Sari la conținut
Forum Roportal
the_sarge

dictatura geniocrata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

singurele lucruri care stau in fata oricarui tip de progres sint in ordine : violenta de orice natura , lacomia si intoleranta ;

sistemul capitalist e un sistem primitiv care e bazat in mare masura si care permite in mare masura toate cele 3 de mai sus ;

Dau exemlpu intoleranta totala si nejustificata la o astfel de idee a geniocratiei ( si inca o data nu am vrut sa zic dictatura ) ; de parca as fi spus hai sa-i omoram pe toti tiganii sau hai sa cream un sistem nationalist si inchis gen romania mare .

Bineinteles cele 3 apaucaturi nu trebuie ingradite cu forta si teroare pt. ca altfel vom avea un cerc vicios ;

Statele nordice nu merg mai bine pt. ca au o economie mai buna ci pentru ca poate nordicii ( suedezii , finlandezii ) au in gene corectitudinea , toleranta , non violenta ; Ati auzit de razboaie recente in zona aia ?

 

Toate din capitalism.....

 

evolutia tehnica a fost din totdeauna indiferent ca a fost monarhie , dictatura ; motorul cu aburi a fost inventat sub o monarhie . Praful de pusca inainte de anul zero .

 

Si la urma urmei ce drepturi ale omului sint incalcate ? ca il punem sa gandeasca si altceva in afara de cum sa stoarca bani fara sa ridice un deget ; il privam de dreptul la lene ?

Editat de the_sarge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
singurele lucruri care stau in fata oricarui tip de progres sint in ordine : violenta de orice natura , lacomia si intoleranta ;

sistemul capitalist e un sistem primitiv care e bazat in mare masura si care permite in mare masura toate cele 3 de mai sus ;

Dau exemlpu intoleranta totala si nejustificata la o astfel de idee a geniocratiei ( si inca o data nu am vrut sa zic dictatura ) ; de parca as fi spus hai sa-i omoram pe toti tiganii sau hai sa cream un sistem nationalist si inchis gen romania mare .

Bineinteles cele 3 apaucaturi nu trebuie ingradite cu forta si teroare pt. ca altfel vom avea un cerc vicios ;

Statele nordice nu merg mai bine pt. ca au o economie mai buna ci pentru ca poate nordicii ( suedezii , finlandezii ) au in gene corectitudinea , toleranta , non violenta ; Ati auzit de razboaie recente in zona aia ?

 

 

 

evolutia tehnica a fost din totdeauna indiferent ca a fost monarhie , dictatura ; motorul cu aburi a fost inventat sub o monarhie . Praful de pusca inainte de anul zero .

 

ai uitat ceva extrem de important ( si de asta comunismul era doar o aberatie, ca nu tinea seama de fiinta umana in sine): teritoriatlitatea, proprietatea privata!

 

orice animal pe lumea asta isi defineste teritoriul si incearca sa aduca acel teritoriu la maxim cat ii permit resursele. Este in legea firii ( deocamdata!).

 

Statele nordice NU merg mai bine din cauza progresului tehnico- stiintific ci din cauza gradului de implicare a populatiei in tot ceea ce inseamna decizii, actiuni la nivel de tara.

Editat de aquariusrpro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
perfect , in 40 de ani rezervele de petrol se vor termina , populatia planetei se va dubla , efectul de sera va fi in floare , resursele vor incepe sa dispara asta pt. ca am dus o viata in care nu ne-a interesat decat capitalizarea ;

 

aquariusrpro - de ce ma intrebi pe mine teoria nu e a mea ; da probabil ca cei cu un IQ sub 100 vor fi folositi ca sclavi sau vor fi transformati in sapun ;)

 

deja ne-am dublat de la al doilea razbel incoace, efectul de sera ESTE in floare, gurile rele spun ca in max 10 ani nema petrol, resursele nu dispar ca se recicleaza, cel putin in capitalism.

 

ce-ar fi sa punem stacheta la IQ120, vom avea mai multi sclavi. :P

apropo de calitatile de lider si de capacitatea de a conduce o societate umana, treaba sta in EQ nu in IQ. 8) :bye: :blink:

 

Statele nordice nu merg mai bine pt. ca au o economie mai buna ci pentru ca poate nordicii ( suedezii , finlandezii ) au in gene corectitudinea , toleranta , non violenta ; Ati auzit de razboaie recente in zona aia ?

 

U on crack budy? :tease:

De vikingi ai auzit? Ei stau la baza genetica a popoarelor nordice. Vikingii, de altfel un popor bland si iubitor de pace, invadau numai asa de plictiseala, jaful si violul erau doar o manifestare a iubirii lor pt ceilalti. :P

 

evolutia tehnica a fost din totdeauna indiferent ca a fost monarhie , dictatura ; motorul cu aburi a fost inventat sub o monarhie . Praful de pusca inainte de anul zero .

 

La praful de pusca, incearca secolul 9 era noastra.

 

Inafara de ineptii mai esti in stare sa scoti si altceva din capatana?

Ia da-ne si noua sa vedem un rezultat la testIQ sa ne convingi cat esti da DASTAPT. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
teritoriatlitatea, proprietatea privata!

 

asta este o alta problema , daca toate bunurile ar fi ale tuturor nu ar mai exista lacomie pentru ca nu am mai avea pe ce sa ne batem ; comunismul la baza bazei lui este bun , dar pe nivelul asta de dezvoltare al societatii nu poate fi aplicat , e clar .

Omul nu e animal , omul e om o fiinta cu constiinta proprie

 

nu am spus ca statele nordice merg bine dat. progresului stiintific ci datorita calitatii oamenilor de acolo

 

Inafara de ineptii mai esti in stare sa scoti si altceva din capatana?

Ia da-ne si noua sa vedem un rezultat la testIQ sa ne convingi cat esti da DASTAPT.

 

mai enoch daca vrei sa spui ceva incearca fara bascalie ca te crede lumea prost nu de alta. Daca tot stai aici pe forum poate mai inveti si tu ceva folositor :blink:

Praful de pusca a fost inventat de chinezi i.e.n , probabil :tease:

 

si eu n-am zis ca sint vreun geniu tot ce zic aici e la misto nu ti-ai dat seama

da rectific secolul 9 chinezi , aici ai dreptate ;

Editat de the_sarge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... comunismul la baza bazei lui este bun ...

Aşa e. :tease:

 

Taticule, cine a inventat comunismul - savantii sau filozofii?

- Probabil ca filozofii. Savantii l-ar fi incercat mai intii pe animale

 

Adepţii lui Iliescu insistau acum 15 ani exact pe ideea asta: "comunismul a fost o idee bună, dar aplicată greşit". Din păcate, se pare că nu ai o idee clară despre comunism, despre "filozofia" lui, ca să

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineinteles cele 3 apaucaturi nu trebuie ingradite cu forta si teroare pt. ca altfel vom avea un cerc vicios ;

 

evolutia tehnica a fost din totdeauna indiferent ca a fost monarhie , dictatura ; motorul cu aburi a fost inventat sub o monarhie . Praful de pusca inainte de anul zero .

 

Si la urma urmei ce drepturi ale omului sint incalcate ? ca il punem sa gandeasca si altceva in afara de cum sa stoarca bani fara sa ridice un deget ; il privam de dreptul la lene ?

 

Dar cum le ingradim? Un sistem de legi este necesar. Iar , cum legea ar putea fi incalcata, eu zic ca sunt necesare si masurile punitive. Sau macar o re-educare.

 

Da, a existat evolutie tehnica , indiferent de regim, insa pana si tu ai recunoscut faptul ca nu era scop in sine.

Scopul, pana si in industria medicala, e obtinerea unui profit cat de mare, salvarea de vieti este cam "uitata". Altfel nu am auzi de medicamente scumpe.

 

Adică poţi să trăieşti liber, ca ţară civilizată, dar să nu ai capacitatea de a-ţi apăra libertatea şi civilizaţia. Nu se desprinde nici o idee de-aici? :blink:

Da, ca o sa fie nevoie de tari mai putin "geniocrate" :tease: , un fel de tari cazarma.

 

Sau , de fapt una mult mai buna, sa ni se dea tuturor un delete si sa fim reprogramati. Ceea ce ridica alte probleme. Cine se ocupa de asta? ( eu , statul?) Ce sistem de valori este considerat acceptabil in "geniocratie"?

 

Pana una alta, eu propun sa faca un joc.....geniocratia.

Noi acum de fapt facem scenariul unui pc game?

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Statele nordice NU merg mai bine din cauza progresului tehnico- stiintific ci din cauza gradului de implicare a populatiei in tot ceea ce inseamna decizii, actiuni la nivel de tara.

Spune-i şi lui [the_sarge] chestia asta. Şi mai spune-i şi că au fost ocupate de nazişti (Norvegia, Danemarca) sau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu n-am zis ca sint vreun geniu tot ce zic aici e la misto nu ti-ai dat seama

 

Tot la misto era, probabil, si treaba cu mostenirea genetica a popoarelor nordice, care vine de la vikingii cei blanzi si iubitori de pace, nu-i asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa o luam asa, asa extremist...

 

Ceea ce vrei tu e sa fie mai multi bani investiti pe R&D, pai sumele investite pe R&D sunt enorme!!!

 

Fiecare universitate de aici face la cercetare de ii sar capacele. Firmale mari cercteaza mult, chiar foarte mult...

 

De fapt nici nu e "sustainable" (am uitat cum se zice pe romaneste :cheer: ) asa investitii mari, fiindca nu sunt destui fizicieni aici. Pur si simplu, nu sunt destui. E o criza de fizicieni.

Daca sa zicem ca vrem ca tine sa dedicam majoritatea resurselor spre R&D de unde facem rost de oameni care sa il faca?

Bagam pe oricine la facultate, facem fabrica de savanti, ce facem? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... sumele investite pe R&D sunt enorme!!!

 

Fiecare universitate de aici face la cercetare de ii sar capacele.

Da, da' tu trăieşti acolo şi ai ochi să vezi chestiile astea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×