Sari la conținut
Forum Roportal
lukyka

Maternitatea-vechime sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In cazul in care ma angajez pe un post (altul decat domeniul in care am terminat facultatea si am si licenta) la o firma, eu pot fi incadrata pe studii superioare pe postul respectiv chiar daca nu am cursuri de specialitate? sau trebuire sa urmez niste cursuri de specialitate?

 

Depinde de firma...unele asimileaza cursurile daca ai facut unele materii care se cer pe cealalta functie,altele nu tin cont deloc,important e sa ai studii superioare...altele cer cursuri suplimentare...trebuie sa te informezi la Departamentul de Resurse umane din firma respectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care lucrezi la o institutie publica cu contract de munca pe perioada determinata si la plata cu ora poti beneficia de prime de sarbatori sau premii care se acorda salariatilor pt buna desfasurare a activitatii cu anumite ocazii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul in care lucrezi la o institutie publica cu contract de munca pe perioada determinata si la plata cu ora poti beneficia de prime de sarbatori sau premii care se acorda salariatilor pt buna desfasurare a activitatii cu anumite ocazii?

Pai ce scrie in contractul pe care l-ai semnat cu angajatorul?Sau in CCM?Acolo vezi daca poti primi sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca lucrez pe o perioada determinata - plata cu ora si nu mi se face carte de munca, ci doar contract colectiv de munca, in cazaul in care doresc sa ma angajez in alta parte si mi se cere vechime se ia in considerare perioada cand am lucrat inainte la plata cu ora cu contract de munca pe perioada determinata? Multumesc inca odata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca lucrez pe o perioada determinata - plata cu ora si nu mi se face carte de munca, ci doar contract colectiv de munca, in cazaul in care doresc sa ma angajez in alta parte si mi se cere vechime se ia in considerare perioada cand am lucrat inainte la plata cu ora cu contract de munca pe perioada determinata? Multumesc inca odata!

Din cate stiu eu tot trebuie sa ai un contract semnat chiar daca esti angajata pe perioada determinata,in afara CCM,asta insemnand ca se ia in considerare la calcularea vechimii...daca nu ai semnat nimic,practic lucrezi la negru...

 

Ca sa fii sigura,adreseaza-te Directiei de munca din orasul unde locuiesti...acolo te vor lamuri mai bine...

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata la plata cu ora eu pot beneficia de concediu de odihna? mie mi s-a reinoit contractul de munca pe perioada determinata la plata cu ora din noiembrie 2007 si durata lui este pana la sfarsitul lui aprilie 2008. Pentru perioada aceasta eu pot beneficia de concediu de odihna? Sau in cazul in care mi se prelungeste perioada de contract? Deci cei care lucreaza intr-o institutie publica (in cazul meu) si sunt la plata cu ora legea le acorda si acestora concediu de odihna? Multumesc iarasi pentru lamuririle cu care ma ajutati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul in care ma angajez pe un post (altul decat domeniul in care am terminat facultatea si am si licenta) la o firma, eu pot fi incadrata pe studii superioare pe postul respectiv chiar daca nu am cursuri de specialitate? sau trebuire sa urmez niste cursuri de specialitate?

 

In cazul in care ma angajez pe un post (altul decat domeniul in care am terminat facultatea si am si licenta) la o firma, eu pot fi incadrata pe studii superioare pe postul respectiv chiar daca nu am cursuri de specialitate? sau trebuire sa urmez niste cursuri de specialitate?

Astan depiunde de firma,desi ar trebui sa te iau in considerare cu studii superioare,dar nu astepta ei sa iti xica ,fa-i o cerere la direstor in care ii supui atentiei

Restul cred ca depinde de firma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa al 4 copil nu mai primesti acea indemnizatie de la primarie pentru ca ai nascut care se da o data dupa ce nasti, iar indemnizatia pt cresterea copilului 2 respectiv 3 anii chiar daca ai 10 copii cu conditia sa fi fost angajata sau poti sa treci din concediu an concediu pt cresterea copilului sau sa fi fost an somaj, ani se iau an considerare la vechime

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×