Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de ce e crima iarna? e foarte cald

 

si nu dormi direct pe saltea, mai exista husa, cearsaf ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce e crima iarna? e foarte cald

 

si nu dormi direct pe saltea, mai exista husa, cearsaf ...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Waterbed

 

Concentreaza-te pe capitolul DEZavantaje

 

:o:

 

 

 

Sa zicem doar ca a dormi pe o combinatie apa+curent electric imi repugna dpdv profesional :roll:,

costul combinatiei imi repugna dpdv buzunaresc :o: :o: ... iar fara incalzire termostatica efectul asupra corpului uman e daunator fiindca este o asociere de doua obiecte cu temperaturi diferite - dar in care MASA patului este mult mai mare - ca atare corpul uman expus este in permanenta utilizat ca radiator de catre pat - ( patul avand avantajul decisiv al masei i.e. energiei remanente ) - adica ori incalzeste ori raceste corpul - de la caz la caz - dar permanent suprasolicitand resursele umane

 

Sper ca am explicat destul de clar ... nu am zis nimic la misto

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dpdv buzunaresc 200 de dolari nu e mult

exista saltele mult mai scumpe

 

 

din celelalte puncte de vedere, mai citesc o data sa ma dumiresc ce-ai zis

 

si eu nu am avut dezavanaje ca cele de pe wikipedia - gen cearsafuri, mutat, golit, umplut

da, consuma curent, dar nu exagerat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dpdv buzunaresc 200 de dolari nu e mult

exista saltele mult mai scumpe

 

 

din celelalte puncte de vedere, mai citesc o data sa ma dumiresc ce-ai zis

 

si eu nu am avut dezavanaje ca cele de pe wikipedia - gen cearsafuri, mutat, golit, umplut

da, consuma curent, dar nu exagerat

 

Nu vorbeam de costul initial - ci de cel PERMANENT

 

Dar incearca s aintelegi ce am zis dupa aia - sunt doua corpuri de volum si masa foarte inegale - dar "sudate" intr-un contact termic foarte bun - ca atare in permanenta se produce transfer de caldura intre masa mare - PATUL - si cea mica ( Diela :roll: ) ... si asta CHIAR SI CU TERMOSTAT - " cea mica" munceste overtime ca sa echilbreze termic masa cea mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce trebuie sa echilibreze masa mica ( :roll: ) masa mare?

 

daca ar fi patura electrica tot asa functioneaza?

 

e doar transfer de caldura de la cel mai cald la cel mai rece

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce trebuie sa echilibreze masa mica ( :o: ) masa mare?

 

daca ar fi patura electrica tot asa functioneaza?

 

e doar transfer de caldura de la cel mai cald la cel mai rece

 

Legile fizicii - sunt doua corpuri comunicante - amandoua avand sisteme termostat - dar - atentie ! - termostatele nu sunt reglate la aceiasi valoare - pentru ca termostatul uman variaza in functie de diversi factori

 

Ca atare masa cea mare (patul) este castigatorul - ori incalzeste corpul tau ( daca temperatura patului e mai mare ) , ori iti raceste corpul inducand temperatura mai redusa - de-aia daca esti de exemplu racita - si termostatul tau e reglat la 38 de grade iar patul e reglat la sa zicem 36 de grade .... patul iti va accentua starea de febra

 

E mai clar acum ? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, mai clar

 

dar daca e reglat la 40 de grade, nu ma raceste, deci nu fac reumatism

 

deci nu e crima iarna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce trebuie sa echilibreze masa mica ( :roll: ) masa mare?

 

daca ar fi patura electrica tot asa functioneaza?

 

E mare deosebire - pentru ca patura are masa proprie neglijabila in comparatie cu cea a corpului uman - deci nu are mare influenta remanenta

 

da, mai clar

 

dar daca e reglat la 40 de grade, nu ma raceste, deci nu fac reumatism

 

deci nu e crima iarna

 

Teoretic asa e - dar mecanismul invers intervine - corpul tau NU VREA SA AIBE 40 DE GRADE - deci sistemele de racire automate ale organismului iontra in functiune automat

 

Problema de baza este energia remanenta - faptul ca greutatea corpului uman este SEMNIFICATIV mai mica decat a volumului de apa - patul castiga !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca atare masa cea mare (patul) este castigatorul - ori incalzeste corpul tau ( daca temperatura patului e mai mare ) , ori iti raceste corpul inducand temperatura mai redusa - de-aia daca esti de exemplu racita - si termostatul tau e reglat la 38 de grade iar patul e reglat la sa zicem 36 de grade .... patul iti va accentua starea de febra

Nu are nici o legatura cu masa.

Legile fizici spun ca : doua corpuri cu temperaturi diferite ce vin in contact, schimba temperatura intre ele pana ajung la aceiasi temperatura.

 

Si cum ii accentueaza patul febra, cand de fapt acesta ii absoarbe caldura ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu are nici o legatura cu masa.

Legile fizici spun ca : doua corpuri cu temperaturi diferite ce vin in contact, schimba temperatura intre ele pana ajung la aceiasi temperatura.

Si cum ii accentueaza patul febra, cand de fapt acesta ii absoarbe caldura ?

 

Io zic sa stai la bucatarie - oricum intelegi ca polonicu'

Exact asta spuneam - numai ca ecuatia are bratze inegale din cauza masei extrem de diferite - ca sa intelegi si tu...e ca si cum pui un ou fiert intr-o oala cu apa .....ghici cine castiga...fierbe apa ? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×