Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

E corect ca romanii sa se delimiteze de tiganii romani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Articolul 30 alin (7) - sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa, sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.

 

Ma gandesc daca ceva din legile acestei tari se mai respecta, chiar de catre cei ce le-au fiintat - vezi ministrul de externe ce a facut o afirmatie publica vizand trimiterea tiganilor in deserturile din Egipt;

- afirmatia domnului Base fata de o ziarista;

- vezi "balul de afirmare" al homosexualilor unde aveai prilejul sa vezi fel de fel de scene ce depaseau cu mult si obscenitatile si bunele moravuri si enumerarea poate continua mult si bine.

 

Cine vrea sa se delimiteze de tigani, in primul rand sa inceapa cu propria-i persoana:

sa renunte la limbajul tiganesc, la comportamentul tiganesc, la atitudinea tiganeasca, la mentalitatea tiganeasca si atunci pot spune ca s-au delimitat de ceea ce nu le provoaca decat dezgust (uitand ca elemente importante din ceea ce urasc se regasesc si la ei).

 

Priviti pe strada romanii si spuneti sincer daca va place ce vedeti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-AU INTRORS ,TATA, DIN MOTIVE EONOMICE!

nu are importanta motivele care i-au facut sa plece...... ci faptul ca s-au nascut de generatii in romania dar nu s-au considerat niciodata romani asa cum nici romanii nu i-au considerat romani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai elocvent exemplu este Franta unde sunt milioane de negri (cetateni francezi) proveniti din fostele colonii. Francezul de rand nu o sa il considere niciodata pe negrul respectiv ce fiind francez pur sange, chiar daca este cetatean francez. Nu au nimic in comun unii cu altii.

Cel mai elocvent exemplu al tău este fals. Negrii sunt prezenţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prusacii sunt germanii de azi. Ei au stat la baza cladirii Germaniei de astazi, asta spre deosebire de tiganii nostri care nu au nici un aport in istoria statelor romanesti. Germanii au sange prusac in vene, romanii nu au sange de tigan. Pacat ca nu o sa traim sa vedem, cum o sa se integreze negrii in Franta dupa cum sugerezi.

Exact cum se integrează

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Triburile alea de care zici tu s-au perindat si si-au facut veacul pe acolo, spre deosebire de o populatie sclava care cand s-a vazut eliberata si-a facut de cap.

Integrarea minorităţilor e treaba majorităţii. Aşa cum am ştiut să modificăm componenţa etnică

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite de exemplu eu vreau sa fiu cetatean chinez, sau de etnie chineza whatever, ce trebuie sa fac sa ma duc in China si sa locuiesc acolo? Foarte bine, ma stabilesc acolo, muncesc acolo , indeplinesc toate conditiile si sunt facut cetatean de exemplu. Degeaba, pot sa imi dea si titlul de cetatean de onoare, pentru ca eu stiu ca nu o sa pot fi niciodata chinez, japonez, francez, englez, etc. De ce? Simplu, pentru ca nu am acelasi sange cu ei, nu ma trag din rasa lor.

De etnie chineză nu poţi să fii, chestia asta ţi-au rezolvat-o părinţii, fără să te

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa va certati la nesfarist mai bine ia ziceti-mi care a fost domnitorul roman care i-a adus pe tigani in Tarile Romane candva prin evul mediu. Stiu ca initial au fost adusi pt a fi folositi ca robi, un fel de sclavi, oameni care sa munceasca zi-lumina pe mosiile boierilor si care aveau drepturi mult restranse (le erau interzise casatoriile mixte, dreptul de proprietate, etc, deci cam cum erau sclavii in antichitate)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decat sa va certati la nesfarist mai bine ia ziceti-mi care a fost domnitorul roman care i-a adus pe tigani in Tarile Romane candva prin evul mediu. Stiu ca initial au fost adusi pt a fi folositi ca robi, un fel de sclavi, oameni care sa munceasca zi-lumina pe mosiile boierilor si care aveau drepturi mult restranse (le erau interzise casatoriile mixte, dreptul de proprietate, etc, deci cam cum erau sclavii in antichitate)

 

Chiar asa: E important ca istoria, noi toti, sa retzinem numele acelui domnitor raspunzator de acea calamitate care s-a abatut si continua sa se manifeste in aceste tzari. :)

Sunt de acord. Sa vedem. Cine a fost? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×