Sari la conținut
Forum Roportal
Namaste

Dumnezeu = Iubire neconditionata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si care ar fi sursa formei de energie despre care vorbesti?

 

pentru unii oameni, aceasta sursa se numeste Dumnezeu

Da, pentru unii oameni e Dumnezeu. Eu insa prefer sa nu trag vreo concluzie, inca nu am date suficiente pentru asa ceva. Ar putea la fel de usor sa fie o alta forma de viata (bazata doar pe energie dar care are nevoie si de materie pentru o amplificare a actiunilor sale), dar ar putea sa provina de undeva din afara acestui univers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum dialoghezi prin el? Direct sau prin intermediul altora?

 

:) Imi place cum gindesti.

 

 

Pina acum nu iti placea... :hi:

 

de fapt, sunt chemat sa urmez planurile si legile lui Dumnezeu, nu doar sa le ascult

 

 

 

 

Cel putin eu asa inteleg crestinismul:prin trairea lui!

 

:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pina acum nu iti placea... :hi:

Inca mai ai mult de lucru la modul de gindire, dar anumite aspecte (doar citeva pe care le-am descoperit) sint in regula. :hi:

Cel putin eu asa inteleg crestinismul:prin trairea lui!

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ce intelegi prin "trairea crestinismului"?

 

 

 

Maria,

 

 

 

1.Credinta ,care vine in urma auzirii.

2.Pocainta,care urmeaza dupa ce am auzit Cuvintul Evangheliei.Cel ce aude propovaduirea Cuvintului,se pocaieste de vechiul fel de vietuire si doreste sa urmeze calea lui Dumnezeu!

3.Botez,care inseamna "ingroparea cu Hristos" si "invierea" la o viata noua.Cel care se boteaza in Numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfint,trebuie sa fie pe deplin constient de decizia sa si nimeni altul nu o poate lua in afara lui."Cine crede si se va boteza,va fi mintuit" spune Isus.Nu copiii mici,nou nascuti,nu botez facut de nasi,etc dupa traditiile omenesti!Acestea sint rinduieli omenesti,care nu au existat pina in sec 4 d.H.,nu au nici o valoare deoarece nu au nici un corespondent biblic!!

4.Trairea unei vieti crestine,in credinta si smerenie fata de Dumnezeu si oameni,asa cum au trait si primii ucenici.

 

Aceasta este trairea crestinismului,o vietuire dupa Evanghelie.Este o cale f ingusta,dar se merita pt ca la sfirsit este o cununa "care nu se vestejeste ",cum spune si Pavel.O viata cu Dumnezeu este o viata implinita si cu siguranta mintuirii in ca din aceasta viata,o viata plina de sens!Fara El nimic nu are sens...

 

 

Cu respect,Catalin :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta este trairea crestinismului,o vietuire dupa Evanghelie.

 

si cum stii daca traiesti dupa Evanghelie?

care sunt reperele tale?

 

[eu am Catahismul Biserici Catolice ca reper iar pentru nedumeriri, am un preot care ma ajuta sa-mi gasesc calea de a trai dupa Evanghelie]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cum stii daca traiesti dupa Evanghelie?

care sunt reperele tale?

 

[eu am Catahismul Biserici Catolice ca reper iar pentru nedumeriri, am un preot care ma ajuta sa-mi gasesc calea de a trai dupa Evanghelie]

 

 

 

Maria,

 

 

 

1.Stiu ca traiesc dupa Evanghelie chiar prin ceea ce spune Evanghelia!Ti-am enumerat pasii care trebuie orice om sa ii faca pt a deveni crestin.

2.Singura AUTORITATE scrisa in materie de credinta crestina este BIBLIA.Nimeni decit Isus nu te poate ajuta sa traiesti Evanghelia asa cum este scrisa,nicidecum preotii...care astazi nu isi mai au rostul,deoarece Isus este MARELE PREOT si Mijlocitorul intre Dumnezeu si om,asa cum spune si Pavel.Cine vrea sa aiba ca mijlocitori orice altceva decit Isus (Maria,preoti,sfinti,moaste de sfinti la care se inchina,etc) iese de sub cadrul legal al Bibliei,pt ca nu este autorizat de ea sa faca asa ceva.Cine adauga la Cuvintul scris al Bibliei traditii,idei proprii,intrepretari eronate,etc nu este si nu poate fi crestin.Retine ca Isus,apostolii si toti crestinii,nu au avut alt dreptar decit Evanghelia vestita de Isus insusi si mai tirziu,epistolele scrise de Pavel,Petru,Ioan,Iacov,etc.Canonul Noului Testament s-a stabilit pina in anul 100 e.n.

Au aparut ulterior tot felul de oameni,care au interpretat gresit pasaje intregi ale Bibliei si au iesit in afara ei,prin invatatura propagata,fara sa fie autorizati de Biblie,pt simplul motiv ca ceea ce invatau ei nu se regasea in Biblie si anume:

-botezul copiilor mici,contestat chiar si de unii din sfintii parinti respectati de catolici si ortodocsi

-inchinarea la icoane si chipuri cioplite,lucru interzis de Cele 10 porunci.

-cultul moastelor

-aghiazma,anafura

-preotii-care existau si aveau intr-adevar rostul si rinduiala lor in Vechiu Testament,nu si acum(Apocalipsa lui Ioan spune ca toti crestinii sint preoti).

Voi reveni cu amanunte si am rugamintea ca daca nu iti face placere sa vb despre aceste lucruri si nu esti de acord cu ele(eu asa am gasit scris in Biblie,dupa 20 de ani de cercetare),nu vreau sa facem din parerile noastre o disputa contradictorie.

 

 

Te salut in Domnul si ....un :spiteful: pt tine! :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot spui ca ai studiat biblia, ce poti sa imi spui despre modificarile care au survenit asupra ei de-a lungul istoriei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca traiesc dupa Evanghelie chiar prin ceea ce spune Evanghelia!

dar chiar si Evangheliile intre ele spun unele lucruri in mod diferit

iar unele situatii actuale nu auj fostt deloc surprinse in Evnaghelii (de exmplu fumatul)

- ce faci atunci? la ce te raportezi?

 

Ti-am enumerat pasii care trebuie orice om sa ii faca pt a deveni crestin
de fapt, pentru a deveni crestin este un singur pas: Botezul crestin; pasii pe care ii propui se refera la trairea vietii de credinta

 

Isus,apostolii si toti crestinii,nu au avut alt dreptar decit Evanghelia vestita de Isus insusi si mai tirziu,epistolele scrise de Pavel,Petru,Ioan,Iacov,etc. Canonul Noului Testament s-a stabilit pina in anul 100 e.n.
- sunt aici cateva inadvertente: Isus nu s-a indreptat in activitatea sa dupa Evanghelii, pentru simplul motiv ca Evangheliile vorbesc despre viata lui Isus, dar din perspectiva evanghelistilor, nu a lui Isus (nu Isus a dictat ceea ce scrie acolo); epistolele au fost scrise inaintea Evangheliilor; canonul Noului Testament nu putesa fi stabilit inainte de anul 100 penutr ca nici macar Evangheliile nu erau pe atunci sub forma de astazi, si nici scrisorile..

 

toti crestinii sint preoti
este adevarat, dar este vorba despre preotia comuna (asa sum toti suntem Dumnezei - se spune in Vechiul Testament), preotia ministeriala este altceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Au aparut ulterior tot felul de oameni,care au interpretat gresit pasaje intregi ale Bibliei si au iesit in afara ei,prin invatatura propagata,fara sa fie autorizati de Biblie,pt simplul motiv ca ceea ce invatau ei nu se regasea in Biblie si anume:

-botezul copiilor mici,contestat chiar si de unii din sfintii parinti respectati de catolici si ortodocsi

-inchinarea la icoane si chipuri cioplite,lucru interzis de Cele 10 porunci.

-cultul moastelor

-aghiazma,anafura

-preotii-care existau si aveau intr-adevar rostul si rinduiala lor in Vechiu Testament,nu si acum(Apocalipsa lui Ioan spune ca toti crestinii sint preoti).

Voi reveni cu amanunte si am rugamintea ca daca nu iti face placere sa vb despre aceste lucruri si nu esti de acord cu ele(eu asa am gasit scris in Biblie,dupa 20 de ani de cercetare),nu vreau sa facem din parerile noastre o disputa contradictorie.

 

 

Te salut in Domnul si ....un :P pt tine! :sorry:

 

Mai Cataline,

1. copil poti sa fii si la o varsta de 30 de ani. Cum determini tu varsta la care trebuie sa te botezi??? Iar in Biblie nu este indicata varsta.

dar este scris ca apostolii botezau familii, unde logic erau si copii...

Apropo, pe tine cine te-a botezat?? si la cati ani?

 

2. Icoanele nu sunt chipuri cioplite dar chipul lui Dumnezeu, iar cand te inchini icoanelor nu te inchini lemnului sau vopselelor dar te inchini lui Dumnezeu!!!

Si apoi, sunt icoane care reprezinta pasaje din Biblie, de ex. Botezul Domnului, Drumul Crucii etc.. astfel mintea ta si toata fiinta este concentrata mai mult la Dumnezeu.

 

3. aghiazma, vinul si anafura reprezinta trupul si sangele lui Hristos. Dar stii bine ca in Biblie scrie ca fara aceste taine nu ne vom mantui.

 

4. Crezi ca 20 de ani de cercetare este de ajuns pentru a intelege Biblia????????

Mai ales ca Biblia nu este un manual sau o carte de matematica!!!

Dupa mine e cea mai mistica carte...

 

daca tu te reduci personal la un nivel simplist, atunci macar nu incerca sa "propovaduiesti"....

Eu personal , vreau sa patrund mai profund ....

 

Succes in continuare si sper sa te lumineze Dumnezeu!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×