Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Unirea de la 1918

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si aflati ca, daca din intamplare nimeriti pe la paraschiva (mama) pe la poarta o sa bei si apa neplatiata,iti poti lasa masina in curte -daca ai probleme-si-ti da si seminte sau tuberculi de flori;si te cinsteste si cu un pahar de vin....chiar daca nu te cunoaste-de gazduit n-o sa te gazduiasca... pt. ca-i singura acum!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La care perioada istorica te referi?

1400 - 1800, la care perioadă crezi că aş putea să mă refer? Călătorii străini erau de-a dreptul uimiţi de lenea şi barbaria modovenilor, dar nu se puteau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda... niciodata ...moldovenii seamana mai bine cu cei din sud ...si nu inteleg de ce nu vor sa recunoasca asta ... e o rusine cumva??? doar in sud se afla capitala tarii ...Bucurestiul ....grozavii bucuresteni ...care urasc sa mearga in provincie .... vai ...ce frig e in provincie ...ce noroi....vai ce sosele ... etc. si dupa ce am vizitata Bucurestiul am ramas socata 2 zile ... ma rog ...

 

Nu e nicio rusine, numai ca nu ne asemanam cu ei. Singurii din sud cu care ne asmanam sunt Buzaul si Braila, in rest nu. Cine crezi ca-i iubeste pe bucuresteni? Eu in niciun caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu ai ideie cate sate "unguresti" si ce influente sunt pe valea trotusului?

mai multe decat in Ardeal?? .. minoritatile nu puteau sa influenteze prea mult .... in schimb ocupatia turceasca a transformat boierii moldoveni in niste oameni fara scrupule .... si na .... obisnuindu-se saracii moldoveni cu acest stil de viata(ca au avut destul timp sa se obisnuiasca) ...dupa ce au fost eliberati ...nu prea au mai fost in stare sa-si depaseasca conditia....sa o ia de la capat ...

Nu te intrebi de ce asa mare diferenta intre nordul Bucovinei si restul Moldovei ?

 

Nu e nicio rusine, numai ca nu ne asemanam cu ei. Singurii din sud cu care ne asmanam sunt Buzaul si Braila, in rest nu. Cine crezi ca-i iubeste pe bucuresteni? Eu in niciun caz.

aici nu e vorba de iubire ... e vorba de lucruri concrete ...evidente ...cine pe cine iubeste nu ma intereseaza ....daca ar fi dupa mine ...mai bine tac ...

Editat de s_s_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si aflati ca, daca din intamplare nimeriti pe la paraschiva (mama) pe la poarta o sa bei si apa neplatiata,iti poti lasa masina in curte -daca ai probleme-si-ti da si seminte sau tuberculi de flori;si te cinsteste si cu un pahar de vin....chiar daca nu te cunoaste-de gazduit n-o sa te gazduiasca... pt. ca-i singura acum!

Asta e altceva, oriunde ai să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si aflati ca, daca din intamplare nimeriti pe la paraschiva (mama) pe la poarta o sa bei si apa neplatiata,iti poti lasa masina in curte -daca ai probleme-si-ti da si seminte sau tuberculi de flori;si te cinsteste si cu un pahar de vin....chiar daca nu te cunoaste-de gazduit n-o sa te gazduiasca... pt. ca-i singura acum!

Ea o fi o exceptie ...ce sa zic ...

inca o chestie imi placea in Moldova ...vara ,toamna,primavara(iarna mai putin) ...in timpul saptamanii ...femeile stateau la povesti in mijlocul zilei(ma refer la mediul rural) ...pe bancute ..la umbra ...pe cand in maramures nu zaresti aproape pe nimeni stand cu mainile in san la povesti in timpul zilei ...(in zile lucratoare) ...inca o "mica" diferenta ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avea dreptate cel care ti-a spus ca veneau tatarii, turcii si ca luau tot. Diferenta intre ocupatia austro-ungara si cea turceasca e ca din birurile luate in Transilvania se mai facea ceva, in timp ce toti banii din Moldova mergeau la Constantinopol si aici nu ramanea nimic. Cum sa mergi inainte in conditiile astea. Trebuia sa-i fentam si noi cumva pe turci. Mai ascundeam vitele prin padure, mai cresteam porci ca de astia nu mancau, si tot asa...

Mai inainte ziceai cau au fost mai degraba influente unguresti ...acuma te-ai razgandit? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai multe decat in Ardeal?? .. minoritatile nu puteau sa influenteze prea mult .... in schimb ocupatia turceasca a transformat boierii moldoveni in niste oameni fara scrupule .... si na .... obisnuindu-se saracii moldoveni cu acest stil de viata(ca au avut destul timp sa se obisnuiasca) ...dupa ce au fost eliberati ...nu prea au mai fost in stare sa-si depaseasca conditia....sa o ia de la capat ...

Nu te intrebi de ce asa mare diferenta intre nordul Bucovinei si restul Moldovei ?

 

 

aici nu e vorba de iubire ... e vorba de lucruri concrete ...evidente ...cine pe cine iubeste nu ma intereseaza ....daca ar fi dupa mine ...mai bine tac ...

 

Am explicat care e diferenta. In imp austro-ungar din taxe mai ramaneau si pe loc, in timp ce turcii luau tot la ei. Mai mai ca zici ca ai vrea sa devii din nou sluga la bozgori, ca era bine ca va dadeau si voua niste laturi printre degete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×