Sari la conținut
Forum Roportal
pastorul

Religia ortodoxa - origine, crez

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biserica este reprezentată de mulţimea celor care urmează pe Isus. Prin urmare, biserica e prezentă nu din anul 100 ci chiar din timpul lui Isus.

 

 

Concluzia este că : nu a fost nicio separare a biserici care este reprezentată de oamenii care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
s-au separat popii dar au atras si multimile de partea lor si de aceea exista acuma ura intre confesiunile religioase...

 

Cum să atragă pe cineva de partea lor dacă Isus e capul Bisericii iar cei care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect, biserica este trupul lui Hristos... DAR NUMAI ATUNCI CAND NU SE SEPARA DE EL! si te poti separa de Hristos prin neascultare. Atunci te mai poti numi trupul Lui?

 

Iti dau 2 texte: Matei 7: 22.23 (nu este suficient sa crezi in Isus, ci sa faci ce spune El... Este Cuvantul lui Dumnezeu).

Al doilea: Apocalipsa 14:12.

Scriptura nu vorbeste de Biserica ca Intreg, ci de RAMASITA! (Apocalipsa 12:17). Semintia Femeii este Biserica, Hristos S-a nascut din femeie, dar numai ramasita va fi mantuita! Este Cuvantul Lui Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corect, biserica este trupul lui Hristos... DAR NUMAI ATUNCI CAND NU SE SEPARA DE EL! si te poti separa de Hristos prin neascultare. Atunci te mai poti numi trupul Lui?

Asta am scris şi eu ! Biserica este una singură : cea a lui Cristos. Că preoţii s-au adunat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa faci diferenta dintre Biserica ca si intreg si ceea ce spune Scriptura, adica Ramasita! este o diferenta.

Aici este capcana in care cadem noi: credem ca a fi crestin este suficient pt a fi mantuit! NU ESTE SUFICIENT!

 

in contextul politico-religios in care traim noi, unde este Ramasita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici este capcana in care cadem noi: credem ca a fi crestin este suficient pt a fi mantuit! NU ESTE SUFICIENT!

Ba da, este arhisuficient :

 

IOAN 11 : 25-26 "Isus a zis: Eu sunt

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma interpretezi gresit. Atunci cum explici textul care spune: "şi dracii cred şi se infioara" (Iacov 2:19). Poti admite ca dracii vor fi mantuiti? pai si ei cred, nu? Care este atunci diferenta dintre noi si ei? Ca toti credem... Este nevoie de ceva mai mult... este nevoie de relatie cu Dumnezeu! IAr relatia se stabileste prin ascultare! Scriptura spune!

 

Multi spun "cred in Dumnezeu" dar putini fac voia Lui!

 

atunci cand injuri, faci voia lui Dumnezeu? pai cei care injura cred in El...

cand te imbeti de cazi prin santuri... faci voia lui Dumnezeu? pai si crestinii se imbata...

cand furi, faci voia lui Dumnezeu? Cand ucizi... Pai inchisorile sunt pline de oameni care merg la biserica si cred in Dumnezeu... Cum iti explici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici este capcana in care cadem noi: credem ca a fi crestin este suficient pt a fi mantuit! NU ESTE SUFICIENT!

 

Multi spun "cred in Dumnezeu" dar putini fac voia Lui!

 

Vezi de ce a fi creştin e suficient ? Pentru că doar cei care urmează pe Isus fac voia lui !

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×