Sari la conținut
Forum Roportal
Dunadan_

tampenia roportaliana a zilei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cel mai minunat lucru este sa-ti cresti copilul in frica de Dumnezeu, sa-l ajuti sa-L cunoasca si sa-L iubeasca pe Dumnezeu. Este minunat sa stii ca primele cuvinte rostite de copilul tau sunt o rugaciune, dintr-o inima curata si sincera inaintea lui Dumnezeu si nu injuraturi sau alte vulgaritati, de care se bucura unii "parinti" atunci cand aud pe copilul lor vorbind. Foarte important este, ca in anii copilariei ("cei sapte ani de-acasa") sa-i invatam pe copii nostrii adevarurile absolute ale lui Dumnezeu. Aceste adevaruri vor cladi in copilul nostru un caracter sanatos, care va fi de folos societatii si lui Dumnezeu.

 

. Pentru a creste in copiii nostri oameni sanatosi si ascultatori de Dumnezeu, trebuie sa-i invatam de mici sa citeasca Biblia sau povestiri Biblice. Asa vor invata sa distinga binele de rau si adevarul de minciuna, de asemenea vor putea vedea ce este pacat si ce este bine, vor invata ca minciuna, hotia, idolatria, cearta, mania, ectc. sunt pacate si aduc doar rau, lor si oamenilor de langa ei.

 

2. Mustra-l pe copilul tau Proverbe 3:12 Caci Domnul mustra pe cine iubeste, ca un parinte pe copilul pe care-l iubeste! Sigur ca aceasta mustrare se face cu duhul blandetii si cu dragoste. Astfel vom putea cladi in copiii nostri un caracter sanatos!

4. Disciplinarea copilului

Niciodata copilul nu trebuie lasat de capul lui, ci trebuie disciplinat. Un copil lasat de capul lui va creste un razvratit care nu va stii sa se descurce in viata si pe de alta parte va fi mai tot timpul un copil problema.

 

Proverbe 22:15 Nebunia este lipita de inima copilului, dar nuiaua certarii o va dezlipi de el. -

Proverbe 23:13 Nu cruta copilul de mustrare, caci daca-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.

Proverbe 29:15 Nuiaua si certarea dau intelepciunea, dar copilul lasat de capul lui face rusine mamei sale. -

 

 

Invata-l pe copilul tau sa vina la Iisus cu problemele lui, sa se roage Lui si sa citeasca din Scripturi prin care Domnul ii vorbeste copilului. Legatura stransa dintre copil si Iisus ii va da copilului siguranta in viata si fundament atunci cand va trece prin problemele vietii.

 

prietenul nostru "propavaduitorul de la caldurica"

 

 

din categoria "noi i-am facut noi ii omoram...spriritualceste"

 

Eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dezgustător! De ce aşteptaţi voi flori de la copii? Chiar si de la copii de 2 ani? De ce nu le oferiţi voi flori, că doar copiii sunt flori nu voi! Aveţi impresia ca sunteti binefacatorii lor eterni pentru ca ia-ţi adus pe lume?

Putina maturizare nu strica, regresia nu e utila numanui.

Induioşător ce să spun! Intr-adevar, sarbatoarea de 8 martie si-a pierdut farmecul de alta data, de cand mamaia Elena Ceausescu nu mai e sa dea tonu general la oferirea de flori!

Anul trecut pe vremea asta cand imi criticai de zor postarile erai mai obiectiva. Sa fie sexul feminin de vina? Astepti si tu flori? De la copii de doi ani?

 

iosafat cel de toate zilele

 

 

din categoria "celor mari celor mici, ne e drag tuturor ...in LUMEA COPIILOR"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal all( vamprilor ,oamenilor, ...)

 

Am Tras o concluzie la tot ce atii scris voi am citii 121 pagini fiecare comn ... de la voi si concluzia ii pre multi oameni care ridicoli cu comenturile lor ei fiind uni vampiri sau pur si simpli prostia unora SAu VARSTA ... desi,

Cred ca exista vampiri " ca hamlet" SI NU VAMPIRI ENERGETiCI .

In legatura cu Vampiri Energetici Voi Nush cum sunteti asa de naivi sau de Copii sa credeti ... pt ca si un om normal Concentrat poate sa capteze anumite energi din mediu .... :| cam am citit la inceput fazele ca dak "sunt vampir energetic" care vrea sa ii fur energia =)))) :hi:)) deci NU MAI FITI COPIii si nu mai confunddati CUvatul De baza VAMPIR !!!

 

Vampri- poate avea mai multe sensuri

1 Obsedat dupa o chestie care sa tot faka in continu "Obsesie":de exp vampiri energetici car defapt nu niste oameni care si-au descoperit Talentul ... acestia intradevar pot sa iei sau sa descopera vampri adevarati PACAT CA" hamlet" degeaba ii asa de batran 900 de ani ca nu stie ca sau na nu vrea sa ne zica ca ei pot comunica prin telepatie sau un fel de energie ... DEci nu mai confundati VAMpriri cu """" oameni care or folosesc fara sa vrea un talent de al lor sau cu intentie""""

2 Vampirul Propriu zis intradevar sunt mai multe categori DEoare ce nu stiu foarte multe si sa fie adevarate nu VB . :o:

 

Si inlegatura cu Vampiri Adevarati vorbesc ata despre ei sunt foarte retrasi dar sunt care posteaza Dar nu in exces ca alti care se laudau ca Au ferme de oameni sau TIGANIi De asetea... DAk vreti sa aflati mai multe despre ei Luati in serios treaba si nu mai scrieti Prostii... vreau sa vad maturitate ca sa comunicam sa facem schimb de informati cu acesti ... tre sa ii intelegi si dupa sa ... ITi doresti sa fi ca ei sau sa te intalnesti .... cand am vazut ce au postat uni " VREAU SA MA INTALNESC CU UN VAMPiR " :| ce te face sa crezi ca .... Abtinetiva la astfel de afirmati stupide ... informativa mai intai si dupa veti avea poate vreo sansa .... Sper sa comunicam si sa Aducem niste Vampiri care pot sa ne dea niste informati POate asa ii vom intelege .... Hristos A Inviat !

 

din categoria "delirium vampirium tremens"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ca sa fiu on-topic sufletele celor dinainte de Isus au inviat cant Isus a facut nu stiu ce minune (nu mi-o mai amintesc) sau acele suflete se vor intoarce si vor trai din nou viatza fara sa-si aminteasca de viatza anterioara

 

 

categoria "mai bine ramaneam offtopic"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma autocitez, dar observati voi unde e de fapt perla iosafatista.

 

Iosafat saves.

:cheer: :huh: :P :P Nu as vrea sa-i cunosc parintii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dunedaine serveste-l pe domnul cu un tricou trendy.

Si sa il treci in Big League.

O sa faca o figura frumoasa, o sa isi doreasc victoria mai mult decat adversarul.

Prefer sa joc sah..

Mai multa gandire, mai putin vorba.

JegGoe nu cunoaste mila pentru audienta.

Editat de Dunedain_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×