Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

E corect ca romanii sa se delimiteze de tiganii romani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nuuuuuuuuuuuuuuuu? Nu au o tara a lor?vrei sa spui ca nu le convine sa recunoasca tara de unde au migrat.Dar am urmarit destul de des aparitiile unor oameni destepti din cadrul etniei rrome care au spus destul de clar de unde au migrat ei.

Adica tu ce vrei sa spui? Ai etnie atata timp cat ai o tara la origine?

O ţară de unde strămoşii tăi au migrat acum 30 de generaţii nu mai e ţara ta. Ţara ta e ţara unde te-ai născut, de-obicei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O ţară de unde strămoşii tăi au migrat acum 30 de generaţii nu mai e ţara ta. Ţara ta e ţara unde te-ai născut, de-obicei.

 

 

si as adauga si tara care te adopta e tara ta!

 

nu poti sa zici ca nu mai esti roman chiar daca locuiesti in canada..si ca nu-ti mai iubesti tara nativa dar, la fel de bine tr. sa iubesti si tara care te-a adoptat...nu e nimic rau in asta!

 

istoria ,evenimentele ei,prin care o marcam se face cu oameni si de oameni!...ei "sfintesc" locul nu invers!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
traim in sec.21 si remarc ca nu se recunosc drepturile individuale

constat deasemenea ca te nasti cu anumite drepturi sau fara ele

 

in ce lume traim??!

eu, buleala,sunt pe acest forum unde cred ca oamenii in afara de a scrie,siu sa si citeasca sa se cultive si educe!

ne intoarcem istorie...clase privilegiate?!!

 

De aceea am citat articolele din Constitutia Ro, tocmai pentru a se cunoaste drepturile cetatenilor romani.

Dap, sunt clase privilegiate, si vor mai fi, pentru ca omul se gandeste la sine, apoi la ce se intampla in jurul sau.

Dovada ce fac politicienii romani, dovada ce facem noi, la nivelul nostru... chiar si aici pe forum.

De la a dezaproba o anumita conduita ajung unii sa-si reverse ura fara a gandi mai departe de propria-i persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la a dezaproba o anumita conduita ajung unii sa-si reverse ura fara a gandi mai departe de propria-i persoana.

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si as adauga si tara care te adopta e tara ta!

 

nu poti sa zici ca nu mai esti roman chiar daca locuiesti in canada..si ca nu-ti mai iubesti tara nativa dar, la fel de bine tr. sa iubesti si tara care te-a adoptat...nu e nimic rau in asta!

 

istoria ,evenimentele ei,prin care o marcam se face cu oameni si de oameni!...ei "sfintesc" locul nu invers!

[/quot

 

 

Poti avea si dubla cetatenie!

In cazul in care vei renunta la cetatenia romana, vei putea afirma ca esti roman, insa vei vorbi nu din punct de vedere legal, ci din punct de vedere sufletesc, apartenenta hai sa-i zicem "spirituala"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aceea am citat articolele din Constitutia Ro, tocmai pentru a se cunoaste drepturile cetatenilor romani.

Dap, sunt clase privilegiate, si vor mai fi, pentru ca omul se gandeste la sine, apoi la ce se intampla in jurul sau.

Dovada ce fac politicienii romani, dovada ce facem noi, la nivelul nostru... chiar si aici pe forum.

De la a dezaproba o anumita conduita ajung unii sa-si reverse ura fara a gandi mai departe de propria-i persoana.

 

ii jenat ce se intampla ...

oameni tineri "deschisi" gandesc aiurea!

se pare ca nimic nu ne deosebeste de "comuna primitiva" decat informatia

0ri a fi informat nu inseamna a fi om...informat (mai mult sau mai putin) e si cainele maidanez de pe strada care stie ca-i dau de mancare!

calitatea de OM...de asta e nevoie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O ţară de unde strămoşii tăi au migrat acum 30 de generaţii nu mai e ţara ta. Ţara ta e ţara unde te-ai născut, de-obicei.

Lasa tara de origine si tara in care te-ai nascut....ca si maghiarii si germanii si turcii si lipovenii ....se nasc in tara asta de sute si sute de ani si au ramas tot maghiari, germani, turci....nu l-am auzit pe unul sa spuna ca el s-a nascut roman.Germanii din romania au avut sute de ani pe teritoriul tarii dar cand a fost sa fie s-au intors tot in tara de origine cu toate ca erau cetateni romani din tata in fiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa tara de origine si tara in care te-ai nascut....ca si maghiarii si germanii si turcii si lipovenii ....se nasc in tara asta de sute si sute de ani si au ramas tot maghiari, germani, turci....nu l-am auzit pe unul sa spuna ca el s-a nascut roman.Germanii din romania au avut sute de ani pe teritoriul tarii dar cand a fost sa fie s-au intors tot in tara de origine cu toate ca erau cetateni romani din tata in fiu.

 

 

S-AU INTRORS ,TATA, DIN MOTIVE EONOMICE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×