori de 40 V 1000 microF, in schimb mai am un transformator cu mai multe tronsoane de 24, 32, 42 v la 3,4 amperi. Pot obtine de la aceste doua transformatoare o intensitate mai mare?

 

 

Chiar daca tensiunea pe care o furnizeaza transformatoarele se inscrie in plaja de alimentare a amplificatorului, curentul nu. Diferenta de la 1.9A, 3.4A si pana la 6A este considerabila. Deci, nu le poti folosi asa cum sunt.

Tensiunile pe care le-ai dat sunt in curent continuu sau alternativ ?

 

Acum sa facem niste calcule (groso-modo, se poate discuta despre conversia ca->cc unde apare un factor egal cu radical din 2):

 

1) amplificatorul are nevoie de puterea 2x(25..40x6)=300..500 W (ai nevoiede tensiune +/- 45Vcc, ceea ce este echivalent cu a avea +90Vcc)

 

Primul transformator iti furnizeaza in secundar: 40x1.9=75W

 

Al doilea iti furnizeza in secundar: 24, 32, 42x3.4=81.6, 108, 142 W

 

O prima concluzie este ca nu poti folosi transformatoarele astea (rebobinand infasurarea secundara pentru a obtine un curent de 6A) pentru a ajunge la 160W putere muzicala. Intensitate mai mare poti obtine, insa la o tensiune mai scazuta (puterea trebuie sa ramana constanta).

 

Banuiesc ca amplificatorul nu are consum constant de 6A, ci asta e o valoare maxima recomandata pentru sursa.

 

2) in fisa amplificatorului spune ca accepta tensiuni de alimentare intre +/-10Vcc si +/-40Vcc (puterea de iesire si consumul de curent depinzand de tensiunea de alimentare).

 

Ai putea folosi infasurarea de 42V a celui de-al doilea transformator pentru a obtine o sursa de +/-20Vcc la un curent de 3.4A. Nu stiu cat va fi puterea muzica .... ma gandesc ca ar trebui sa fie mai putin de 75W...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate tenisunile sunt date in curent continuu. Ms de explicatie o sa folosesc al doilea transformator, adica deja il folosesc si se aude ceva mai tare. Inca o intrebare Am 6 condesatoare 16v 2200 microF daca le leg cate 3 in serie le pot aduce la val 48V si 6600 de microF pe canal? (conform schemei puse in atasament) Vor da un randament bun?

Editat de Cristi^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate tenisunile sunt date in curent continuu. Ms de explicatie o sa folosesc al doilea transformator, adica deja il folosesc si se aude ceva mai tare. Inca o intrebare Am 6 condesatoare 16v 2200 microF daca le leg cate 3 in serie le pot aduce la val 48V si 6600 de microF pe canal? (conform schemei puse in atasament) Vor da un randament bun?

 

 

Nu, daca le legi in serie pierzi din capacitate, 2200uF/3=700uF

 

E bine sa cumperi niste capacitori noi, cauta un 4700uF sau 6800uF si conecteaza doua in paralel, chiar daca costa ceva mai mult sunt importanti condensatorii astia de filtraj. O parte din zgomotul audio vine prin sursa de alimentare, insa exista niste scheme de redresare a tensiunii putin mai complicate (niste condensatori tip placheta pentru filtraj suplimentar).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat 2 condensatoare imense pot sa zic :P 100v si 10.000 microF. E vreo problema daca sunt de voltaje asa de mari?Dau randamanet la fel ca cele de 63 V sau e doar dezavantajul asta a dimensiunilor? Pot lega 5-6 condesatori in paralel fara sa am efecte negative?[recomandabil 63V si 10.000 microF] Ce transformatoare imi recomndati pentru amplificatorul acesta? Astept pareri

Editat de Cristi^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prin inseriere capacitatea echivalenta scade... singurul avantaj este cresterea tensiunii echivalente a capacitatii obtinute.

voltajul capacitorului arata nivelul de maxim admis al tensiunii

daca tensiune este mica , apare riscul strapungerii acestora

deci, daca ai capacitor cu tensiune mare de starpungere nu se intampla nimic...atat doar ca te-au costat mai mult..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cumparat 2 condensatoare imense pot sa zic :P 100v si 10.000 microF. E vreo problema daca sunt de voltaje asa de mari?Dau randamanet la fel ca cele de 63 V sau e doar dezavantajul asta a dimensiunilor? Pot lega 5-6 condesatori in paralel fara sa am efecte negative?[recomandabil 63V si 10.000 microF] Ce transformatoare imi recomndati pentru amplificatorul acesta? Astept pareri

ai procedat bine

faptul ca tensiunea e cu mult peste necesar nu iti va aduce nici un inconvenient, din potriva

eu as prefera un condensator mare decat mai multe mai mici

eu mi-as face un transformator toroidal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cumparat 2 condensatoare imense pot sa zic :P 100v si 10.000 microF. E vreo problema daca sunt de voltaje asa de mari?Dau randamanet la fel ca cele de 63 V sau e doar dezavantajul asta a dimensiunilor? Pot lega 5-6 condesatori in paralel fara sa am efecte negative?[recomandabil 63V si 10.000 microF] Ce transformatoare imi recomndati pentru amplificatorul acesta? Astept pareri

 

10000uF pe fiecare tensiune (+ si -) e suficient.

 

Daca nu ai un transformator cat de cat potrivit va trebui sa-l proiectezi si realizezi tu.

 

Pentru transformator e bine sa folosesti miez toroidal de "miumetal" (este un aliaj cu randament foarte bun, ofera zgomot mic). Daca folosesti tole de fier va trebui sa ecranezi foarte bine (cu tabla de fier de 1mm) transformatorul de alimentare pentru ca altfel iti va induce zgomot in amplificator.

 

Poti intreba si la diverse magazine de componente ce tipuri de transformatoare au de vanzare, poate gasesti ceva care se apropie de necesitatile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc mult ca ati avut rabdare cu mine -_- Amplificatorul merge trasnet sunt foarte multumit de el

pai!!? :yes:

nu dai perecere acum?

noi de ce crezi ca ne-am stors creierii? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×