Sari la conținut
Forum Roportal
the_sarge

dictatura geniocrata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este oare aceasta forma ideala de guvernare ? spre un progres rapid ;

Societatea capitalista in care traim este departe de a fi perfecta , este o jungla , o societate de consum in care scopul final este profitul ; bun, atunci intrebarea este cine mai realizeaza progresul , dezvoltarea tehnologica ; acest lucru este posibil numai in tarile suficient de dezvoltate unde mai raman resurse financiare pentru asa ceva ; doctrina comunista de uniformizare este mai buna dar ea a fost implementata de cine nu trebuie si cum nu trebuie acolo unde a fost cazul ;

intr-o societate geniocrata totul ar trebui sa se desfasoare ca intr-o dictatura comunista dar toate eforturile trebuiesc indreptate catre progresul prin stiinta ; cercetarea stiintifica trebuie pusa pe primul plan pt. ca prin ea de fapt se merge mai departe ; indivizii nu mai trebuiesc motivati prin bani si atat - obtine-i cum poti numai sa iasa cu plus ; astfel totul trebuie centralizat , comertul trebuie desfiintat totul este al statului , statul geniocrat va fi format din genii , oameni de stiinta ; nu vor mai exista banci , instrumente financiare , burse , nimeni nu va mai avea voie sa vanda , sa faca comert , afaceri fiecare isi va aduce contributia la dezvoltarea societatii si va fi rasplatit dupa merit ; cu alte cuvinte s-a terminat cu speculantii , cei mai bogati vor fi cei mai inteligenti , vor exista bani dar ei vor inceta sa mai fie un scop in sine ;

statul va incuraja concurenta intre firme si in primul rand totul catre progres tehnologic si nu spre profit ; se va desfiinta sectorul militar care este o povara inutila , toate armele se vor distruge ; fiecare poate avea dreptul la o locuinta gratuita , resursele materiale necesare productiei nu vor costa nimic ; Statul va actiona ca un creier care va coordona totul , totul se obtine pe merit , cat faci atat primesti exact ca la scoala :beee: astfel se termina cu miile de buticuri mai mari sau mai mici , toata lumea trece la treaba , numai cei ca Einstein vor fi miliardari :roll:

Editat de the_sarge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cercetarea stiintifica trebuie pusa pe primul plan pt. ca prin ea de fapt se merge mai departe

Sigur. Doar n-ar fi existat armament nuclear şi rachete balistice intercontinentale fără cercetare ştiinţifică. :beee:

 

Scopul societăţii umane (recunoscut oficial sau nu) este bunăstarea membrilor săi, nu progresul tehnologic sau cercetarea ştiinţifică. Societatea de consum are măcar decenţa (sinceritatea sau cinismul, dacă preferi) să recunoască deschis chestia asta.

 

Mai era un topic pe aceeaşi temă, cam acum un an, cred.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur. Doar n-ar fi existat armament nuclear şi rachete balistice intercontinentale fără cercetare ştiinţifică. :beee:

 

Scopul societăţii umane (recunoscut oficial sau nu) este bunăstarea membrilor săi, nu progresul tehnologic sau cercetarea ştiinţifică. Societatea de consum are măcar decenţa (sinceritatea sau cinismul, dacă preferi) să recunoască deschis chestia asta.

 

Ma era un topic pe aceeaşi temă, cam acum un an, cred.

 

 

si bunastarea membrilor nu se obtine cu progres tehnologic ? calculatorul de la care scrii crezi ca a crescut in pom?

toata societatea este dusa inainte doar de cateva mii de oameni , cei din laboratoare .

Bineinteles la inceput va fi o dictatura dar in cateva sute de ani poate nu va mai fi nevoie sa munceasca nimeni .

Editat de the_sarge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca glumesti!

E o utopie ce sustii.

Mai intai o dictatura presupune ingradirea drepturilor omului, cu toate aspectele colaterale.

Democratia nu presupune sistarea cercetarii stiintifice.

Iar la presupunerea ca nu va mai munci nimeni, iertata-mi fie nestiinta, alta utopie.

 

Am folosit intentionat acelasi cuvant spre a accentua o probabilitate.

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant ,dar am asa:

1. La intrebarea cine mai realizeaza progresul , dezvoltarea tehnologica daca spun tocmai societatea care are scop final profitul , gresesc? Adica, vrea profit ...........se dezvolta.....rezulta si progres tehnologic.

Ex. Un nou tip de masina de spalat, e sau nu progres tehnologic? Realizarea a fost sau nu motivata de bani?

2. Unde imi cumpar haine, daca desfiintam comertul?

3. Statul cum va acorda totul pe merit? Cine sunt cei care decid ce meriti? Si la scoala vor fi cei care contesta nota.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si bunastarea membrilor nu se obtine cu progres tehnologic ? calculatorul de la care scrii crezi ca a crescut in pom?

Dacă te amuză să fii sarcastic, ar trebui să fii pregătit să suporţi ecoul :beee: Last warning.

 

toata societatea este dusa inainte doar de cateva mii de oameni , cei din laboratoare .

Bineinteles la inceput va fi o dictatura dar in cateva sute de ani poate nu va mai fi nevoie sa munceasca nimeni .

Te rog să crezi că şi spre dezastru, tot cei c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca glumesti!

E o utopie ce sustii.

Mai intai o dictatura presupune ingradirea drepturilor omului, cu toate aspectele colaterale.

Democratia nu presupune sistarea cercetarii stiintifice.

Iar la presupunerea ca nu va mai munci nimeni, iertata-mi fie nestiinta, alta utopie.

 

Am folosit intentionat acelasi cuvant spre a accentua o probabilitate.

 

glumesc ? incredibil ....

dictatura nu cu sensul pe care il stii - iata ce inseamna o asociere gresita dictatura = rau

cand spunem dictatura ne gandim la ceausescu si la stalin , care au fost niste oameni primitivi ;

orice organism pentru a functiona are nevoie de un creier care sa coordoneze totul , putem spune ca noi traim o dictatura a creierului ;

dictatura geniocrata inseamna o dictatura a echitatii in care fiecare primeste ceea ce merita , nu se plafoneaza nimic ;

utopie de multe ori inseamna ceva prea evident si prea simplu ca sa fie adevarat ;

 

Te rog să crezi că şi spre dezastru, tot cei c
Editat de the_sarge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
glumesc ? incredibil ....

dictatura nu cu sensul pe care il stii - iata ce inseamna o asociere gresita dictatura = rau

cand spunem dictatura ne gandim la ceausescu si la stalin , care au fost niste oameni primitivi ;

orice organism pentru a functiona are nevoie de un creier care sa coordoneze totul , putem spune ca noi traim o dictatura a creierului ;

dictatura geniocrata inseamna o dictatura a echitatii in care fiecare primeste ceea ce merita , nu se plafoneaza nimic ;

utopie de multe ori inseamna ceva prea evident si prea simplu ca sa fie adevarat ;

 

 

 

poti sa fii sigur ca in laboratoare nu vor lucra oameni ca Mengele iar razboiul nu va mai fi un prilej de mobilizare a geniilor :roll:

bineinteles ca nu toti vor fi genii si vor exista si lucratori care vor produce bunuri ; eu statul le voi oferi tuturor aceste bunuri in schimbul banilor ; banii obtinuti pe merit de fiecare ; simplu

Pana la urma, cine va fi acest EU, STATUL?

Cum va asigura el echitatatea totala, banii obtinuti pe merit ?

Creierul pentru a functiona, ca si restul organismului , are nevoie de hrana.

Deci, vreau sa stiu asa:

Cine este EU STATUL?

Ce este si nu este echitabil, e decis de EU, STATUL?

 

si bunastarea membrilor nu se obtine cu progres tehnologic ? calculatorul de la care scrii crezi ca a crescut in pom?

Sigur au existat niscavai interese financiare pe acolo. :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
glumesc ? incredibil ....

dictatura nu cu sensul pe care il stii - iata ce inseamna o asociere gresita dictatura = rau

 

dictatura geniocrata inseamna o dictatura a echitatii in care fiecare primeste ceea ce merita , nu se plafoneaza nimic ;

utopie de multe ori inseamna ceva prea evident si prea simplu ca sa fie adevarat ;

 

hai sa vedem ce inseamna termenul de dictatura, pt ca vad ca nu esti familiar cu el.

dictatura este fiorma de guvernamant prin care un un individ, sau grup de indivizi, detine putere nelimitata

http://www.britannica.com/eb/article-9030347/dictatorship

A foast si dictatura proletariatului, in care fiecare primea dupa nevoi, ai vazut unde a sfarsit?

Orice dictatura este sortita esecului. OMUL este o fiinta ANARHICA asa ca o dictatura este impotriva naturii.

 

poti sa fii sigur ca in laboratoare nu vor lucra oameni ca Mengele iar razboiul nu va mai fi un prilej de mobilizare a geniilor :beee:

bineinteles ca nu toti vor fi genii si vor exista si lucratori care vor produce bunuri ; eu statul le voi oferi tuturor aceste bunuri in schimbul banilor ; banii obtinuti pe merit de fiecare ; simplu

 

Cine garanteaza ca nu vor exista Genii Negative, atata timp cat geniile detin instrumentul puterii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×