Sari la conținut
Forum Roportal
pastorul

Religia ortodoxa - origine, crez

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

... crezi ca ar fi fost mai indicat sa ajunga debili mintali ca nelu28 care afirma sus si tare ca scoala si invatatura vin de la diavol (scuze ptr exprimare ...dar o asemenea afirmatie nu poate iesi din gura unui om normal)

 

ti-am mai zis ..SIKA ...primele scoli si universitatii ...au fost initiate de catre biserica ...

 

orice stiinta sau intelepciune care contrazice CUVANTUL LUI DUMNEZEU ...este de la DIAVOLUL !

 

exact cum a lucrat in EDEN ...satan ...lucreaza si astazi ...vine cu indoiala ...si cu eternul "OARE " ..a zis Dumnezeu cu adevarat ?//

 

prefer sa fiu debilul mintal al lui ISUS HRISTOS ...decat ratatul si pierzatorul lui SATAN ...maestrul invins //inca din start !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum se explica ca pina in 1945 toti ardelenii erau greco-catolici ?

Asta nu e real. Nu toţi au fost. Greco-catolcii au apărut la finalul secolului al XVII-lea. A fost de fapt o formă de supunere a ardelenilor de către Viena.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ti-am mai zis ..SIKA ...primele scoli si universitatii ...au fost initiate de catre biserica ...

Sa fi tu sanatos ca scoli erau in Grecia cu mult inainte de Isus al tau.

Iar Universitatile la care te referi tu, erau cele in care se pregatea tocmai rezerva de cadre si nu cea care incuraja invatamantul obligatoriu ....chestia asta vine de la Iluminati ...francmasoni!

orice stiinta sau intelepciune care contrazice CUVANTUL LUI DUMNEZEU ...este de la DIAVOLUL !

Gura pacatosului adevar graieste!

Nici o stinta nu contrazice Cuvantul lui Dumnezeu ... ptr ca matematica fizica, chimia si stintele naturii sunt CHIAR ... CUVANTUL LUI DUMNEZEU!

Cea care le contrazice este Biblia ...deci conform afirmatiei tale ..(.si eu o gasesc adevarata) ...ea vine de la DIAVOL .... ceea ce este mai mult decat evident!

(fie si numai daca privesti activitatea de sarlatanie institutionalizata cultivata in biserici)

 

exact cum a lucrat in EDEN ...satan ...lucreaza si astazi ...vine cu indoiala ...si cu eternul "OARE " ..a zis Dumnezeu cu adevarat ?

Pai crezi ca Legile lui Dumnezeu care sunt valabile si in Univers ...adica Fizica ... Mate ....Chimie etc s-o fi schimbat tocmai in Edenul tau?

 

prefer sa fiu debilul mintal al lui ISUS HRISTOS ...decat ratatul si pierzatorul lui SATAN ...maestrul invins //inca din start !

 

Pai preferinta ta s-a implinit total ... problema este ca invingatorul la care ajungi tu ...este MOARTEA cea care ii invinge pe toti ...deci este INVINGATORU !!!! ...si sa ai surprinza sa te intalnesti cu invingatoru asta chiar in Iad ...unde se lauda ca are cheile in calitate de mare sef !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ti-am mai zis ..SIKA ...primele scoli si universitatii ...au fost initiate de catre biserica ...

 

orice stiinta sau intelepciune care contrazice CUVANTUL LUI DUMNEZEU ...este de la DIAVOLUL !

 

exact cum a lucrat in EDEN ...satan ...lucreaza si astazi ...vine cu indoiala ...si cu eternul "OARE " ..a zis Dumnezeu cu adevarat ?//

 

prefer sa fiu debilul mintal al lui ISUS HRISTOS ...decat ratatul si pierzatorul lui SATAN ...maestrul invins //inca din start !

 

eu prefer sa nu fiu habotnic habotnicia duce la prostie si la fanatism religios dumnezeu nu vrea asa ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu prefer sa nu fiu habotnic habotnicia duce la prostie si la fanatism religios dumnezeu nu vrea asa ceva

De ce vorbiti atat despre fanatismul religios? Chiar ati intalnit mai multi fanatici decat ortodocsi, normali...., simpli....?.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce crezi ... sunt multi pocaitii sau putini?

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ce crezi ... sunt multi pocaitii sau putini?

Mai.....da, sunt multi pocaiti....Dar eu nu la ei ma refeream. Din ce scrii tu sau altii despre fanatici se intelege ca toti ortodocsii, catolicii, musulmanii sunt fanatici.

Nu mai confundati lucrurile. Un om care isi apara crezul prin teorii personale nu e fanatic. E fanatic acela care pune o bomba intr-un avion in numele divinitatii. E acela care ar fi in stare sa ucida pentru crezul sau. E acela care intelege total gresit credinta....religia.....si se transforma intr-un fel de "justitiar" fara ca cineva sa ii fi cerut asta. Nici pocaitii nu sunt fanatici pentru ca nu lezeaza societatea cu nimic. Ca o parte din societate se simte lezata- indirect e problema ei.....Ma afecteaza pe mine faptul ca impart brosurele despre sfarsitul lumii? Ba deloc, atata timp cat imi respecta dreptul de a ....arunca brosurica fara sa o privesc

Tanti Anicuta care merge la biserica nu e fanatica, baietelul care-si face cruce pe strada nu e fanatic,....omul din spital care se roaga inainte de operatie, nu e fanatic :cry: La asta ma refer. Asa ca respecta-i pe cei din jur daca pretinzi ca meriti respect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai.....da, sunt multi pocaiti....Dar eu nu la ei ma refeream.

 

Tu nu ...dar eu DA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu ...dar eu DA!

Pai atunci specifica data viitoare! Si nu mai pune toata mancarea, felul 1 si 2 in aceeasi oala

Cand esti pe un topic de "ortodoxie" si vorbesti de fanatici .....lumea la ce se gandeste. A.....exact la POCAITI :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fi tu sanatos ca scoli erau in Grecia cu mult inainte de Isus al tau.

 

stiu ...ca erau mai ales al lui platon ...fetita platon ....era si el GAY :cry: :o:

 

vad ca tot pe acolo te invarti ..DA VINCI ..MICHE...PLATON ...toti joaca in aceasi echipa ..de majorete a lui satan! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×