Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos121

Unirea de la 1918

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in 1775 a avut loc anexarea bucovinei!

 

Nici eu nu am zis ca e altfel, insa faptul ca un imperiu a luat o bucata de teritoriu la un moment dat si i-au dat o denumire tampita (tara fagului, unde nu sunt fagi), nu inseamna ca nu mai e pamant moldovenesc sau romanesc, si ca nu ar mai face parte din Moldova istorica.

 

PS: Nu am nevoie sa ma respecte unul care imi ataca neamul si tara.

Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu am zis ca e altfel, insa faptul ca un imperiu a luat o bucata de teritoriu la un moment dat si i-au dat o denumire tampita (tara fagului, unde nu sunt fagi), nu inseamna ca nu mai e pamant moldovenesc sau romanesc, si ca nu ar mai face parte din Moldova istorica.

 

se pune problema total gresit

nu datele istorice fac istoria ...ci oamenii

Editat de Shadowdancer
sters reply la offtopic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fata tatii (tu ai zis: daddy's girl), voievozii Dragos si Bogdan care au descalecat in Moldova erau romani din Maramures, ca sa-ti dau un exemplu nu prea complicat.

 

 

pe de o parte...

dar, nu-i vb. de asta ci de oameii si mentalitatile lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da' in sud ai fost ...ai locuit ?...

atnci ai sa vezi diferentele!

Nu am locuit ...am fost si prin sud ...intradevar ...sunt mari diferente intre sud si nord ...dar si intre nord si est ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
doamne ce mai deduceti ...i-am catalogat eu cumva pe moldoveni?? mai fratilor ...nu seamana ...in maramures au patruns influente austriece(si unguresti) ..pe cand in moldova si tara romaneasca, influente turcesti .... trageti si voi o concluzie logica :doh:

Aha sunt influente austriece,sasesti si unguresti pe acolo, iar in Moldova sunt turcesti si slave, insa daca sunt astea marile diferente inseamna ca nu ne apartin si ca "diferentele" sunt artificiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e saraca...deocamdata!

saracia impinga ,uneori,la comportament dicutabil

tara toata-i lipsita de modele...

ai 2 premize...saracia si lipsa modelului de urmat!

ce-ai fi vrut sa-ti dea?...

si lenea ... nu poti sa spui ca moldova este o zona mai defavorizata decat ardealul ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apoi daca accentul moldovenilor seamana cu al maramuresenilor sunt in stare sa ma impusc :doh: ...dar tot nu vad ce legatura are cu mentalitatea ...in fine ... analizeaza si tu turatia... maramuresenii....ardelenii ..vorbesc calm...mai rar ..pe cand moldovenii si oltenii ....tureaza la maxim ...si in plus seamana si la accente ...

si daca ar semana ...tot nu e o dovada plauzibila :o:

 

 

gresesti

incearca sa locuiesti in sudul tariI!! unde sunt eu acu ,de fapt!

o sa-ti schimbi parerile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apoi daca accentul moldovenilor seamana cu al maramuresenilor sunt in stare sa ma impusc :doh: ...dar tot nu vad ce legatura are cu mentalitatea ...in fine ... analizeaza si tu turatia... maramuresenii....ardelenii ..vorbesc calm...mai rar ..pe cand moldovenii si oltenii ....tureaza la maxim ...si in plus seamana si la accente ...

si daca ar semana ...tot nu e o dovada plauzibila :o:

 

Nu e vorba de ritm si de accent, ci de unele cuvinte folosite si care se aseamana.

Editat de Dragos121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ma sunt zone mai sarace si mai inapoiate unde se face foame mai greau si oamenii ajunsi la disperare fac multe, chiar sa-si vanda organele.

Să-şi v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×