Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

E corect ca romanii sa se delimiteze de tiganii romani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://www.romanothan.ro/romana/istorie/breviar.htm

 

MAi sunt ipoteze ca si Vlad tepes ar fi "importat" cateva zaci de mii, iar Stefan cel Mare asisderea.

nu e vorba de ipoteze, exista documente in acest sens.

Stefan cel Mare a adus citeva mii de tigani in Moldova si le-a garantat dreptul de a sedea in unele zone special alese. Pe altii i-a luat ca prizonieri de razboi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca voiau tiganii se integrau de multa vreme.Sa terminam cu discriminarea asta pozitiva.Ce ar trebui sa faca statul Roman ???

Sa le platim pensii doar pt simplu fapt ca sunt colorati si nu vor sa munceasca ???Din punctul meu de vedere un om poate fi si mov ,daca e e educat si isi vede de treaba lui e O.K.Statistic numarul infoactorilor tigani raportat la populatia lor este de ''jde'' ori mai mare decat al altor etni.Asta e adevarul .

Nu cred ca un german pur recunoaste ca si tzigoinerii nemtesti[aia care au ramas :)] sunt parte din natiunea germana.Ca-i tolereaza asta e altceva.Ce dracu e greu de inteles ???

Eu unul nu voi accepta nicioadata ca un tigan este'' de al meu'',faptul ca locuim in aceeasi tara ,ca vorbim aceeasi limba nu inseamna ca avem stramosi comuni si acelasi sange.

Cei care tot apara tigani nu pot fi decat tigani sau metisii acestora ,altfel nu-mi explica atata compasiune...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici o separare bazata pe rasa nu trebuie facuta, nicaieri in lume. Nu fiti rasisti.

Vreti separare, separati-va de cei care fac si spun lucruri care nu va plac, puteti spune "eu nu sunt ca aia",, nu sunt hot, nu injur, etc, daca majoritatea dintr-o etnie fac lucruri care nu va plac asta e, dar nu va bazati pe culoarea pielii pentru a judeca pe cineva, asta inseamna pierderea ratiunii, daca vreti sa fiti "mai buni" ca altii tocmai pe asta nu vreti sa vi-o pierdeti.

Sunt si romani cu care nu ati vrea sa fiti pusi in aceasi oala, si tigani care sunt oameni de treaba

 

Daca un strain zice ca toti romanii sunt hoti si banditi pt ca asa a vazut el pe unii la el in tara, nu e decat un rasist.

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BA M-AM SATURAT DE ASA ZISI MORALISTI SI DEONTOLOGI, BA TREZITI-VA DREACU LA REALITATE !!!!

 

 

REALITEA E CA AM AJUNS SA FIM FACUTI TIGANI IN TOATA EUROPA CHIAR SI IN EUROPA DE EST, AU AJUNS SA NE FACA TIGANI ALBANEZII, BULGARII ETC, VOI NU VEDETI DREACU

 

DIN CAUZA TIGANILOR SUFERA ROMANII IN ITALIA ACUM, DIN CAUZA ACELEIASI NATII MIZERABIL ROMANII SUNT PRIVITI RAU DE CATRE TOTI EUROPENII, A AJUNS CA ROMAN SA AIBA SENS PEIORATIV ACUM !!!!!! NU VA MAI IMBTATI CU APA RECE, DIN COPACI STRAMBI NU IESE SCANDURA DREAPTA CAT O FI PAMANTU ASTA. TIGANII RAD DE VOI RATATILOR PROSTI PT CA NE-AU MAI FENTAT INCA ODATA

 

Si repet a 1000-a oara, tiganii nu folosesc cuvantul rrom. Pentru ei nu are valoare. E un termen folosit exclusiv pentru beneficii.

 

Problema tiganilor se va rezolva cand romanii vor pune umarul si le vor da peste bot ori de cate ori indraznesc mai mult decat se cuvine cum au facut nemtii, polonezii etc. si ori de cate ori nu vor sti care le este locul !!!!!!

 

SI TREBUIE SCHIMBATA URGENT DENUMIREA ASTA BLESTEMATA SI INVENTATA DE ROM PT TIGANI !!!!

 

 

 

 

Nu va mai lasati calcati in picioare de tigani si de romanii tiganizati, INDEMNU LUI ANDREI MURESANU E REPREZENTATIV PT NATIUNEA ROMANA , TREZITI-VA DREAQ ODATA LA REALITATE !!!!!!!

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca voiau tiganii se integrau de multa vreme.Sa terminam cu discriminarea asta pozitiva.Ce ar trebui sa faca statul Roman ???

Sa le platim pensii doar pt simplu fapt ca sunt colorati si nu vor sa munceasca ???Din punctul meu de vedere un om poate fi si mov ,daca e e educat si isi vede de treaba lui e O.K.

P

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:good: tu vorbesti de lagare educationale...eu nu am zis nimic de asta...cred ca esti mai rasist decat mine.

Nu, doar mai radical. Eu nu am spus că respectivele internate vor fi rezervate doar pentru ţigani şi al naibii să fiu dacă m-am g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haha noi nu putem sa ne educam propri copii dar ii educam pe ai altora. Sa fim seriosi, la noi un om educat este mai rar un soarece printre pisici.

Eu mă refeream doar la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×