Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu nu inteleg de ce fac reumatism daca patul castiga si el e mai cald?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu inteleg de ce fac reumatism daca patul castiga si el e mai cald?

 

reumatismul e cauzat de situatia inversa - si am si specificat - DACA NU ARE INCALZIRE TERMOSTATICA - ( sau nu e reglat mai sus de temperatura corpului ) - si ai inteles partea aia , acum esti doar rautacioasa - as usual :o:

 

 

in fine , ce aveam de zis inginereste am zis

 

restul il las pe maestrul (bucatar/avocat prin corespondenta) sa explice cum nu are nici o legatura cu masa :o:

 

cred ca se referea la masa de pranz cand a scris bazaconia aia :o:

 

eu va las in pace :o:

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io zic sa stai la bucatarie - oricum intelegi ca polonicu'

Exact asta spuneam - numai ca ecuatia are bratze inegale din cauza masei extrem de diferite - ca sa intelegi si tu...e ca si cum pui un ou fiert intr-o oala cu apa .....ghici cine castiga...fierbe apa ? :o:

Eu zic sa mai pui mana pe manualul de Fizica, de clasa a -X-a.

De ce ar trebui sa fiarba apa ? :o:

Temperatura se schimba pana ajunge la un echilibru. :o:

 

 

eu nu inteleg de ce fac reumatism daca patul castiga si el e mai cald?

Pentru ca e mai rece decat corpul tau.

Si corpul tau, nu are capacitatea de a incalzi toata acea apa, ca sa o aduca la un numitor comun.

 

Nicidecum nu iti creste temperatura, asa cum abereaza Sahara.

Ca atunci, am dormii toti pe jos, sa ne incalzim. :roll:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe cuvantul meu daca acuma am fost rautacioasa

 

eu am zis de la inceput ca il poti fixa sa fie cald, chiar foarte cald. nu am zis niciunde ca il fixez mai rece decat temperatura corpului uman.

iar tu ai zis ca iarna e o crima sa dormi pe el ca faci reumatism

 

whatever, another misunderstanding

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu creca e suficient.

Am inteles ca lui Saharian nu-i place patul cu apa, iar lui Laurent ii place fizica.

Stiu ca este foarte greu sa nu continuati aceasta polemica, asa ca va recomand chat-ul.

Multumesc pentru intelegere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io chiar ma gandeam sa arunc apa din patul ala .... il umplu cu bere ;)

Neincalzita, of course :yes:

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

ptr. cei ca Saharian care au dubii ( indreptatite sau nu )

 

1. Incazirile cu termostat germane sunt izolate ( pot fi puser in apa nu conduc curentul electric) si emisiile electromagnetice sunt mai mici decat o priza aflata in camera.Normele Germane nu permit vanzarea unui produs daunator.

2.Suntem in aceasta afacere de mai multi ani si nu am auzit de paturi cu apa fara incalzire.

3. consumul de curent maxim e de cca. 1-1,5 euro pe luna (incalzire THB-Germania,sau Calesco-Suedia )

4.restul cu fizica "masa patului ..." e valabila ptr. doua corpuri inerte nu ptr. corpul uman care are mecanisme proprii

de crestere si scadere a temperaturii,deci de a echivala anumite mici fluctuatii.

Exemplu:

un dormitor din Romania unde vara e cald si iarna e frig :doh:

nu e mai bine sa dormi pe un pat care are o temperatura apropiata de cea a corpului? corpul uman consumand mult mai putine resurse ridicind sau scazind temperatura cu 1-3 grade decat cu 7-10 grade?

 

cu stima,

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Waterbed

 

Concentreaza-te pe capitolul DEZavantaje

 

:rot:

 

 

 

Sa zicem doar ca a dormi pe o combinatie apa+curent electric imi repugna dpdv profesional :o:,

costul combinatiei imi repugna dpdv buzunaresc :o: :lol: ... iar fara incalzire termostatica efectul asupra corpului uman e daunator fiindca este o asociere de doua obiecte cu temperaturi diferite - dar in care MASA patului este mult mai mare - ca atare corpul uman expus este in permanenta utilizat ca radiator de catre pat - ( patul avand avantajul decisiv al masei i.e. energiei remanente ) - adica ori incalzeste ori raceste corpul - de la caz la caz - dar permanent suprasolicitand resursele umane

 

Sper ca am explicat destul de clar ... nu am zis nimic la misto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si noi prefeream salteaua Tempur-Pedic cu ajustare de saltele in 4 directii cu remot control si masaj de corp.

Salteua cu apa nu este pe placul nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A iesit din moda de o vreme in Statele Unite, in apartamente nu sint acceptate, iar in case la etaj au provocat inundatii si alte dezastre serioase.

 

Asigurarile de casa contra incendiu sau inundatie NU ofera servicii celori care detin saltea cu apa ca se face mucegai la o inundatie ce nu prea iese din pereti si de niciunde!!!

 

Tempur-Pedic este solutia sau saltele de alt brand.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×