Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragule, dar eu cunosc raspunsul, eram curioasa care era si parerea ta. :pardon:

:P

Pai daca cunosti Biblia normal ca stii.

Dar mai stiu si altceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca cunosti Biblia normal ca stii.

Dar mai stiu si altceva...

Nu, Biblia nu e manual de biologie ca sa cunosc din Biblie de unde se trag oamenii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca vrei sa contesti natiunea Israel! Cred ca esti dezinformat in privinta asta. Pamantul pe care stau evreii acum este pamantul natiunii Israel si Dumnezeu asa cum a promis in Sfanta Scriptura ia adus inapoi din toata lumea de unde erau imprastiati.

Nu-mi pasa ca majoritatea musulmanilor sunt plini de ura impotriva evreilor si urla ca din gura de sarpe, consider ca Dumnezeul care a creat pamantul se va tine de promisiune si va pazi pe Israel. Toti care urasc evreii vor fi dati de rusine, atunci cand Isus va aparea si va nimici pe vrasmasii lui Israel!

ISAIA 43: 1 ,,Acum, asa vorbeste Domnul, care te -a facut, Iacove, si Cel ce te -a intocmit, Israele!`` Nu te teme de nimic, caci Eu te izbavesc, te chem pe nume: esti al Meu.``

ISAIA 43: 2 Daca vei trece prin ape, Eu voi fi cu tine; si riurile nu te vor ineca; daca vei merge prin foc, nu te va arde, si flacara nu te va aprinde.

ISAIA 43: 3 Caci Eu sint Domnul, Dumnezeul tau, Sfintul lui Israel, Mintuitorul tau! Eu dau Egiptul ca pret pentru rascumpararea ta, Etiopia si Saba in locul tau.

ISAIA 43: 4 De aceea, pentruca ai pret in ochii Mei, pentruca esti pretuit si te iubesc, dau oameni pentru tine, si popoare pentru viata ta.

ISAIA 43: 5 Nu te teme de nimic, caci Eu sint cu tine, Eu voi aduce inapoi neamul tau dela rasarit, si te voi stringe dela apus.

ISAIA 43: 6 Voi zice miaza noaptei: ,Da incoace!` si miazazilei: ,Nu opri`, ci adu-Mi fiii din tarile departate si fiicele dela marginea pamintului:

ISAIA 43: 7 pe toti ceice poarta Numele Meu si pe cari i-am facut spre slava Mea, pe cari i-am intocmit si i-am alcatuit

 

 

Poporul Israel a avut parte de suferinta si va mai avea, insa Dumnezeu este de partea Lui. Oricat se unesc islamicii sa-i desfinteze, oricat doreste presedintele Iranului si alti extremisti sa-i desfinteze pe evrei, Dumnezeu este de partea lor!

Coranul indeamna la ura impotriva evreilor si crestinilor deoarece este de inspiratie demonica si noi stim bine ca diavolul uraste crestinii si evreii.

Ca si crestin iubesc Israelul, iubesc si tarile islamice si-mi pare rau ca islamicii se lupta cu Dumnezeu. Ne straduim sa ducem Evanghelia in tarile musulmane chiar cu pretul vietii, o sa incercam in continuare sa le spunem ca Isus ii iubeste si si-a dat viata si pentru ei.

o dai din rau in mai rau si incepi sa aberezi . unde ai auzit tu ca io contest natiunea israel? nu am nici o treaba cu beni israel eu am treaba cu khazarii si cu pretentile lor de a fi rasa

http://bisericasecreta.wordpress.com/2007/...rezecelea-trib/

asa ca documenteaza-te inainte sa ma acuzi pe mine de antisemitism .

nush daca ai observat ca am zis de beni israel care mai exista prin etiopia si de chivotul legii care se banuie ca este acolo.

si iar te apuci sa indrugi verzi si uscate la adresa islamului islamul nu se lupta cu dumnezeu sustii aberatii in liban sint biserici in siria egipt emirate turcia .... deci nu ii casapeste nimeni numai pa voi va omoara si va bat saracii de voi .

daca pana acum erai amuzant pe zi ce trece devii plicticos si enervant

hai salamu aleikum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o dai din rau in mai rau si incepi sa aberezi . unde ai auzit tu ca io contest natiunea israel? nu am nici o treaba cu beni israel eu am treaba cu khazarii si cu pretentile lor de a fi rasa

http://bisericasecreta.wordpress.com/2007/...rezecelea-trib/

asa ca documenteaza-te inainte sa ma acuzi pe mine de antisemitism .

nush daca ai observat ca am zis de beni israel care mai exista prin etiopia si de chivotul legii care se banuie ca este acolo.

si iar te apuci sa indrugi verzi si uscate la adresa islamului islamul nu se lupta cu dumnezeu sustii aberatii in liban sint biserici in siria egipt emirate turcia .... deci nu ii casapeste nimeni numai pa voi va omoara si va bat saracii de voi .

daca pana acum erai amuzant pe zi ce trece devii plicticos si enervant

hai salamu aleikum

Adica eu daca sunt roman nu am avut dreptul niciodata sa devin american deoarece dumneata esti punct de referinta in legi de imigrare!

Ce prostii vorbesti? Oricine poate fi evreu daca doreste, tot asa cum oricine este liber sa fie musulman!

Vezi ca lumea asta nu traieste in ingustimea islamului, daca esti musulman nu mai ai dreptul la libertatea de alegere! Insusi Dumnezeu ne-a dat acest drept! Alegeti azi cui veti sa slujiti, zice El chiar lui Israel!

 

Statul Evreu are dreptul sa accepte pe cine vrea pe pamantul Israelului. Nu dumneata ai dreptul sa decizi cine este evreu si cine nu!

Cunosc libertatea religioasa in tarile islamice, asa ca te rog scuteste-ma!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista evrei crestini in Cluj-Napoca sau in Romania? Unde sunt ei si dece nu se prea vorbeste de ei? Biserica lor are o denumire speciala? Ce se stie despre credinta si cultul lor?

 

Galateni 3:29

 

29Şi dacă s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica eu daca sunt roman nu am avut dreptul niciodata sa devin american deoarece dumneata esti punct de referinta in legi de imigrare!

Ce prostii vorbesti? Oricine poate fi evreu daca doreste, tot asa cum oricine este liber sa fie musulman!

Vezi ca lumea asta nu traieste in ingustimea islamului, daca esti musulman nu mai ai dreptul la libertatea de alegere! Insusi Dumnezeu ne-a dat acest drept! Alegeti azi cui veti sa slujiti, zice El chiar lui Israel!

 

Statul Evreu are dreptul sa accepte pe cine vrea pe pamantul Israelului. Nu dumneata ai dreptul sa decizi cine este evreu si cine nu!

Cunosc libertatea religioasa in tarile islamice, asa ca te rog scuteste-ma!

 

tu cu cinte te certi nu mai esti in stare sa raspunzi la text? une ai vazut ca am zis eu ca nu poti migra? si unde am zis ca nu poti deveni evreu? (de religie) si de unde scoti ca in islam nu mai ai drep de alegere? nu cunosti nimic dai cu presupusul din ce vezi la tembelizor.

daca cunosteai ceva nu vorbeai prostii pe aici

hai salamu aleicum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este! Totusi se pare ca sunt multi evrei care in aceste zile se intorc la Mesia, Iesua, Isus Hristos!

Aberezi domnule! NICI UN EVREU ramas in religia lui nu il recunoaste pe Isus!!! Amice nu sti ce vb!

 

 

Cu siguranta, problema identitatii iudaice si a recunoasterii unei persoane ca evreu/evreica este una deosebit de complicata. Pe langa componenta strict halahica (de lege mozaica) care afirma ca un copil al unei mame evreice sau o persoana convertita la iudaism conform standardelor halahice evreiesti este evreu, o alta problema importanta este aceea legata de recunoasterea unei persoane ca evreu/evreica de catre comunitate.

De asemenea, in vremurile moderne, cand iudaismul are mai mult de o singura grupare, fiind impartit (ideologic, teologic si din punctul de vedere al interpretarii legii iudaice) in cel putin trei grupari majore (evreii ortodocsi, conservatori si reformati), problema identitatii iudaice este si mai complicata. Doar ca un simplu exemplu, evreii reformati accepta descendenta iudaica pe linie paterna, cu alte cuvinte recunosc ca evreu un copil al unui tata evreu, chiar daca mama nu este evreica. Evreii ortodocsi nu recunosc aceasta descendenta. Chiar si standardele de convertire si uneori chiar si metoda propriu-zisa sunt diferite de la o grupare la alta.

In ceea ce ii priveste pe khazari si istoria lor, aceasta este un exemplu unic in istoria iudaismului, singurul in care un popor intreg a acceptat iudaismul si a fost recunoscut ca atare de catre comunitatea evreiasca. Conform traditiei, aproximativ in anul 740 e.a., regele si nobilimea khazaria au ales iudaismul in devafoarea religiei musulmane si crestinismului, in urma unui "concurs" public organizat intre reprezentantii celor trei religii. Exista si documente istorice, exprimand opinii diverse din respectiva perioada, care afirma ca poporul khazar avea deja origini iudaice si ca episodul susmentionat a fost de fapt un act de reconfirmare a credintei mozaice. Unele surse doresc sa ii prezinte ca urmasi ai Celor Zece Triburi Pierdute in urma exilului din Babilon (587 i.e.a.). Au existat de asemenea si opinii (categoric false si avand, conform multor istorici, tenta vadit anti-sionista) care au dorit sa identifice pe toti evreii Europei ca urmasi ai khazarilor. Pentru mai multe detalii despre khazari va recomand si articolul in limba engleza disponibil la adresa http://en.wikipedia.org/wiki/Khazars.

Ceea ce este cert intr-adevar este ca, khazarii erau puternici si grupati, s-au declarat mozaici si au disparut de pe scena istoriei ca mozaici. Atunci cand au dorit sa imbratiseze credinta mozaica, khazarii nu au fost intr-adevar opriti.In perioada Evului Mediu iudaismul arata altfel decat in prezent, la fel si standardele de acceptare in sanul comunitatii evreiesti a unei persoane care dorea acest lucru. Asa dupa cum am spus, in prezent problema este mult mai complexa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am postat si link exista si carte scrisa chiar de un evreu si dom cionas tot nu crede .asa ca nu te agita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am postat si link exista si carte scrisa chiar de un evreu si dom cionas tot nu crede .asa ca nu te agita

Pai daca nu scrie in brosurelele lui, nu crede. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×