Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ma dor degetele de cate ori am tastat ebraismul este religie nu rasa de oameni

EBRA'ISM ~e n. 1) Particularitate a limbii ebraice. 2) Element lexical sau gramatical propriu limbii ebraice. /<fr. h'ebra:isme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma dor degetele de cate ori am tastat ebraismul este religie nu rasa de oameni

Băi, Vali............ Te DOARE degetele, te rog frumos!!! E sub 50, aşa că..... Vezi ce tare e lumea cu gramatică, dicţionare, alea, alea..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evreii crestini exista. Sunt evreii care, printr-o casatorie sau altceva, au ajuns sa mearga si la bis. Crestina si la sinagoga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evreii crestini exista. Sunt evreii care, printr-o casatorie sau altceva, au ajuns sa mearga si la bis. Crestina si la sinagoga.

 

 

sigur ca da si musulmani budisti si si crestini islamici si s-au lasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evreii crestini exista. Sunt evreii care, printr-o casatorie sau altceva, au ajuns sa mearga si la bis. Crestina si la sinagoga.
:jester: in special prin altceva :P

 

 

sigur ca da si musulmani budisti si si crestini islamici si s-au lasa
:crazy: ...acu..pe bune....exista evrei isuitzi...care l au adoptat pe Iisus ca unul din proroci...au un centru de invatatura in mijlocul tel avivului...e vorba de o comunitate restransa...

 

 

EBRA'ISM ~e n. 1) Particularitate a limbii ebraice. 2) Element lexical sau gramatical propriu limbii ebraice. /<fr. h'ebra:isme
gramatica sau nu....a fi evreu e apartenenta la religia respectiva...primi crestini au fost evrei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt,cred ca pentru multi dintre ei,sa fie evrei reprezinta mai mult decat sa fie de religie iudaica.Limba comuna,o istorie,traditii,statul Israel.Poti spune ca sunt o etnie.Sunt multi atei printre ei(chiar si in Israel),si totusi se considera evrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt,cred ca pentru multi dintre ei,sa fie evrei reprezinta mai mult decat sa fie de religie iudaica.Limba comuna,o istorie,traditii,statul Israel.Poti spune ca sunt o etnie.Sunt multi atei printre ei(chiar si in Israel),si totusi se considera evrei.
e o natiune...o etnie...majoritatea laici cu respect pt traditii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

normal ca exista evrei crestini, ce-aveti? :resent:

sunt impartiti in doua: crestini evrei si evrei mesianici. primii sunt mai mult crestini si au lasat traditia evreiasca la coada, cei mesianici sunt mai mult evrei si il accepta pe Isus ca Mesia profetit de strabuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca o sa imi tocesc degetele pe tastatura

EVR

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×