Sari la conținut
Forum Roportal
pastorul

Religia ortodoxa - origine, crez

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

s-ar putea sa fie tocmai invers, lupini. Eu nu vreau sa ne certam, ci vreau sa vedem ce-i de facut! de ce te superi?

 

eu nu am spus ca nu este suficient sa-L ai pe Dumnezeu alaturi... Am spus ca nu oricine se numeste crestin iL are pe Dumnezeu alaturi. E o diferenta, nu vezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am spus ca nu oricine se numeste crestin iL are pe Dumnezeu alaturi.

 

Nu, ai spus asta :

 

Aici este capcana in care cadem noi: credem ca a fi crestin este suficient pt a fi mantuit! NU ESTE SUFICIENT!

 

Deja o dai l-antors ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca nu faci diferenta intre cuvinte!

 

A FI CRESTIN, NU ESTE SUFICIENT A FI MANTUIT! tu crezi ca daca esti crestin si bei de cazi prin santuri, sau furi , sau minti, sau desfranezi, MAI POTI FI MANTUIT, OMULE?

 

Crezi ca a merge la Biserica si a pupa o icoana... este suficient? TE INSELI DACA MERGI PE VARIANTA ASTA!

imi sustin afirmatiile!

 

mai da ieftin vreti sa mai intrati in Rai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca nu faci diferenta intre cuvinte!

 

A FI CRESTIN, NU ESTE SUFICIENT A FI MANTUIT! tu crezi ca daca esti crestin si bei de cazi prin santuri, sau furi , sau minti, sau desfranezi, MAI POTI FI MANTUIT, OMULE?

 

Crezi ca a merge la Biserica si a pupa o icoana... este suficient? TE INSELI DACA MERGI PE VARIANTA ASTA!

imi sustin afirmatiile!

 

mai da ieftin vreti sa mai intrati in Rai!

 

pai normal........lumea ......cum zice scriptura........zace in cel rau........dar considera ca D-zeu are obligatia

sa mantuiasca ..........ca doar de-aia s-a jertfit Hristos.........asa ca ii da inainte cu betiile , injuraturile, furturile mai

ales cu acte in regula , adulter, minciuni cu caru , idolatria banilor si averilor.....etc.........uitand ca D-zeu ne cheama la

,, sfintire ,, ........pai atunci ce rost mai are ,, viata de credinta ,, .........ca doar D-zeu a ,, platit ,, si ne iarta.....

noi tot pacatuim ca dee ........e greu sa nu pacatuiesti........iar la urma ,, brusc ,, ne va transforma D-zeu caracterul......

 

oare a cui este aceasta ,, invatatura,, ?........credinta ortodoxa are ea,, lacunele ,, ei ......dar ea indruma spre

,, sfintire ,, si accentueaza ca omul ,, crestinat ,, va trai dupa Legea lui D-zeu ........

un exemplu este Nicodim......chiar acela din calendarul ortodox

care a trait in conformitate cu Legea D-lui ........si chiar ,, pazind ,, ziua a 7 a sambata.......asa cum mentioneaza

si manuscrisele despre acesta........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A FI CRESTIN, NU ESTE SUFICIENT A FI MANTUIT! tu crezi ca daca esti crestin si bei de cazi prin santuri, sau furi , sau minti, sau desfranezi, MAI POTI FI MANTUIT, OMULE?

 

Crezi ca a merge la Biserica si a pupa o icoana... este suficient? TE INSELI DACA MERGI PE VARIANTA ASTA!

imi sustin afirmatiile!

Dacă eşti creştin nu mai furi, nu mai bei de cazi prin şanţuri şi nu te mai desfr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca nu faci diferenta intre cuvinte!

 

A FI CRESTIN, NU ESTE SUFICIENT A FI MANTUIT! tu crezi ca daca esti crestin si bei de cazi prin santuri, sau furi , sau minti, sau desfranezi, MAI POTI FI MANTUIT, OMULE?

 

EVIDENT!!!!! .... ptr asta e suficient sa se pocaiasca!

 

De ce crezi ca la casa de Adunare a Zeciuielii se aduna tota tulvele imbatranite si toti excrocii deveniti impotenti ? ... Bineinteles ptr ca li se iarta toate pacatele si vor fi mantuiti!

Sau nu e asa? Nu e suficient sa te pocaiesti sincer si sa fi iertat si mantuit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il cunosc pe Dumnezeu si inteleg ce spune Scriptura prin afirmatia: "Nu iubiti lumea, nici lucrurile din lume..." (1 Ioan 2:15)

 

Da Shikarian, este suficient sa te pocaiesti, dar pocainta inseamna sa parasesti pacatul, sa nu-l mai faci! Dar daca desfranezi, Dumnezeu te iarta... o data, cazi si a doua oara, te iarta din nou; dar cat crezi ca se poate continua asa? Pocainta presupune marturisirea pacatelor si continua ferire de a le mai face.

 

Pocăinţa cuprinde

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iuda singur ..a recunoscut ca a pacatuit ...dar altii il scot basma curata ...si-l fac mantuit !!

De asta Satan e tatăl minciunii şi al

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×