Sari la conținut
Forum Roportal
Namaste

Dumnezeu = Iubire neconditionata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Miliarde de intrebari si aproape toate se refera la efect si nu la cauza.

 

Cand devenim constienti, cautam sursa si stim raspunsul care suntem.

 

Dumnezeu iubeste neconditionat - Este cel mai minunat mesaj la care am ajuns constient, asta insemnand si implicatiile ce rezulta din iubire neconditionata.

 

Pentru a evolua spiritual este important sa nu mai tinem cont de ceea ce am invatat de la parinti ,din societate , de religie, de orice influente si din acel moment , fara filtre, fara prejudecati, vom putea receptiona ideile care ne schimba conceptia si modul nostru de viata , cine suntem noi cu adevarat, care este rostul nostru pe pamant, etc.

 

Este o provocare , aveti curaj si enorm de multe intrebari primesc raspunsul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru crestini, Dumnezeu este iubire.

Percepem iubirea lui Dumnezeu in masura in care putem iubi, la randul nostru.

Dumnezeu este iubire - aici se afla toate raspunsurile. Intrebarile sunt in si intre noi.

Fiecare primeste raspunsurile pe care este capabil sa le primeasca. Omul este limitat de capacitatea proprie de relationare. Limitele pe care le avem nu sunt neaparat pentru a le depasi, asa cum o apa curgatoare exista datorita malurilor sale, care il poarta spre mare.

Omul nu este absolut liber, pentru ca libertatile fiecaruia se termina acolo unde incep libertatile celuilalt. Dar nu limitele ne caracterizeaza, ci ceea ce construim in interiorul lor.

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[snapbacca]49781[/snapbacca]

 

Extensii

 

Pentru crestini, Dumnezeu este iubire.

R: Nu numai pentru crestini ci pentru toata creatia.

Percepem iubirea lui Dumnezeu in masura in care putem iubi, la randul nostru.

R:Ce ne impiedica sa iubim fara limite, decat limitarile noastre.

Limitele pe care le avem nu sunt neaparat pentru a le depasi, asa cum o apa curgatoare exista datorita malurilor sale, care il poarta spre mare.

R:Nu exista limite decat in mintea noastra.

Omul nu este absolut liber, pentru ca libertatile fiecaruia se termina acolo unde incep libertatile celuilalt.

R:Omul este atat de liber si asta se vede in creatie unde fiintele au profitat si profita de liberul arbitru pentru a se controla unul pe celalalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar limitele exista doar in mintea noastra pentru ca mereu ne intrebam de ce iubirea in general ramane in mare nestirbita chiar daca cel pe care il iubim ne dezamageste,ne raneste, ne paraseste.Atunci cand ne pierdem pe cineva drag singura solutie adevarata de a ne revarsa surplusul de iubire este sa-la daruim celor din jurul nostru;de la plante pana la fiinte umane.Asa cum Dumnezeu e vesnic tot asa si iubirea este un izvor nesecat.Oricat am gresi El ne iarta si noi suntem la fel cu cei pe care ii iubim fara limite,fara conditii,facand abstractie de societate si de regulile ei uneori absurde.Am sa mai raspund aici dar pe moment mi-a fugit inspiratia pe cai nebanuite! :blinca: :wub: :"> :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si......dupa parea ta, ce o sa fie -dupa' o sa fim toti in rai? .. scuze daca nu am inteles bine :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

text: Dumnezeu este altfel si Biblia spune altceva decat ceea ce prezinta organizatiile religioase actuale.

raspuns: DA - Dumnezeu este cu totul altfel decat poate omul cuprinde in cuvinte, dar omul are nevoie de aceste cuvinte.

 

text: Cunoscute sub numele de biserici, indiferent de confesiune, de denominatiune, se bazeaza pe o interpretare gresita a Bibliei, si prezinta o imagine falsa a lui Dumnezeu.

raspuns: NU - credinta nu se bazeaza pe interpretari, ci doar este exprimata prin ele. Daca trebuie sa descrii persoana iubita, crezi ca vei putea sa o descrii cum este ea in realitate? Si la care realitate ar trebui sa te raportezi?

 

text: Biblia spune cu totul altceva decat am inteles noi -Biblia spune ca- in afara acestei lumi iadul nu exista.

raspuns: daca tu ai inteles astfel, inseamna ca nu mai este "cu totul altceva decat am inteles noi".

In catehizarea copiilor catolici de varsta prescolara exista o imagine a vietii de apoi astfel: toti mergem in acelasi loc, gasim acolo o masa mare la care suntem toti invitati, sunt bunatati pentru toata lumea... singura conditie este ca trebuie sa mancam cu niste linguri cu cozi foarte lungi, deci nu poate manca fiecare din lingura lui, ci de la cel de langa el, si astfel, iadul este ceea ce simte o persoana care se incapataneaza sa manance din propria lingura.

 

spui: Precizez ca sunt ortodoxa- dar am de gand sa ascult mai mult de Dumnezeu decat de oameni.

iti spun: de Dumnezeu trebuie sa asculte orice om. In plus, un om este crestin daca este botezat in Numele Sfintei Treimi, apoi este ortodox sau catolic dupa comunitatea in care isi traieste viata de credinta. Sa nu iti accepti Biserica este ca si cand ti-ai renega familia. Se poate trai si fara legatura cu familia. Multi chiar nu isi cunosc familia si nu sunt nici mai buni, nici mai rai decat ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi nu vedeti ca fiecare confesiune interpreteaza biblia astfel incat sa le fie lor bine? Daca te duci si vorbesti cu un ortodox iti va spune ca religia lui e cea mai buna si ca biblia lui este cea adevarata. Daca te duci la un catolic, va spune exact acelasi lucru. Protestantul la fel, penticostalul la fel, calvinistul identic. Vad ca din o singura religie, cum sunt convins ca ar fi trebuit sa existe, au aprut nenumarate. Si care e diferenta intre ele? Ca in una nu se mananca nu-stiu-ce, ca in alta Pastele este dupa calendarul iulian, ca in a treia iadul nu exista. Si cate si mai cate, numai aberatii, care nu fac altceva decat sa distruga imaginea reala a bisericii. Vedeti si voi unde sa-a ajuns cu toate astea: biserica face cam ce vrea, si nimani nu are tupeul sa ii spuna ca anumite lucruri nu sunt bune. De ce? Oare cei din fruntea bisericii si membrii ei nu sunt oameni, ca si noi? Atunci de ce ei sa fie scutiti si protejati? Doar ca sunt oamenii ai besericii? Puerila scuzza, mai ales in cazuri grave, gen pedofilie sau omor.

Editat de Moise

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fiecare credincios, religia lui chiar este cea mai buna pentru el! Si nu este nici o contradictie aici. La fel, pentru fiecare om, parintii lui sunt cei mai buni pentru el.

 

Despre ce scutiri si protectii vorbesti pentru oamenii bisericii? Un om care greseste fata de societate raspunde in fata dsocietatii. Daca a gresit si in fata comunitatii lui religioase, raspunde si in fata acesteia. Ca om al bisericii, nu ai scutiri si protectii in fata societatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre ce scutiri si protectii vorbesti pentru oamenii bisericii? Un om care greseste fata de societate raspunde in fata dsocietatii. Daca a gresit si in fata comunitatii lui religioase, raspunde si in fata acesteia. Ca om al bisericii, nu ai scutiri si protectii in fata societatii.

[snapbacca]52619[/snapbacca]

Aici ar trebuie sa dau un raspuns de genul "Siiiigur ca da". Arata-mi un popa care a platit pentru ceva facut de el rau. Arata-mi cum sunt judecati (de ai lor nu de noi) popii care fac scandaluri prin satele unde popesc. Aratami un popa dat afara din biserica ca a calcat stramb cu femeia altuia. Nu cred ca o sa gasesti, pentru ca se apara unul pe altul de nu iti vine sa crezi. Si atunci cum mai poti avea incredere in biserica?

Vad ca acum toti popii raspopiti si toti calugarii sunt marfi oameni ai bisericii. Mi se face greata cand ii vad cat sunt de inchipuiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×